Agrárgazdaság

Az EU segíthet Ukrajnának a gabonatárolásban

Agrofórum Online

Az európai országok fontolóra veszik ideiglenes magtárak biztosítását Ukrajnának, amelynek silóhiánya problémát okozhat az új gabona tárolásakor – közölte az ukrán mezőgazdasági minisztérium.

Az ukrán mezőgazdasági miniszter korábban a Reutersnek adott interjújában azt mondta, hogy ősszel, amikor a kukorica betakarítása véget ér, a tárolókapacitás hiánya elérheti a 15 millió tonnát is. „Sürgősen fel kell szerelnünk ideiglenes gabonatárolókat – moduláris szerkezeteket és műanyag zsákokat is használhatunk” – idézte a minisztérium Markiyan Dmitrevics miniszterhelyettest.

„Az EU fontolóra veszi Ukrajnának ilyen ideiglenes tárolók biztosítását – ennek eredményeképpen ez jelentősen hozzájárulhat a betakarítás megőrzéséhez és a jövőbeli gabonaellátás biztosításához a világpiacokon” – áll a minisztérium közleményében. A minisztérium nem részletezte, hogy a megbeszélések mennyire haladtak előre, és mely uniós országok érintettek.

Joe Biden amerikai elnök is azt mondta, hogy ideiglenes silókat építenek az ukrán határ mentén, többek között Lengyelországban is, hogy segítsenek több gabonát exportálni a háború sújtotta országból, és kezeljék a növekvő globális élelmiszerválságot.

Ukrajna orosz inváziója legalább három szezonra globális búzahiányt okoz azáltal, hogy az ukrán termés nagy részét elzárja a piacokról, és rekordszintre löki az árakat – mondta Ukrajna mezőgazdasági minisztere a Reutersnek. „Ukrajna hosszú időre ki fog esni a piacról” – jósolta Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter egy interjúban.

„Most három búzatermésről beszélünk egyszerre: nem tudjuk kiszállítani a tavalyi termést, nem tudjuk betakarítani és exportálni az ideit, és a következő vetésével is problémák adódnak” – mondta. Ukrajnában hagyományosan őszi búzát termesztenek, amelyet nyár végétől kezdenek el vetni a gazdálkodók, de a termelők idén ezt átgondolják, mivel az export nagyon nehéz.

Ukrajna azt közölte, hogy az orosz invázió miatt a 2021-es 106 millió tonnáról idén körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet a gabona és olajos magvak betakarítása.

Miközben 10 méter magas napraforgóliszt-dombok állnak Ukrajna egyik legjelentősebb mezőgazdasági termináljának megfeketedett romjai között, a mezőgazdasági termelők a frontvonalban azon fáradoznak, hogy túléljék az orosz tűz alatti betakarítást.

Úgy látják, hogy a déli Mikolajiv városában található Nika-Tera kikötői létesítmény Oroszország által június 4-én végrehajtott ágyúzása csak a legdrámaibb példája annak, hogy Ukrajna – és a világ – gazdaságának egy pillére elleni szélesebb körű támadás történt.

Mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőrét, Kijev többször is azzal vádolta Oroszországot, hogy megtámadja az infrastruktúrát és a mezőgazdaságot, hogy globális élelmiszerválságot provokáljon és nyomást gyakoroljon a Nyugatra.

A háborúját különleges hadműveletnek nevező Moszkva a nyugati szankciókat és az Ukrajna által elhelyezett tengeri aknákat okolja az élelmiszerexport visszaeséséért és a világpiaci árak emelkedéséért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Németországban gyártják a legtöbb mézeskalácsot az EU-n belül

2021. január 5. 06:52

Németország után a második legjelentősebb mézeskalács-gyártó ország Hollandia volt 2019-ben.

Agrárexport: a gabonán áll vagy bukik?

2018. október 13. 03:47

Agrárexportunk 2018 első félévében, az előző év azonos időszakához képest gyengébb teljesítményt mutatott. Elsősorban a feldolgozatlan mezőgazdasági termékek, így például a gabona kivitele csökkent drasztikusan, miközben az exportunk túlnyomó többségét, közel 70%-át kitevő termékek kivitele számottevően bővült.

A gazdálkodókat is érinti, ha az EU módosít a jogosítvány-szabályokon

2023. szeptember 24. 08:10

Felmerül a kérdés: EU-szerte új vezetői engedélyre lehet szükségük a gazdáknak kisteherautókhoz és állattenyésztési pótkocsikhoz?

Uniós oltalmat kapott a Budaörsi őszibarack

2021. április 19. 10:01

Az Európai Bizottság április 19-én oltalom alá vette a Budaörsi őszibarack elnevezést, ezzel 67-re emelkedett az uniós oltalomban részesült magyar földrajzi árujelzők száma. A földrajzi árujelzők használata komoly gazdasági előnyt jelent a termelők számára, hiszen jelentősen növeli a termék hozzáadott értékét.