Agrárgazdaság

Az ukrán agrárszektor vesztesége elérheti a 83 milliárd dollárt

Agrofórum Online

Ukrajna kulcsfontosságú mezőgazdasági ágazatában szinte minden alágazat brutális veszteségeket szenvedett, de a legnagyobb részt, a teljes összeg több mint felét a növénytermesztés csökkenése okozta – közölte a Kijevi Közgazdasági Főiskola (KSE).

Ukrajna a gabona, a növényi olajok és az olajos magvak legnagyobb termesztője és exportőre globális szinten.

Mindent összeszámoltak

A KSE beszámolója szerint a várható összegben szerepelnek a növénytermesztés, az állattenyésztés, az exportkimaradások miatti termelői veszteségek, valamint a növekvő termelési költségek és a földek termelésbe való visszaállítása miatti veszteségek.

„A hiány legnagyobb részét a növénytermesztés csökkenése okozta. A növénytermesztés visszaesése miatti összes közvetett veszteség 46,5 milliárd dollárt tesz ki” – áll a tanulmányban.

Csökkenő terméshozam

A Kijevi Közgazdasági Főiskola szerint a növénytermesztésnek mind a vetésterületek csökkenése, mind a termesztéstechnológia változása ártott, ami a főbb növények terméshozamának visszaeséséhez vezetett.

Ukrajnában a gabona és olajos magvak együttes betakarítása 107 millió tonna volt 2021-ben, de 2024-ben valószínűleg 77 millió tonnára esik – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A KSE azt is közölte, hogy a második legnagyobb kategória az exportkimaradásból eredő veszteségek, ezt 24,1 milliárd dollárra becsülik.

„Az Orosz Föderáció által az invázió elején bevezetett tengeri blokád, majd az úgynevezett gabonafolyosó korlátozott működése a logisztikai költségek növekedéséhez vezetett” – közölte a KSE.

Így is az agrárium a fő bevételi forrás

Az Oroszországgal vívott háború közepette a mezőgazdasági szektor továbbra is az ukrán gazdaság exportbevételeinek egyik fő forrása, amely gabonát, növényi olajat és olajos magvakat szállít a külföldi piacokra.

A média a kijevi mezőgazdasági minisztérium adatait idézve azt közölte, hogy a mezőgazdasági üzemek exportja 2023-ban körülbelül 23 milliárd dollárt tett ki.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Közel a mezőgépipar kilábalása? Szépen menetel a Case, Steyr és New Holland márkák tulajdonosa

2024. november 11. 14:40

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal ment feljebb.

Oroszország hallgatólagos gabonaexport-korlátozása zavart okoz a piacon

2024. november 11. 11:10

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre, megpróbálta korlátozni a gabonaszállítást a globális piacokra, hogy megakadályozza a belföldi áremelkedést.

Eget rengető tervvel növelné Kína az élelmiszertermelést

2024. november 10. 16:10

Kína évente több mint 100 millió tonna szójababot és gabonát importál, különösen az Egyesült Államokból és Brazíliából.

Nagy István: az agráriumban dolgozókra mindig számíthatunk

2020. szeptember 20. 10:39

Nagy István hozzátette, az elmúlt időszak is azt bizonyította, hogy az agrárium, az élelmiszeripar stratégiai ágazat.

A gyakran belvizes területeken meg kell változtatni a művelési ágat

2018. március 2. 10:20

A tavaly elfogadott Nemzeti Vízstratégia új korszakot nyitott a hazai vízgazdálkodásban – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honlapjának adott interjújában Somlyódy Balázs, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője.

Okosfalvak: így tennék élhetőbbé a magyar vidéket (1. rész)

2018. október 11. 08:28

Szélessávú internet, digitális megoldások, tudatos vidéképítés az Európai Unió célja a magyar kistelepüléseken is.

Nőtt az agrárvállalatok hitelállománya

2019. május 23. 09:33

A mezőgazdaságban továbbra is a forinthitelek a meghatározóak, részesedésük a mezőgazdaság hitelállományán belül változatlanul 90 százalék felett van.