A tavaly február óta tartó orosz-ukrán háborúnak számtalan kellemetlen következménye van a mezőgazdaságra nézve is. Mindezt eddig talán Európa sínylette meg a legjobban, de most Kína is kisebb gondban lehet miatta.
Az ENSZ és Törökország közvetítésének köszönhetően 2022 nyarán Oroszország hozzájárult a blokád alatt tartott fekete-tengeri ukrán kikötőkből a gabonaszállítások újraindításához. Ennek fejében bizonyos orosz mezőgazdasági és élelmiszertermékek mentesültek a nemzetközi szankciók hatálya alól.
A Kreml a napokban azonban bejelentette, hogy nem újítja meg a lejáró gabonaegyezményt, de kész azonnal visszatérni hozzá, ha teljesülnek a feltételei. Oroszország azzal a panasszal függesztette fel az egyezmény megújítását, hogy akadályokba ütköznek az orosz élelmiszer- és műtrágyaszállítások, amelyek szintén a megállapodás részét képezik.
Ukrajna most ügyesen a Kína-kártya kijátszásával próbálja gyorsabban jobb belátásra bírni Moszkvát. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a legutóbbi videóüzenetében kijelentette, hogy az oroszok az odesszai régió elleni támadással 60 ezer tonnányi mezőgazdasági termék Kínába szállítását hiúsították meg – olvasható az MTI hírében.
„Körülbelül egymillió tonna élelmiszert tároltak a megtámadott kikötőkben. Pontosan annyit, amennyit már régen el kellett volna szállítani afrikai és ázsiai országokba. Az orosz terrort aznap éjjel leginkább megszenvedő kikötői terminálban 60 ezer tonna mezőgazdasági terméket tároltak, amelyet Kínába szántak. Tehát ez mindenkit érint”
– fejtette ki az államfő. Az orosz erők minden nap támadják a térséget hétfő óta, miután Moszkva egyoldalúan kilépett a gabonaegyezségből. A Fekete-tengeren jelenleg nem lehetséges az ukrán export, ami miatt a világ ismét a globális élelmiszerválság küszöbére kerülhet.
Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő kijelentette, hogy az Európai Unió a tengeri szállításokat szavatoló gabonaegyezmény orosz meghiúsítása után kénytelen lesz szárazföldön növelni az ukrán gabonaszállítást. Öt közép-európai EU-tag (Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia) azonban közösen kérte az EU-t a szeptember közepéig érvényben lévő ukrán gabonaimport tilalmának további meghosszabbítására.