Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az Egyesült Államokkal dolgozik Románia a dunai gabonaexport növelésén

Az Egyesült Államokkal dolgozik Románia a dunai gabonaexport növelésén

Agrofórum Online

Az Egyesült Államok Romániával és Moldovával együttműködve dolgozik Ukrajna gabonaexportjának növelésén a Dunán keresztül, miközben alternatív utakat keresnek a szállításokra, miután Oroszország kilépett a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezésből – közölte az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik magas rangú tisztviselője.

Arra törekszünk, hogy támogassuk az alternatív útvonalakat: ez a legkiemelkedőbb feladat most, a Duna-útvonal. Ez az útvonal a NATO felségvizein belül marad. Tehát nagyon vonzó számunkra, mert biztonságosabb folyosónak számít”

– mondta a névtelenül nyilatkozó illetékes.

Ez az útvonal jelentős többletet hozhat, lehetséges, hogy megpróbáljuk megduplázni az erre az útvonalra jutó mennyiséget”

– mondta a tisztviselő. Az elkövetkező hetekben találkozóra kerül sor a románokkal és a moldávokkal, hogy megvitassák, hogyan lehet maximalizálni a dunai útvonal kapacitását – mondta az illetékes.

Washington Törökországgal is együttműködik annak érdekében, hogy támogassa annak erőfeszítéseit, hogy Oroszországot visszahozzák a gabonamegállapodásba – tette hozzá az illetékes. „Közvetlenül nem veszünk részt a tárgyalásokban, de munkatársaink szorosan együttműködnek az ENSZ-szel és a törökökkel annak érdekében, hogy megpróbálják újraindítani a szállításokat.”

Törökország megpróbálta rávenni Oroszországot, hogy térjen vissza a gabonamegállapodáshoz, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig várhatóan hamarosan Oroszországba utazik, hogy megvitassa a megállapodás esetleges jövőjét.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Hakan Fidan török külügyminiszter e heti találkozásuk alkalmával is megvitatják Moszkva javaslatát a fekete-tengeri gabonaszerződés alternatívájáról – közölte Lavrov minisztériuma.

A terv szerint Oroszország kedvezményes áron, Katar anyagi támogatásával egymillió tonna gabonát küldene Törökországba, amelyet Törökországban dolgoznának fel, és küldenének el a leginkább rászoruló országokba – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Nem volt világos, hogy Katar milyen ösztönzést kapna, hogy részt vegyen az Oroszország által javasolt megállapodásban, amely a gabonaüzlet összeomlása után hat afrikai országnak juttatna ingyenes gabonát.

Az orosz közlemény szerint Lavrov megismétlte Moszkva álláspontját, miszerint a gabonaüzlet összeomlását követően minden Ukrajnába tartó hajót potenciálisan katonai rakomány-szállítónak tekint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Románia és Ukrajna egy gabonaexport-engedélyezési terven dolgozik

2023. szeptember 21. 08:10

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be saját egyoldalú tilalmát, ami miatt Ukrajna feljelentést tett.

Meg kell védeni a hazai élelmiszer- és takarmányellátás biztonságát

2022. március 6. 09:34

Az ukrajnai háború rendkívüli helyzetet teremtett az európai és a magyar élelmiszergazdaságban, hiszen Ukrajna az Európai Unió negyedik legnagyobb élelmiszer-beszállítója. Ezért a magyar kormány felelős döntést hozott a hazai ellátás biztonságának fenntartása érdekében – jelentette ki Nagy István agrárminiszter.

Olaszország a gabonaexport visszafogásán gondolkodik

2022. március 10. 06:06

A római ipari minisztérium közleménye szerint "megvizsgálja a korlátozások bevezetésének lehetőségét, mint például vámok és kiviteli engedélyek bevezetését bizonyos nyersanyagok exportjára".

Harmadával esett vissza az ukrán gabonaexport

2022. november 4. 08:04

Ukrajnában idén 50-52 millió tonna gabonát takaríthatnak be, a 2021-es rekord 86 millió tonnához képest.