Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az ENSZ bízik az ukrán gabonamegállapodás folytatásában

Az ENSZ bízik az ukrán gabonamegállapodás folytatásában

Agrofórum Online

Martin Griffiths, az ENSZ segélyszervezeti vezetője optimizmusának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az ENSZ közvetítésével létrejött megállapodás, amely lehetővé teszi az ukrán fekete-tengeri gabonaexportot, meghosszabbítható, sőt kibővíthető annak ellenére, hogy Oroszország nyilvánvalóan bosszú miatt támadt Kijev ellen.

A júliusi megállapodás több mint 6 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, és a jövő hónapban lejárhat. Griffiths és az ENSZ kereskedelmi tisztviselője, Rebeca Grynspan ebben a hónapban Moszkvába utazik, hogy orosz tisztviselőkkel megvitassák a megállapodást.

„Az ENSZ-ben az a nézetünk, hogy természetesen törekednünk kell a megújítására, és teljesen biztos vagyok benne, hogy ez sikerül, de abban is, hogy túl kell lépnie egy négy hónapos cikluson. Egy év lenne ideális” – mondta Griffiths egy genfi sajtótájékoztatón arra a kérdésre válaszolva, hogy milyen hatással van a több mint hét hónapja tartó háború legutóbbi eszkalációja.

Griffiths hozzátette, hogy az ENSZ tisztviselői „mélyen és intenzíven” dolgoznak a bővítésén, hogy esetleg több műtrágyát és többletkapacitást is beépítsenek.

A júliusi megállapodás az ammóniát, a nitrátműtrágyák egyik kulcsfontosságú összetevőjét tartalmazta. Lezárták az ammóniát az oroszországi Volga-vidékről az ukrajnai Pivdennyij (Juzsnij) fekete-tengeri kikötőbe szállító csővezetéket, amikor Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, és a tisztviselők megpróbálják elérni a szállítás folytatását. „Az ammónia világpiacra történő eljuttatása a legfontosabb” – mondta, hozzátéve, hogy a gazdálkodóknak hamarosan tudniuk kell a rendelkezésre állásról a jövő évi betakarítás miatt.

Drágult az orosz búza

Az orosz búza ára enyhén emelkedett a múlt héten, a rubel dollárral szembeni gyengülése és az orosz belföldi piac korlátozott kínálata miatt – közölték elemzők.

Az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég közleménye szerint a 12,5%-os fehérjetartalmú búza és a fekete-tengeri kikötőkből származó búza ára a múlt hét végén 327 dollár volt tonnánként úgynevezett FOB-szállítással, azaz akkor, amikor az eladó saját költségén juttatja el a kikötőbe a termést. Ez az ár 2 dollárral magasabb, mint egy héttel korábban. Oroszország a gabonaexportot 900 000 tonnán tartotta a múlt héten – közölte a Sovecon tanácsadó cég a kikötői adatokra hivatkozva. Az azonnali szállításra szánt búza ára 324-328 dollár/tonna volt a Sovecon adati szerint, szemben az egy héttel ezelőtti 318-322 dollárral.

Ötmillió tonnás növekedés

– Oroszország gabonatermése évente mintegy 5 millió tonnával nő, köszönhetően négy ukrán terület, Donyeck, Luhansk, Herson és Zaporizhzhia régiók annektálásának – közölte múlt héten Dmitrij Patrusev orosz mezőgazdasági miniszter. „Az ottani szántóföldet figyelembe véve szerintem legalább 5 millió tonna gabona kerül majd pluszban az orosz termésbe. Azt is gondolom, hogy más terményeket is kapunk” – idézte a TASS állami hírügynökség a moszkvai tárcavezetőt.

Oroszország azt követően jelentette be a négy terület annektálását, hogy Ukrajna megszállt területein népszavazást tartottak. A nyugati kormányok és Kijev szerint a szavazással megsértették a nemzetközi jogot, azok kényszerítő jellegűek voltak és nem reprezentatívak.

A moszkvai mezőgazdasági minisztérium augusztusban közölte, hogy Oroszország az időjárási tényezők és a külföldi gyártású berendezésekhez szükséges pótalkatrészek hiánya miatt esetleg nem éri el a várt 130 millió tonnás gabonatermést az idén, és az 50 millió tonnás exportra vonatkozó terveit felül kell vizsgálnia.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Inkább eladják a befektetők az agrárcégek papírjait

2024. július 8. 11:40

A június eladói fölényt mutatott a 25 vizsgált, agráriumhoz kötődő cég tőzsdei árfolyammozgása alapján.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Perspektívák az ökológiai termelés fejlesztésére

2021. május 24. 11:22

Az ökológiai gazdálkodás egy meglehetősen fiatal, ám annál biztatóbb irányvonalat képez Oroszországban, melynek hatalmas gazdasági és az állampolgárok életminőségét javító súlya van.

Jóváhagyták a napraforgóolaj exportadóját Moszkvában

2021. április 9. 06:17

Az orosz kormány képletalapú exportadó-rendszert hagyott jóvá a napraforgóolajra és magasabb exportadót a napraforgómagra.

Az EU búzaexportőreinek borúsak az új szezonnal kapcsolatos kilátásai

2023. július 3. 10:08

Az orosz búza jelenti a fő veszélyt az EU exportértékesítésére a következő hetekben és hónapokban.

Terménypiac: kiszámíthatatlan és rettenetes

2022. február 28. 09:25

Február utolsó hete a világ politikai helyzetét alapjaiban megváltoztatta. A tőzsdei jegyzések ritkán látható mértékben ugrottak meg, majd estek vissza.