Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az EU vámot vethet ki az Oroszországból érkező gabonára

Az EU vámot vethet ki az Oroszországból érkező gabonára

Agrofórum Online

Az EU vámokat készül kivetni az Oroszországból és Fehéroroszországból származó gabonára, hogy megnyugtassa a gazdákat és néhány tagállamot – közölték a terveket ismerő tisztviselők.

A kereskedők szerint az orosz és fehérorosz szállítmányok kis mennyiségben érkeztek az EU-ba az ukrajnai szállítmányokhoz képest, és a vámok kivetésének nagyrészt szimbolikus a jelentősége.

Az orosz SovEcon kutatócég szerint a lépésnek csekély hatása lenne a gabonakereskedelemre és az árakra, mivel az orosz szállítmányok mindössze 2%-a ment Európába, kivéve a napraforgódarát, amelyből az orosz export egyharmadát az Európai Unió vitte el.

95 euró és 50 százalék

A Financial Times arról számolt be, hogy az Európai Bizottság tonnánként 95 eurós vámot javasolna az Oroszországból és Fehéroroszországból származó gabonafélékre, az olajos magvakra és az azokból származó termékekre pedig 50%-os vámot. Az egyik uniós tisztviselő azt mondta, hogy a számok „körülbelül helyesek”, bár még véglegesítésre várnak.

A vámot a 27 tagú EU-ba szánt gabonákra vetnék ki, és nem vonatkoznának a gabonaféléknek az EU-n keresztül más országokba történő tranzitjára – közölték a források.

Green Deal és Ukrajna

A lépés azért történt, mert a gazdálkodók az egész EU-ban az éghajlatváltozás leküzdésére irányuló Green Deal terv által rájuk rótt korlátozások megváltoztatását, valamint az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek vámjának újbóli kivetését kérik, amit az orosz invázió után, 2022-ben elengedtek.

Európa nagy részéhez hasonlóan Lengyelországban is tiltakoztak emiatt az elmúlt hetekben, valamint az EU környezetvédelmi szabályozása ellen tüntettek.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök az orosz és a fehérorosz mezőgazdasági termékek behozatalának uniós betiltását szorgalmazta, ahogyan azt számos uniós törvényhozó is tette az Európai Parlament múlt heti vitájában.

1,8 millió és 19,1 millió tonna

Az Európai Bizottság adatai szerint az EU teljes gabona- és olajosmag-importja Oroszországból 2023/2024-ben 1,8 millió tonna volt február végére. Ez csekély mennyiség az ukrajnai 19,1 millió tonnához képest.

Kijev az orosz élelmiszerimport teljes uniós betiltását sürgette, bár egy ukrán forrás szerint az orosz gabona mennyisége nem elég nagy ahhoz, hogy befolyásolja az európai árakat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Egy orosz kereskedő szerint a vámok ennek ellenére fájdalmasak lehetnek az oroszországi napraforgó-termelők számára, mivel Európa a napraforgóliszt exportjának fő célpontja.

A Kreml még elemez

A Kreml közölte, hogy további részletekre van szüksége az Európai Unió által bejelentett, az orosz gabonára vonatkozó vámok kivetésére vonatkozó tervvel kapcsolatban. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elmondta, hogy elemezniük kell az időkeretet és más részleteket is tisztázni kell, mielőtt Oroszország döntést hozna a válaszlépésről.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így törte meg Ukrajna Putyin fekete-tengeri gabonablokádját

2024. július 26. 15:10

Az ukránok legyőzték a fekete-tengeri orosz flottát, amely blokád alá vette fekete-tengeri kikötőiket, veszélyeztetve a világ gabonaellátását.

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

2024. július 26. 13:10

A „hőinfláció” (angolul: heatflation) a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatott jellemezni.

Tíz százalékkal erősödött az élelmiszeripar

2024. július 20. 16:10

Egy kivételével minden élelmiszeripari alágazatban nőtt a kibocsátás. Az ipari termelés volumene viszont visszaesett.

Eladhatják a magyar és lengyel Viterra olajos magvak részlegeit

2024. július 18. 16:10

A Bunge eladná a Viterra lengyel- és magyarországi olajos magvak részlegét, hogy 34 milliárd dolláros cégegyesülést hajthasson végre.

Moszkva szerint a fekete-tengeri gabonamegállapodás majdnem véget ért

2023. április 14. 07:36

A követelések közé tartozik a kikötőkhöz való hozzáférés, a Togliatti-Odessza ammóniavezeték újraindítása, amely lehetővé teszi, hogy Oroszország a vegyszert Ukrajna kikötőjébe juttassa.

Folytatódnak a kimenő hajók ellenőrzései

2023. május 10. 08:02

Kedden újraindultak a kimenő hajók ellenőrzései az ukrán gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tévő megállapodás értelmében.

Jövő hét elején padlózhatnak le a terménypiacok

2024. február 24. 09:10

Mínuszokkal ért véget a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 1,5 százalékkal, a szójabab 1 százalékkal, a repce pedig 0,6 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is mínuszban zárt, a takarmánybúza ára stagnált.

Komoly búzaszállítási tenderen nyert Oroszország

2021. november 19. 09:36

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre, évek óta lobbizik azért, hogy bejusson a hagyományosan Franciaország által uralt algériai piacra.