Agrárgazdaság

A műtrágyagyártó-óriás növeli hamuzsírtermelését

Agrofórum Online

A Nutrien Ltd, a világ legnagyobb műtrágyagyártója bejelentette, hogy 20 százalékkal, évi 18 millió tonnára növeli kanadai kálium-karbonát, azaz hamuzsírtermelését 2025-ig, segítve a szűkös ellátás kezelését, amely hozzájárult a globális élelmiszerhiányhoz.

A hamuzsír ára megugrott, amióta a Nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Moszkva ukrajnai inváziója miatt, ami az amúgy is szűk műtrágyapiacot is erősen érintette. Oroszország és a mellette szintén szankciókkal sújtott Fehéroroszország a világ második és harmadik legnagyobb növénytápanyag-termelője, Kanada pedig az első számú termelő.

„A világnak szüksége van ezekre a mennyiségekre, hogy megfelelően elláthassa tápanyaggal a földeket és a megtermelt élelmiszer elegendő legyen az emberek számára” – mondta Ken Seitz, a Nutrien megbízott vezérigazgatója egy, a befektetőkkel tartott találkozón.

Ken Seitz azt mondta, hogy legalább néhány évnek kell eltelnie a globális terménykészletek feltöltéséhez, valamint ahhoz, hogy az orosz és a fehérorosz hamuzsírkereskedelmi volumen visszatérjen a normál szintre.

A Nutrien terjeszkedése jóval elmarad a kelet-európai termelés teljes kiváltásától. A világpiacon a számítások szerint 10 millió tonna hiányzik ettől a régiótól, és a Nutrien évi 3 millió tonnás többletkibocsátását 2025-re gyorsan felveszi majd várhatóan a piac – emelte ki Andrew Wong, az RBC Capital Markets elemzője. A hamuzsírtermelés felfuttatására a Nutrien a Saskatchewan tartományban található bányáit fogja használni.

Andrew Wong a bővítés költségét 300-900 millió dollárra becsülte. A vállalat bejelentette, hogy 2025 végéig évi 500 000 tonnával növeli nitrogénműtrágya-kapacitását, és további bővítést fontolgat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A Nutrien azt is hangoztatta, hogy további 2 milliárd dollár értékű részvény visszavásárlását tervezi a részvénypiacon.

A Nutrien növényi inputanyagokat állít elő és ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújt. Hamuzsír-, nitrogén-, foszfát- és szulfáttermékeket kínál; és pénzügyi megoldásokkal is foglalkozik. A vállalat ezenkívül növénytápanyagokat, növényvédő szereket, vetőmagokat és egyéb árucikkeket is forgalmaz az Egyesült Államokban, Kanadában, Dél-Amerikában és Ausztráliában található körülbelül 2000 kiskereskedelmi egységben. Ezenkívül közvetlenül a termelőknek nyújt szolgáltatásokat észak-amerikai, dél-amerikai és ausztráliai mezőgazdasági központok hálózatán keresztül. Termékeik egy részét Európában is forgalmazzák. A céget 2017-ben alapították.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Az EU júliustól vámot vet ki az orosz és fehérorosz gabonára

2024. június 2. 16:10

Július 1-től az Európai Unió vámot vet ki az Orosz- és Fehéroroszországból származó gabonafélékre, olajos magvakra, hogy leállítsa a behozatalukat.

Az orosz gabonaexport 2023/24-ben visszaeshet a 2022/23-as rekordszintről

2023. július 10. 08:03

A most véget ért szezonban a legnagyobb orosz gabonaimportőr Egyiptom volt 11,92 millió tonnával és Törökország 10,25 millió tonnával.

25 euró lesz az orosz exportadó a búzára, de csak februártól

2020. december 15. 06:41

Az exportadót tonnánként 25 euróban (30,4 dollárban, mintegy 8850 forintnyiban) állapítják meg február 15. és június 30. között.

Ukrajna lefoglalt egy teherhajót a Fekete-tengeren

2024. július 15. 10:40

Az ukrán gabona exportálásában segíthetett az a teherszállító hajó, amelyet lefoglaltak, a kapitányát pedig őrizetbe vették.