Az ENSZ közölte, hogy támogatja Törökországot és Ukrajnát a gabonaszállítási megállapodás 120 napos meghosszabbítása kapcsán. Ez lehetővé tenné több ukrán fekete-tengeri kikötőből a gabona biztonságos exportját, miután Oroszország csak 60 napos hosszabbítást javasolt.
A szerződés szombaton lejár. Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország júliusban működött közre közvetítőként Oroszországgal és Ukrajnával a megállapodás létrehozásában. Ezt novemberben újították meg. Az egyeség a globális élelmiszerválság leküzdését szolgálja, amelyet részben Oroszország 2022. február 24-i inváziója, a szomszédos Ukrajna megszállása és Fekete-tengeri partszakaszának blokádja okozott a gabonaexportban.
Számunkra a megállapodás szövege egyértelmű, és 120 napos meghosszabbítást ír elő”
– mondta Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője a Reutersnek, amikor Törökország megjegyzéseiről kérdezték.
Törökország szerdán közölte, hogy folytatja a tárgyalásokat a megállapodás 120 napos meghosszabbításáról 60 nap helyett. Ukrajna azt is közölte, hogy a megállapodást 120 napra meg kell hosszabbítani.
A megállapodást 60 nappal hosszabbítják meg”
– mondta Maria Zakharova orosz külügyminisztérium szóvivője csütörtökön újságíróknak, amikor arra kérték, hogy kommentálja Dujarric kijelentéseit. Az orosz és az ENSZ értelmezése közötti különbség a megállapodás időtartamát illetően „egyszerűen az ENSZ alkalmatlanságát jelzi” – tette hozzá. Dujarric később azt mondta, hogy „folynak a megbeszélések”. Az ENSZ és az orosz vezető tisztségviselők hétfőn Genfben találkoztak.
Bár Oroszország konkrétan nem mondta el, miért csak 60 napos megújítást akar, azt kifogásolta, hogy saját élelmiszer- és műtrágyaexportját akadályozzák a nyugati szankciók.
Annak érdekében, hogy Oroszországot rávegyék Ukrajna tavalyi fekete-tengeri gabonaexportjának újraindítására, júliusban három évre szóló megállapodást is kötöttek, amelyben az ENSZ hozzájárult az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport megkönnyítéséhez. A nyugati hatalmak kemény szankciókkal sújtották Oroszországot Ukrajna inváziója miatt. Noha élelmiszer- és műtrágyaexportjára nem vonatkoznak szankciók, Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási ágazatok korlátozása akadályozza az ilyen szállításokat.
Érdemi előrelépés történt, de igaz, hogy továbbra is vannak akadályok, különösen a fizetési rendszerek tekintetében. Az ezen akadályok leküzdésére tett erőfeszítéseink továbbra is töretlenül folytatódnak”
– mondta Dujarric.
Az ENSZ szerint Ukrajna eddig közel 25 millió tonna kukoricát és búzát exportált a megállapodás keretében. A szállítmányok elsődleges célállomásai Kína, Olaszország, Spanyolország, Törökország és Hollandia voltak.