Csaknem ötödével emelkedett a kenyér ára az Európai Unióban augusztusban éves alapon, mivel Ukrajna orosz inváziója továbbra is megzavarta a globális piacokat, és felgyorsult az infláció. Ezek a hatások mind a gabona-, mind a műtrágya-exportőrök piacán jelentkeztek.
A búza globális ára február óta megugrott, miután a háború hónapokra leállította a Fekete-tengerről származó gabonaexportot, és korlátozta a műtrágyaszállítást, mivel az orosz termelők elvesztették hozzáférésüket a balti-tengeri kikötőkhöz, amelyeket az ammónia, a nitrát-műtrágyák egyik kulcsfontosságú összetevője szállítására használtak.
2022 augusztusában 18 százalékkal volt magasabb a kenyér átlagára az EU-ban, mint egy évvel korábban – mutatták az EU statisztikai hivatalának adatai, ami a legmagasabb emelkedés 2017 decembere óta, amikor az Eurostat megkezdte ennek a típusú statisztikának az összeállítását.
Az Eurostat szerint 2021 augusztusában a kenyér átlagára 3 százalékkal emelkedett éves szinten. Magyarországon és Litvániában augusztusban volt a legnagyobb éves változás az átlagos kenyérárban, 66, illetve 33 százalékkal.
A legalacsonyabb átlagos növekedés Franciaországban (8 százalékkal), valamint Hollandiában és Luxemburgban (10 százalékos növekedés) mértek.
A kenyérárak idén folyamatosan emelkedtek az EU-ban, a februári átlagos 8,3 százalékról, amikor Oroszország elindította az úgynevezett „különleges katonai műveletet” Ukrajnában.
A kenyér és a gabonafélék kombinált ára 16,6 százalékkal emelkedett augusztusban, ami 1997 januárja óta a legmagasabb emelkedés – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Rekordmagasságot, 9,1 százalékot ért el augusztusban az eurózóna inflációja – erősítette meg koárbban az Eurostat, amit a meredeken emelkedő energia- és élelmiszerárak okoztak. Azt is közölték, hogy az éves változás 2,25 százalékpontja az élelmiszerekből, az alkoholból és a dohányzásból származott.