Az Egyesült Államok Romániával és Moldovával együttműködve dolgozik Ukrajna gabonaexportjának növelésén a Dunán keresztül, miközben alternatív utakat keresnek a szállításokra, miután Oroszország kilépett a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezésből – közölte az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik magas rangú tisztviselője.
Arra törekszünk, hogy támogassuk az alternatív útvonalakat: ez a legkiemelkedőbb feladat most, a Duna-útvonal. Ez az útvonal a NATO felségvizein belül marad. Tehát nagyon vonzó számunkra, mert biztonságosabb folyosónak számít”
– mondta a névtelenül nyilatkozó illetékes.
Ez az útvonal jelentős többletet hozhat, lehetséges, hogy megpróbáljuk megduplázni az erre az útvonalra jutó mennyiséget”
– mondta a tisztviselő. Az elkövetkező hetekben találkozóra kerül sor a románokkal és a moldávokkal, hogy megvitassák, hogyan lehet maximalizálni a dunai útvonal kapacitását – mondta az illetékes.
Washington Törökországgal is együttműködik annak érdekében, hogy támogassa annak erőfeszítéseit, hogy Oroszországot visszahozzák a gabonamegállapodásba – tette hozzá az illetékes. „Közvetlenül nem veszünk részt a tárgyalásokban, de munkatársaink szorosan együttműködnek az ENSZ-szel és a törökökkel annak érdekében, hogy megpróbálják újraindítani a szállításokat.”
Törökország megpróbálta rávenni Oroszországot, hogy térjen vissza a gabonamegállapodáshoz, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig várhatóan hamarosan Oroszországba utazik, hogy megvitassa a megállapodás esetleges jövőjét.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Hakan Fidan török külügyminiszter e heti találkozásuk alkalmával is megvitatják Moszkva javaslatát a fekete-tengeri gabonaszerződés alternatívájáról – közölte Lavrov minisztériuma.
A terv szerint Oroszország kedvezményes áron, Katar anyagi támogatásával egymillió tonna gabonát küldene Törökországba, amelyet Törökországban dolgoznának fel, és küldenének el a leginkább rászoruló országokba – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Nem volt világos, hogy Katar milyen ösztönzést kapna, hogy részt vegyen az Oroszország által javasolt megállapodásban, amely a gabonaüzlet összeomlása után hat afrikai országnak juttatna ingyenes gabonát.
Az orosz közlemény szerint Lavrov megismétlte Moszkva álláspontját, miszerint a gabonaüzlet összeomlását követően minden Ukrajnába tartó hajót potenciálisan katonai rakomány-szállítónak tekint.