Agrárgazdaság

Az EU segíthet Ukrajnának a gabonatárolásban

Agrofórum Online

Az európai országok fontolóra veszik ideiglenes magtárak biztosítását Ukrajnának, amelynek silóhiánya problémát okozhat az új gabona tárolásakor – közölte az ukrán mezőgazdasági minisztérium.

Az ukrán mezőgazdasági miniszter korábban a Reutersnek adott interjújában azt mondta, hogy ősszel, amikor a kukorica betakarítása véget ér, a tárolókapacitás hiánya elérheti a 15 millió tonnát is. „Sürgősen fel kell szerelnünk ideiglenes gabonatárolókat – moduláris szerkezeteket és műanyag zsákokat is használhatunk” – idézte a minisztérium Markiyan Dmitrevics miniszterhelyettest.

„Az EU fontolóra veszi Ukrajnának ilyen ideiglenes tárolók biztosítását – ennek eredményeképpen ez jelentősen hozzájárulhat a betakarítás megőrzéséhez és a jövőbeli gabonaellátás biztosításához a világpiacokon” – áll a minisztérium közleményében. A minisztérium nem részletezte, hogy a megbeszélések mennyire haladtak előre, és mely uniós országok érintettek.

Joe Biden amerikai elnök is azt mondta, hogy ideiglenes silókat építenek az ukrán határ mentén, többek között Lengyelországban is, hogy segítsenek több gabonát exportálni a háború sújtotta országból, és kezeljék a növekvő globális élelmiszerválságot.

Ukrajna orosz inváziója legalább három szezonra globális búzahiányt okoz azáltal, hogy az ukrán termés nagy részét elzárja a piacokról, és rekordszintre löki az árakat – mondta Ukrajna mezőgazdasági minisztere a Reutersnek. „Ukrajna hosszú időre ki fog esni a piacról” – jósolta Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter egy interjúban.

„Most három búzatermésről beszélünk egyszerre: nem tudjuk kiszállítani a tavalyi termést, nem tudjuk betakarítani és exportálni az ideit, és a következő vetésével is problémák adódnak” – mondta. Ukrajnában hagyományosan őszi búzát termesztenek, amelyet nyár végétől kezdenek el vetni a gazdálkodók, de a termelők idén ezt átgondolják, mivel az export nagyon nehéz.

Ukrajna azt közölte, hogy az orosz invázió miatt a 2021-es 106 millió tonnáról idén körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet a gabona és olajos magvak betakarítása.

Miközben 10 méter magas napraforgóliszt-dombok állnak Ukrajna egyik legjelentősebb mezőgazdasági termináljának megfeketedett romjai között, a mezőgazdasági termelők a frontvonalban azon fáradoznak, hogy túléljék az orosz tűz alatti betakarítást.

Úgy látják, hogy a déli Mikolajiv városában található Nika-Tera kikötői létesítmény Oroszország által június 4-én végrehajtott ágyúzása csak a legdrámaibb példája annak, hogy Ukrajna – és a világ – gazdaságának egy pillére elleni szélesebb körű támadás történt.

Mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőrét, Kijev többször is azzal vádolta Oroszországot, hogy megtámadja az infrastruktúrát és a mezőgazdaságot, hogy globális élelmiszerválságot provokáljon és nyomást gyakoroljon a Nyugatra.

A háborúját különleges hadműveletnek nevező Moszkva a nyugati szankciókat és az Ukrajna által elhelyezett tengeri aknákat okolja az élelmiszerexport visszaeséséért és a világpiaci árak emelkedéséért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?

Az EU pálmaolaj-felhasználása és -importja is zuhanhat a jövőben

2022. december 26. 11:36

Az EU-ba irányuló pálmaolaj import 3,3 millió tonnára csökkenne 2032-re a 2020/2022-es 6,0 millió tonnáról.

Honnan jön az organikus?

2021. július 15. 05:25

Az Európai Unióban egyre növekszik az ökológiai gazdálkodásból származó termékek fogyasztása, miközben az ilyen árucikkek behozatali mértéke 2019 és 2020 között kissé csökkent.