Agrárgazdaság

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

Agrofórum Online

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Az EU búzaszállításai a 2024/25-ös gazdálkodási szezonban eddig 30%-kal maradnak el az egy évvel korábbi szinttől, amit az oroszok által irányított verseny okozott és az esős betakarítás az EU legnagyobb termelőjénél, Franciaországban. Az uniós adatok szerint jelenleg Nigéria az első számú exportcél, míg a korábbi vezető piac, Algéria csak az ötödik helyen áll.

Nigéria és Dél-Afrika

„Inkább nyugat felé haladunk” – mondta Karolis Simas, a litván gabonafeldolgozók és -kereskedők szövetségének elnöke a balti államokból kiinduló szállítmányokról.

A balti államok búzaexportja jelenleg 75%-ban Afrikára összpontosul, Nigéria és Dél-Afrika pedig felváltja a korábbi vezető célországokat, Iránt és Szaúd-Arábiát, amelyek Oroszország piacaivá váltak – hangzott el a Genfben tartott Global Grain konferencián.

Kisebb méretű hajók

Norbert Sztloc, a Polish Agro gabona és olajos magvak kereskedelmi vezetője szerint Lengyelország is hasonló tendenciát figyelt meg. Az ország exportjának körülbelül felét óriás panamax-hajókon küldte Szaúd-Arábiába, de fő felvevőpiaca ma Nyugat-Afrika, kisebb méretű hajókkal – mondta a konferencián.

62 százalékos mínusz

Franciaországban a FranceAgriMer mezőgazdasági iroda szerdán csökkentette a 2024/25-ös francia búza-exportra vonatkozó előrejelzését, amely 62%-kal mérséklődött a tavalyi évhez képest, mivel az Algériába irányuló eladások visszaestek.

Franciaország és Németország részben alkalmazkodott Oroszország növekvő búzakereskedelméhez Algériában, és többet ad el Marokkónak.

Negyedik hely

Közben azonban Oroszország ebben a szezonban is növelte részesedését a marokkói piacon a rekordtempójú export részeként, így Marokkó ezidáig csak a negyedik uniós célország – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Most gyorsul

A kereskedők úgy látják, hogy az EU szállításai felgyorsulnak az Oroszország exportjának lehűtése érdekében tett lépések miatt, valamint Ukrajnában, egy másik jelentős fekete-tengeri beszállítónál tapasztalt készletapadás miatt.

Lengyelország

„Márciustól élénkülhet a lengyel export, mivel a gazdálkodók felszabadítják a készleteiket, és az exportszezon lassú kezdete után további 2 millió tonna szállítására lesz szükség” – mondta Sztloc.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magasabb árakat kényszerít ki a műtrágyaipar

2025. január 13. 12:10

A mezőgazdasági termelők részéről továbbra is visszafogott a kereslet, de a gyártók mégis erőteljesebben próbálják érvényesíteni áraikat.

Brazília 2025-ben rekordmértékű húsexportra számít

2025. január 11. 14:10

Brazília marhahúsexportja már 2024-ben 26%-kal nőtt, és 2025-ben a kedvező gazdasági környezetnek köszönhetően további bővülés várható.

Egyenrangúbbá válnak a termelők és a felvásárlók

2025. január 9. 12:10

Az Agrárminisztérium szándéka az, hogy egyértelmű és a termelők pozícióját védő szabályok között működjenek a felvásárlási folyamatok.

68 millió forint hektáronként: a világ legdrágább termőföldjei Magyarország közelében vannak

2025. január 3. 09:10

A KSH adatai szerint 2023-ban 2 266 800 forintba került a szántók hektárja Magyarországon, az átlagár 15 év alatt a négyszeresére emelkedett.

Mi lesz veled, uniós gabonatermesztés?

2023. december 18. 11:10

Az idei év nem a legrosszabb eredményeket hozta gabonatermés tekintetében. Hogy mi határozza meg az árak alakulását, hová lett, vagy hová lesz az Ukrajnából származó, gyakran kérdéses minőségű termény, és ez hogyan csapódik le az európai uniós élelmiszerláncban, arról érdemes tájékoztatni a magyar fogyasztókat is.

A magyarok eszik az unióban a legkevesebb zöldséget

2019. április 2. 08:04

Kevesebb mint egyharmada a lakosságnak evett legalább egyszer naponta zöldséget (30 százalék), ezzel a lista utolsó helyén állunk.

Az EU továbbra is nyitott a gabonaszállítások újraélesztésére

2023. július 23. 05:40

Az Európai Unió továbbra is „nyitott arra, hogy olyan megoldásokat keressen” az ENSZ-szel, amelyek hozzájárulnának az ukrán gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tévő megállapodás újjáélesztéséhez.

Róma az EU mezőgazdasági szabályainak felülvizsgálatát sürgeti

2022. március 14. 05:36

A háború számos részterületen mezőgazdasági áruhiányt okozott, amelyhez több ország, köztük az EU-tag Magyarország exporttilalma is hozzájárult.