A biogáz üzemek száma tovább csökken Németországban, miközben növekszik a villamosenergia-termelés. A nagy szolgáltatók egyre inkább kiszorítják erről a piacról a gazdákat.
A biogáz üzemek száma a második egymást követő évben csökkent Németországban 2021-ben. Az elektromos teljesítmény azonban jelentősen nőtt, új rekordszintre ért. Az ok: az átlagos teljesítmény meredeken nőtt, és új csúcsot ért el. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy sok gazdálkodó is bővítette és korszerűsítette rendszerét. Másrészt azonban a nagy kereskedelmi vagy ipari üzemek üzemeltetői tovább bővítik kapacitásaikat.
A megújuló és biogáz erőművekből származó árammal egyre jobb pénzt lehet keresni, amint azt a 2021-es év és a jelenlegi igen magas áramárak lenyűgözően bizonyítják.
2021-ben 8600 biogáz üzem működött Németországban, 100-zal kevesebb, mint az előző évben, és 200-zal kevesebb, mint két évvel ezelőtt. A biogáz üzemek számának és a megtermelt villamos energiának a puszta számai mögött azonban ellentétes fejlemények húzódnak meg, amelyek nem problémamentesek a gazdálkodók számára. A szabályozás késleltette sok régebbi üzem gyakran tervezi bezárását. Összességében javultak a meglévő erőművek keretfeltételei.
A rugalmas energiatermelés többletbevételt ígér egy olyan időszakban, amikor sok energiára volt szükség. A kereslet és így az áramárak várhatóan továbbra is magasak maradnak, és ennek megfelelően több pénzt lehet keresni.
Az üzemek teljesítménye 6443 megawattra nőtt az előző évi 6293-ról és a két évvel ezelőtti 5909-ről. Ez közel 10 százalékos növekedést jelent két éven belül. De az adminisztratív követelmények és a biogázüzem működtetésére irányuló erőfeszítés egyre inkább nem éri meg a gazdálkodóknak.
Szakmai vélemények szerint a mezőgazdasági szereplők 70 százaléka mindenképpen folytatni akarja a biogáztermelést. Németországban körülbelül 1200 „kisebb” mezőgazdasági biogázüzem működik, amelyek hamarosan lejárnak 20 éves üzemidejük és nem biztosított a folytatás.
A legfeljebb 700 üzem legalább 80 százalékban hígtrágyát használ. 2021 májusában azonban a megújuló energiaforrásokról szóló rendelettel kibővültek a meglévő hígtrágyarendszerek csatlakozási előírásai.