Agrárgazdaság

Az EU segíthet Ukrajnának a gabonatárolásban

Agrofórum Online

Az európai országok fontolóra veszik ideiglenes magtárak biztosítását Ukrajnának, amelynek silóhiánya problémát okozhat az új gabona tárolásakor – közölte az ukrán mezőgazdasági minisztérium.

Az ukrán mezőgazdasági miniszter korábban a Reutersnek adott interjújában azt mondta, hogy ősszel, amikor a kukorica betakarítása véget ér, a tárolókapacitás hiánya elérheti a 15 millió tonnát is. „Sürgősen fel kell szerelnünk ideiglenes gabonatárolókat – moduláris szerkezeteket és műanyag zsákokat is használhatunk” – idézte a minisztérium Markiyan Dmitrevics miniszterhelyettest.

„Az EU fontolóra veszi Ukrajnának ilyen ideiglenes tárolók biztosítását – ennek eredményeképpen ez jelentősen hozzájárulhat a betakarítás megőrzéséhez és a jövőbeli gabonaellátás biztosításához a világpiacokon” – áll a minisztérium közleményében. A minisztérium nem részletezte, hogy a megbeszélések mennyire haladtak előre, és mely uniós országok érintettek.

Joe Biden amerikai elnök is azt mondta, hogy ideiglenes silókat építenek az ukrán határ mentén, többek között Lengyelországban is, hogy segítsenek több gabonát exportálni a háború sújtotta országból, és kezeljék a növekvő globális élelmiszerválságot.

Ukrajna orosz inváziója legalább három szezonra globális búzahiányt okoz azáltal, hogy az ukrán termés nagy részét elzárja a piacokról, és rekordszintre löki az árakat – mondta Ukrajna mezőgazdasági minisztere a Reutersnek. „Ukrajna hosszú időre ki fog esni a piacról” – jósolta Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter egy interjúban.

„Most három búzatermésről beszélünk egyszerre: nem tudjuk kiszállítani a tavalyi termést, nem tudjuk betakarítani és exportálni az ideit, és a következő vetésével is problémák adódnak” – mondta. Ukrajnában hagyományosan őszi búzát termesztenek, amelyet nyár végétől kezdenek el vetni a gazdálkodók, de a termelők idén ezt átgondolják, mivel az export nagyon nehéz.

Ukrajna azt közölte, hogy az orosz invázió miatt a 2021-es 106 millió tonnáról idén körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet a gabona és olajos magvak betakarítása.

Miközben 10 méter magas napraforgóliszt-dombok állnak Ukrajna egyik legjelentősebb mezőgazdasági termináljának megfeketedett romjai között, a mezőgazdasági termelők a frontvonalban azon fáradoznak, hogy túléljék az orosz tűz alatti betakarítást.

Úgy látják, hogy a déli Mikolajiv városában található Nika-Tera kikötői létesítmény Oroszország által június 4-én végrehajtott ágyúzása csak a legdrámaibb példája annak, hogy Ukrajna – és a világ – gazdaságának egy pillére elleni szélesebb körű támadás történt.

Mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőrét, Kijev többször is azzal vádolta Oroszországot, hogy megtámadja az infrastruktúrát és a mezőgazdaságot, hogy globális élelmiszerválságot provokáljon és nyomást gyakoroljon a Nyugatra.

A háborúját különleges hadműveletnek nevező Moszkva a nyugati szankciókat és az Ukrajna által elhelyezett tengeri aknákat okolja az élelmiszerexport visszaeséséért és a világpiaci árak emelkedéséért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Kisebb napraforgó-, de nagyobb repcetermés lehet az EU-ban

2022. szeptember 8. 07:37

A napraforgómag és a szójabab esetében az elmúlt hetek rendkívül meleg, száraz időjárása csökkentette a terméspotenciált a legtöbb jelentős európai termelő országban.

KAP: már nem lesz döntés ebben a ciklusban

2019. április 15. 08:52

Végleges döntés továbbra sem született a közös agrárpolitikát érintő kérdésekben, a bizottsági tervezetről hosszadalmas viták folynak.

Új szabályokkal szeretné hatékonyabban csökkenteni az élelmiszer-pazarlást az EU

2023. július 23. 08:10

Az EU-ban évente csaknem 59 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik – fejenként körülbelül 130 kilogramm.

Pályázatok a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára

2019. augusztus 12. 08:26

Új Horizont 2020 pályázati felhívások jelentek meg a biomassza-alapú gazdaság szereplői számára.