A kereskedők és gyártók jelentése szerint a növényvédő szerek 50%-kal drágábbak, mint tavaly. Ennek ellenére alig van mit vásárolni, ez a helyzet 2023-ig tarthat – vagy tovább is. Ha szükséges, meg lehet lenni műtrágya nélkül, de növényvédelem nélkül nem – állítják a tudósok.
A gabonaárak még mindig elég magasak ahhoz, hogy a magas termőképességű földeken gazdaságosan megéri drága műtrágyák és növényvédő szerek használata a termésnövelés érdekében. A kevésbé termelékeny területeken azonban a magas költségeket nehezebb igazolni.
Németországban is rekordszinten lesznek 2022-ben a gyomirtó- és gombaölő szerek árai – és így a gazdálkodók költségei is – írta az agrarheute mezőgazdasági szakportál. A meredeken emelkedő árak csökkenésének pedig semmi jele, éppen ellenkezőleg: Németországban a gyomirtó szerek átlagosan csaknem 20%-kal drágábbak voltak 2022 áprilisában, mint az előző évben, a gombaölők pedig csaknem 10%-kal drágultak.
Más országokban és a világpiacon viszont jóval meredekebb volt az áremelkedés. Mindenesetre a növényvédő szerek piaca az árképzést illetően nem különösebben átlátható, miközben a verseny sem különösebben kiélezett, hiszen a piacot csak néhány cég uralja.
Emellett az előkészületek és a kész növényvédő szerek jelentős része Kínából érkezik. Ott azonban mind a termelési, mind az ellátási láncokat megszakítják és megzavarják a lezárások. Ez végzetes következményekkel járhat a világpiacra, valamint az európai és az amerikai vásárlókra nézve. Vagyis a feszült ellátási helyzetben aligha várható javulás, legfeljebb 2023-ban.
Az Egyesült Államokban a gazdák már jelentősen csökkentették a közönséges gyomirtó szerek használatát. Gyakran keresik a népszerű növényvédő szerek elérhető helyettesítőit, és a termesztési ütemterveket is módosították, mivel a mezőgazdasági vegyszerek (műtrágyák és növényvédő szerek) folyamatos hiánya fenyegeti a növényeket.
A lényegesen kisebb mennyiségű gyomirtó szerek alkalmazása és a kevésbé hatékony gombaölő szerek alkalmazása azonban növeli annak kockázatát, hogy a gyomok és betegségek súlyosan befolyásolják a növénytermesztést egy olyan időszakban, amikor a gabonaellátás szűkös a világon, mivel az ukrajnai háború súlyosan csökkenti a globális kínálatot.
Az emelkedő árak közepette az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a gazdálkodókat aggasztja, hogy a gyártók a nyereség növelése érdekében emelik a vegyszerek, a vetőmagok és a műtrágyák árát, és nem csak a keresleti és kínálati tényezők miatt. Az USDA ezért vizsgálatot indított az iparágban folyó verseny miatt.
További nehézségek merülnek fel, mert az USA-ban is glufozinátot forgalmazó német BASF cég bejelentette, hogy szerinte a következő évben nem javul érdemben az ellátási helyzet.
Mark Welch, a Texas A&M Egyetem mezőgazdasági közgazdásza szerint a magas költségek arra késztetik a gazdálkodókat, hogy a helyzettől függően csökkentsék a műtrágya- és növényvédőszer-használatot.
Rodrigo Werle, a Wisconsin-Madison Egyetem mezőgazdasági tanácsadója szerint a glifozát és glufozinát széles spektrumú gyomirtó szerek hiánya az Egyesült Államokban arra kényszeríti a gazdákat, hogy más utakat keressenek. Egyesek megpróbálják mechanikusan elpusztítani a gyomokat, ami csökkentheti a kijuttatott gyomirtó szerek mennyiségét, vagy más vegyszert használnak.