Az Egyesült Államokhoz eljutott információk szerint Oroszország készen áll arra, hogy visszatérjen a tárgyalásokhoz egy olyan megállapodás kapcsán, amely lehetővé teszi Ukrajna biztonságos fekete-tengeri gabonaexportját, de "erre még nem láttunk bizonyítékot" – közölte az Egyesült Államok ENSZ-megbízottja.
Oroszország július 17-én lépett ki a megállapodásból. Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete azt mondta, hogy ha Oroszország saját műtrágyát akar juttatni a globális piacokra, és mezőgazdasági tranzakciókat akar kötni, akkor „vissza kell térniük ehhez az egyezményhez”.
Láttuk a jeleket, hogy esetleg érdeklődnek a megbeszélésekhez való visszatérés iránt. Megvárjuk tehát, hogy ez valóban megtörténik-e”
– mondta egy sajtótájékoztatón, további részleteket nem közölve.
Moszkva azt jelezte, hogy amennyiben teljesülnek saját gabona- és műtrágyaexportjának javítására vonatkozó követelései, fontolóra veszi a fekete-tengeri egyezmény újjáélesztését, amely 2022 júliusában az ENSZ és Törökország közvetítésével jött létre, hogy segítsen enyhíteni az ukrajnai orosz inváziót követő globális élelmiszerválságot.
Oroszország gabona- és műtrágyaexportjára nem vonatkoznak nyugati szankciók, de Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályozták a szállítást.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár egy hete találkozott Szergej Versinin orosz külügyminiszter-helyettessel – aki a fekete-tengeri megállapodásról szóló moszkvai tárgyalásokat vezette – az ENSZ élelmezési rendszerekkel kapcsolatos római csúcstalálkozóján. Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője azt mondta pénteken, hogy ha áttörés történt volna, az már kiderült volna.
A fekete-tengeri egyezményből való kilépés után Oroszország elkezdte támadni az ukrán kikötőket és gabonainfrastruktúrát a Fekete-tengeren és a Dunán, ezért megugrottak a globális gabonaárak.
Oroszország azzal is fenyegetőzött, hogy célba veszi az Ukrajnába tartó polgári hajókat, ezért Kijev válaszul hasonló intézkedéseket jelentett be az Oroszországba vagy az oroszok által megszállt ukrán területre tartó hajókkal szemben.
A fekete-tengeri megállapodás keretében közel 33 millió tonna ukrajnai gabonát exportáltak. Ukrajna és Oroszország egyaránt vezető gabonaexportőr.
A főtitkár továbbra is törekszik arra, hogy megtalálja az utat az oroszok visszatéréséhez a megállapodásba”
– mondta Thomas-Greenfield, megjegyezve, hogy a megállapodás része „az orosz műtrágya piacra jutásának támogatása.”
Az egyezmény lehetővé tette az orosz ammónia – a nitrátműtrágyák egyik fő összetevője – csővezetéken keresztül történő kivitelét az ukrajnai odesszai kikötőből. A csővezeték azonban a háború kezdete óta kihasználatlanul állt, majd júniusban megsérült.