Az Európai Unió azt a javaslatot fontolgatja, hogy az Orosz Mezőgazdasági Bank leányvállalatot hozzon létre a globális pénzügyi hálózathoz való újbóli csatlakozás érdekében.
A banki szankciók hatálya alatt a lépés célja a fekete-tengeri gabonaügylet megóvása, amely lehetővé teszi Ukrajnának, hogy élelmiszert exportáljon a globális piacokra – közölte a Financial Times. Az Európai Bizottság nem válaszolt a lap érdeklődésére, míg a Kreml a jelentéssel kapcsolatos kérdésre azt válaszolta, hogy nincs bejelenteni valója a megállapodás végrehajtásával kapcsolatban.
Több mint 32 millió tonna, főleg kukoricát és búzát exportált Ukrajna a megállapodás keretében. Moszkva hétfőn megismételte, hogy pesszimista a megállapodás megújításának kilátásaival kapcsolatban, mert nem történt előrelépés az orosz exportra vonatkozó kísérő megállapodások végrehajtásában. Kevés azonnali reakció volt a globális gabonapiacokon hétfőn, a búza ára gyakorlatilag nem változott a hír hatására.
Általános a meggyőződés a piacon, hogy az ukrán szállítási megállapodást nem hosszabbítják meg, hacsak Oroszország nem kap érdemi engedményeket. A banki szankciók enyhítése gyors módszer lenne arra, hogy valamit adjunk Oroszországnak
– mondta egy európai gabonakereskedő, hozzátéve, hogy továbbra is sok kétség maradt a megállapodás meghosszabbításával kapcsolatban.
Oroszország a múlt héten közölte, hogy nem lát okot a gabonaszerződés meghosszabbítására, mert a Nyugat „felháborítóan” járt el a megállapodással kapcsolatban, bár biztosította a szegény országokat arról, hogy az orosz gabonaexport folytatódik.
A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy Moszkva, az ENSZ-közvetítéssel folytatott tárgyalások során javasolt terve szerint a bankegység kezelheti a gabonaexporttal kapcsolatos kifizetéseket. Az új egység használhatná a SWIFT globális pénzügyi rendszert, amelyet a legnagyobb orosz bankok elől elzártak az orosz ukrajnai invázió után. Az ENSZ nem kívánta kommentálni az FT jelentését.
Nem hiszem, hogy segítene, ha részletesen beszélnék arról, amit az ENSZ tesz. Az ENSZ-tisztviselők számos nemzettel, köztük európai nemzetekkel is kapcsolatba léptek, hogy kreatív módokat találjanak az Orosz Föderációból származó élelmiszerek és műtrágyák exportjának felgyorsítására
– mondta Farhan Haq ENSZ-helyettes szóvivő újságíróknak.
A Financial Times jelentésére reagálva Olha Trofimceva, Ukrajna külügyminisztériumi nagykövete azt mondta, hogy az EU „valamilyen módon elősegíti a gabonaügyletet”.
A világ két legnagyobb mezőgazdasági termelőjeként Oroszország és Ukrajna jelentős szereplők a gabona és olajos magvak piacán, a búzától és az árpától kezdve, a repce- és napraforgóolajig. Oroszország a műtrágyapiacon is meghatározó szereplő – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A SWIFT-hozzáférés visszaállítása mellett Oroszország a mezőgazdasági gépek és alkatrészek szállításának újraindítására, valamint a biztosítási és viszontbiztosítási korlátozások megszüntetésére is törekszik.
Kiemelt kép: Pixabay