A francia mezőgazdasági minisztérium az őszi árpa és a repce magasabb idei termését jósolta, mivel a megnövekedett terület várhatóan ellensúlyozza az alacsonyabb hozamokat, miközben egyes területeken a növények szárazságtól szenvednek.
A betakarítási kilátásokat Franciaországban, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelő államában szorosan figyelemmel kísérik, miközben a gabonapiacok az ukrajnai orosz invázió miatti ellátási feszültségekkel küzdenek. A minisztérium 2022-re vonatkozó első termelési becslésében a franciaországi őszi árpa termését 8,25 millió tonnára jelezte, ami 0,4%-os növekedés a tavalyi évhez képest. Az őszi káposztarepce termését 3,87 millió tonnára jelezték, ami 17,8%-os növekedés éves szinten.
„Bár a terméskörülmények összességében továbbra is jók, az aszály országszerte felerősödött, és az őszi árpa és a repce eredeti termésbecsléséhez képest érződik a hatás a közelgő betakarítás terméspotenciállal kapcsolatban” – áll a minisztérium termésről szóló jelentésében.
Franciaországi elemzők rámutattak, hogy az aszály által leginkább sújtott zónákban a termés károsodott, bár az eső és a május vége óta tapasztalható hűvösebb hőmérséklet enyhítette az aggodalmakat.
Az őszi árpa termésének előrejelzése a következő adatokon alapszik: a termés a tavalyi hektáronkénti 6,85-ről 6,50 tonnára csökkenhet, ugyanakkor a 2021-es 1,20 millióról 1,27 millió hektárra nőtt a becsült termőterület – közölte a minisztérium.
Az őszi káposztarepce-termesztés előrejelzésében azzal kalkuláltak, hogy a tavalyi hektáronkénti 3,35-ről a hozam 3,26 tonnára csökkenhet és a 2021-es 979 ezer hektárról 1,19 millió hektárra nőtt a becsült termőterület.
Franciaországban szinte a teljes repcetermelést az őszi repce adja. Az árpatermesztés ugyanakkor a tavaszi termés jelentős részét tartalmazza, az idei tavaszi árpa területét 555 ezer hektárra becsülik.
A területi felülvizsgálatok során a minisztérium a búzára vonatkozó becslését 4,76 millió hektárra csökkentette a múlt havi 4,80 millióról, és most így 4,5%-kal elmarad a tavalyi szinttől.
A minisztérium közölte, hogy a napraforgómag esetében a 2022-es területet 797 ezer hektáron határozták meg, szemben a múlt hónapban előrejelzett 758 ezer hektárral, így ez most az évszázad legmagasabb szintje lehet.
A gazdálkodók a napraforgómagra váltottak, mint olcsóbb megoldásra, miközben a műtrágya- és energiaköltségek emelkednek és csökkentik a kukorica vetésterületét.
A becsült szemes kukorica területet – a vetőmagot nem számítva – kismértékben, 1,36 millió hektárra csökkentették az egy hónappal ezelőtti 1,37 millióról, ami 7,0%-kal kevesebb, mint 2021-ben.