Az ukrán tengeri gabonaexport várhatóan 20 százalékkal csökken januárban az előző hónaphoz képest a Vörös-tengeren tapasztalható válság és az újévi ünnepek miatt – közölte egy magas rangú ukrán kormánytisztviselő.
„Úgy tűnik, hogy mínusz 20 százalék körül lehet. De mindenesetre nagyon jelentős mennyiségről lesz szó” – mondta a forrás a Reuters hírügynökségnek, a forrás az ügy érzékenysége miatt nem volt hajlandó megnevezni magát.
Rekord után mínusz
Ez a csökkenés visszalépést jelentene a háborús Ukrajnának, amely decemberben rekordmennyiségű élelmiszert exportált fekete-tengeri folyosóján keresztül, meghaladva az ENSZ-közvetítéssel kötött korábbi gabona ügylet alapján egyetlen hónap alatt exportált maximális mennyiséget.
Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter korábban azt mondta, hogy a Vörös-tengeren kialakult helyzet miatt ebben a hónapban csökkenhet a kulcsfontosságú ukrán élelmiszerexport.
Támadások november óta
Az Iránnal szövetséges huthi milícia jemeni támadásai a térség hajói ellen november óta lelassították az Ázsia és Európa közötti kereskedelmet, és aggodalommal töltötték a nagyhatalmakat. Az Egyesült Államok akciókat kezdeményezett a huthi oldal ellen, hogy csökkentsék a Vörös-tengeri hajózás megtámadási képességét.
Tárgyalások a gabona üzletről
Egy ukrán diplomata szerint tárgyalások folynak az ENSZ közvetítésével folytatott gabona üzletről. Ukrajna törökországi nagykövete azt mondta, hogy „bizonyos tárgyalások” folynak az ENSZ közvetítésével megvalósuló gabonaexport-kezdeményezésről, amelyet 2023 nyarán leállítottak.
Az ENSZ és Törökország 2022 júliusában fekete-tengeri megállapodást kötött a globális élelmiszerválság leküzdése érdekében, amelyet Oroszország 2022 februári ukrajnai inváziója okozott. A két ország a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik.
Orosz feltételek
2023 júliusában Oroszország leállította részvételét az együttműködésben, kijelentve, hogy a megállapodásban való részvételének feltételeit nem tartják be.
„Sajnos ez a gabonakezdeményezés jelenleg nem működik, bár folyamatban vannak bizonyos tárgyalások annak érdekében, hogy megtalálják a lehetséges formátumot a nemzetközi partnerek Ukrajnának nyújtott segítségére” – mondta Vaszil Bodnár egy online tájékoztatón. További részleteket nem közölt.
Ukrajna tavaly augusztusban indította el saját hajózási folyosóját a Fekete-tenger nyugati partvidékén, Románia és Bulgária közelében, miután Moszkva kilépett az ENSZ által közvetített megállapodásból. Azóta mintegy 16,5 millió tonna rakományt – főként élelmiszert – exportált ezen az útvonalon.
(Fotó: Pixabay)