Románia búzatermése elég nagy ahhoz, hogy fedezze belföldi szükségleteit, és többletet biztosítson az export számára – jelentette ki Petre Daea mezőgazdasági miniszter. A hazánkkal szomszédos országban a termés 96 százalékát már learatták.
A magas hőmérséklet és az elhúzódó aszály országszerte érintette a növényeket, különösen a kukoricát és a napraforgómagot, és az előzetes minisztériumi adatok szerint a mintegy 7 millió gabona- és olajtermő növényből 205 257 hektáron történt kár.
Románia az Európai Unió legnagyobb gabonaértékesítői közé tartozik, és aktív Közel-Kelet exportőre.
Rekord gabonatermést aratott az ország 2021-ben, ebből 11,3 millió tonna búza volt. Gabonatermése általában két-háromszorosa a saját belföldi szükségleteinek.
Fekete-tengeri román kikötők
A romániai konstancai fekete-tengeri kikötőben a dokkoló hajók hónapokig dolgoztak azon, hogy a szokásos rakományaik mellett ukrán gabonát szállítsanak ki Romániából és a tengerparttal nem rendelkező szomszéd országokból. A szállítmányok folyamatosan érkeznek.
Az exportút azon kevesek egyike, amelyek nyitva maradtak Ukrajna számára, amely az Oroszországgal való konfliktus előtt a világ egyik vezető gabonaszállítója volt. Az exportőrök 1,46 millió tonna ukrán gabonát vittek ki Konstancán keresztül, mióta Oroszország februárban megszállta az országot, és a háború leállította a szállítást Ukrajna saját fekete-tengeri kikötőiből.
Hétfőn elindult az első gabonaszállító hajó, amely a háború kezdete óta a biztonságos áthaladásról szóló megállapodás értelmében elhagyta az ukrán odesszai kikötőt. A romániai szolgáltatók arra számítanak, hogy továbbra is szállítanak majd ukrán gabonát, mivel a megállapodás teljes végrehajtása időbe telik.
A gabona közúton, vasúton vagy uszályon érkezik Ukrajna dunai kikötőiből, Reniből és Izmailből.
A román kikötői üzemeltető, a Comvex bejelentette, hogy a héten megtölt két hajót – az egyik 30 500 tonna ukrán és román kukoricát szállít Líbiába, a másik pedig 45 000 tonna ukrán kukoricát Iránba.
„Minden attól függ, hogyan működik az isztambuli megállapodás, és hogy az ukrán kikötők mekkora mennyiséget tudnak kiszállítani” – mondta Viorel Panait, a Comvex menedzsere a Reutersnek. „Teljes szívünkből kívánjuk, hogy helyreállíthassák szállítási folyamaikat. De mi itt vagyunk, készen állunk a segítségre” – tette hozzá.
A Comvex 4 millió eurót fektetett be egy második uszály-kirakodó platformba, amely július végén lépett működésbe, és a teljes feldolgozási kapacitását napi 84 000 tonnára, illetve 70 000 tonnára növelte.
Tavaly a konstancai kikötő rekordmennyiségű, 25,2 millió tonna gabonát szállított Romániából és a tengerparttal nem rendelkező szomszédaiból, Szerbiából, Magyarországról, Moldovából és Ausztriából.
Az Európa kenyérkosárként ismert Ukrajna azt reméli, hogy 20 millió tonna silóban tárolt gabonát és 40 millió tonnát a most zajló betakarításból exportál majd, kezdetben Odesszából, valamint a közeli Pivdennyijből és Csornomorszkból.