Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága Joe Biden elnök adminisztrációjának véleményét kérte ki arról, hogy az igazságszolgáltatásnak meg kell-e hallgatnia a Bayer AG azon ügyfeleinek állításait, akik azt állítják, hogy a Roundup gyomirtó rákot okoz. A cég igyekszik elkerülni a potenciálisan több milliárd dolláros kárt.
A Bayer augusztusban petíciót nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz, hogy módosítsa az alsóbb fokú bíróság döntését, amely 25 millió dolláros kártérítést hagyott jóvá Edwin Hardeman kaliforniai lakosnak, a Roundup felhasználójának, aki a német gyógyszer- és vegyipari óriás glifozát alapú gyomirtóját tette felelőssé rákbetegségéért.
A Legfelsőbb Bíróság döntését arról, hogy foglalkozzon-e az üggyel, nagy figyelemmel kísérik, miközben a Bayer több ezer ügyben próbálja korlátozni jogi felelősségét. Elizabeth Prelogar amerikai főügyész az elkövetkező hónapokban röviden ismerteti az adminisztráció álláspontját.
A Bayer közleménye szerint biztatónak tartja a bíróság bejelentését. Az Egyesült Államok kormánya „következetesen megállapította, hogy a glifozát alapú gyomirtó szerek biztonságosan használhatók, és nem rákkeltőek, és kijelentette, hogy a rákkeltő figyelmeztetés hamis és félrevezető lenne” – áll a Bayer közleményében.
A Bayer felkérte a Legfelsőbb Bíróságot, hogy vizsgálja felül a Hardeman-ügyben hozott ítéletet, amelyet májusban a San Francisco-i székhelyű 9. amerikai körzeti fellebbviteli bíróság is helybenhagyott. Hardeman 26 éven keresztül rendszeresen használta a Roundupot észak-kaliforniai otthonában, mielőtt a non-Hodgkin-limfóma egy formáját diagnosztizálták nála. Több mint 25 000 kapcsolódó követelés van, amelyeket a Bayer még nem rendezett.
A Bayer, amely más termékek mellett aszpirint, Yasmin fogamzásgátló tablettákat és Xarelto szélütés-megelőző gyógyszert is gyárt, azzal érvelt, hogy a Rounduppal és annak hatóanyagával, a glifozáttal kapcsolatos rákkal összefüggő állítások ellentétesek a megalapozott tudományos ismeretekkel és az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége által kiadott termékengedéllyel. Az EPA fenntartotta azt az útmutatást, amely szerint a glifozát nem rákkeltő, és nem jelent közegészségügyi kockázatot, ha a címkén feltüntetett módon használják.
A Bayer kijelentette, hogy nem szabad megbüntetni, ha olyan terméket forgalmaz, amelyet az EPA biztonságosnak ítél, és amelyre az ügynökség nem engedélyezi a rákra vonatkozó figyelmeztetés használatát.
A Bayer elleni perek szerint a vállalatnak figyelmeztetnie kellett volna az ügyfeleket a rák állítólagos kockázatára. A Bayer azt akarja, hogy a Legfelsőbb Bíróság állapítsa meg, hogy a szövetségi rovarirtó-, gombaölő- és rágcsálóirtó-törvény szerinti EPA-címke-jóváhagyás megelőzi-e a „figyelmeztetés elmulasztását” az állami jog alapján.
A Roundup-hoz kapcsolódó peres eljárások beárnyékolják a Bayert, amióta 2018-ban megvásárolta a márkát a mezőgazdasági vetőmag- és növényvédőszer-gyártó Monsanto cégtől 63 milliárd dollárért. A Bayer 2020 júniusában elvi megállapodást kötött a felperesekkel, de nem sikerült elnyernie a bíróság jóváhagyását a jövőbeli ügyek kezeléséről szóló külön megállapodásra.
Október végére a Bayer az összesen körülbelül 125 000 esetből körülbelül 98 000 esetben ért el egyezséget.