Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Ukrajna ellenzi a szomszédos országok további gabonakorlátozásait

Ukrajna ellenzi a szomszédos országok további gabonakorlátozásait

Agrofórum Online

Ukrajna határozottan ellenzi, hogy a szomszédos országok bármilyen korlátozást bevezessenek gabonaimportjára, miután szeptember 15-én lejár az Európai Unió tilalma – mondta Dmitro Kuleba külügyminiszter. Mindez ellentétes a magyarországi gazdálkodók érdekivel.

Miután az orosz invázió blokkolta Ukrajna fekete-tengeri kikötőit, a szűk logisztikai keresztmetszetek, az árak és a helyi gazdálkodók eladásai miatt nagy mennyiségű olcsóbb gabona maradt Közép-Európában.

Az EU májusban engedélyezte Lengyelországnak, Bulgáriának, Magyarországnak, Romániának és Szlovákiának, hogy szeptember 15-ig megtiltsák az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor lehetővé tegyék a rakományok tranzitját exportra más célországokba.

Az öt ország azt szeretné, ha a tilalmat az év végéig meghosszabbítanák, néhányan pedig saját korlátozások bevezetésével helyezték kilátásba, ha Brüsszel nem lép fel.

Kuleba azt mondta, Kijev „határozottan ellenez” minden ilyen lépést. „Ez a lépés megsérti a közös piac szabályait” – mondta a cseh fővárosban, Prágában tett látogatása során. „Ez a lépés megsérti az Ukrajna-EU társulási megállapodást és ellenkezik a szolidaritás elvével.” – vélekedett az ukrán miniszter.
Hozzátette, Ukrajna kész megoldást keresni, de a gabona szerinte nem lehet az érintett országok belpolitikai folyamatainak tárgya.

Mindez szembemegy az érintett országok, így a magyar gazdálkodók érdekeivel. Magyarországon az elmúlt 5-7 évben keresleti piac volt a gabonára, most kínálati piac van, a termelőknek maguknak kell vevőt keresniük a terményeikre – mondta nemrég a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a debreceni Farmer Expón. Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szántóföldi osztályának elnöke akkor azt mondta, a háborús helyzet határozza meg a világpiaci árakat, ezért szinte naponta kell figyelni azok alakulását az értékesítőknek. A termelési nagyságrendek érzékeltetésére elmondta: a világ gabonatermése 2290 millió tonna, Magyarországon az idén mintegy 20 millió tonna gabona terem. Ebből a búzatermés a világon 290 millió, míg Magyarországon 5,6 millió tonna. Tavaly az orosz-ukrán háború árpánikot okozott, a két ország ugyanis a világ gabonatermelésének egyhetedét adja, mintegy 120 millió tonnát. A világpiacon megforduló búza 25 százaléka orosz vagy ukrán eredetű volt – ismertette a szakember, megjegyezve, hogy az elmúlt több mint egy évben Ukrajnából elszállított 70 millió tonna áru 40 százaléka, több mint 30 millió tonna a nyugat-európai piacokra került, nem jutott el Afrikába – számolt be az MTI. Ez a terménytöbblet visszafogta az árakat Európában.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) elnöke, az Országgyűlés alelnöke azt mondta, Magyarország álláspontja szerint sem a szeptember 15-én lejáró határidőtől, sem december 31-től nem szabad megnyitni a határokat az ukrán gabona előtt.

Erdogan Oroszországba látogat

Recep Tayyip Erdogan török elnök hamarosan Oroszországba látogat, hogy megvitassa a megbukott ENSZ-megállapodás tapasztalatait, ez lehetővé tette az ukrán gabona fekete-tengeri exportját – közölte a Törökországot kormányzó AK-párt szóvivője.

Az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás egy évig tartott, de Moszkva kilépése után a múlt hónapban véget ért. Ankara igyekszik rávenni Oroszországot, hogy térjen vissza a megállapodáshoz, amelynek értelmében az odesszai tengeri kikötők több tízmillió tonna gabonát szállítottak – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A piac szempontjából most az a kulcskérdés, hogy folytatódnak-e a szállítások”

– jegyezte meg egy kereskedő.

A Kreml korábban közölte, egyetértés van abban, hogy a két vezető hamarosan személyesen találkozik. A Bloomberg két névtelen forrásra hivatkozva jelentette, hogy Erdogan várhatóan a jövő héten, esetleg szeptember 8-án találkozik Oroszországban Putyinnal, mielőtt a G20-ak indiai találkozójára utazna.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A magyar gazdák 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást – de mit tesz érte?

2024. május 10. 13:10

Felmérés: a magyar gazdálkodók 80 százaléka érezte fontosnak a termőterületi vízmegtartást és az ehhez szükséges lépéseket.

Az EU megállapodott az ukrán agrárimport visszafogásában

2024. május 8. 09:10

Az Európai Unió áprilisban korlátozta az élelmiszerimportot Ukrajnából, amely egyes EU-tagországok szerint destabilizálta a piacokat.

Késedelmesen fizet a felvásárló? Hamarosan büntethető!

2024. május 6. 08:10

2025. január 1-jétől indul a zöldség-gyümölcs, valamint sertés- és baromfiágazati, 30 napnál későbbi késedelmes fizetések szankcionálása.

Van egy ország, amely az élelmiszerek 80 százalékát importálja

2024. május 2. 12:10

Az ország területének csak kis (1,5 százaléka) százaléka művelhető, és az öntözetlen földeken csupán rövid tenyészidejű növényeket tudnak termeszteni.

Ukrajna 16,7 millió tonna kukoricát exportált eddig

2023. február 15. 07:36

Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as gazdálkodási szezonban, amely júniusig tart, 28,7 százalékkal, 29,2 millió tonnára esett eddig.

Putyin és Erdogan egyeztet az ukrán gabonaexportról

2022. július 19. 10:28

Vlagyimir Putyin orosz elnök és török kollégája, Tayyip Erdogan az ukrán gabonaexportról tárgyal keddi teheráni találkozójukon.

A német agrárkereskedő bírálja Magyarországot a gabonaexport leállítása miatt

2022. március 9. 12:03

Klaus Josef Lutz, a BayWa vezérigazgatója közleményében tudatta, hogy az export leállítására vonatkozó döntés szerinte „nem megfelelő volt, és nagyon hiányzott belőle a szolidaritás”.

Olaszország a gabonaexport visszafogásán gondolkodik

2022. március 10. 06:06

A római ipari minisztérium közleménye szerint "megvizsgálja a korlátozások bevezetésének lehetőségét, mint például vámok és kiviteli engedélyek bevezetését bizonyos nyersanyagok exportjára".