A Sovecon Oroszországgal foglalkozó tanácsadó cég arra számít, hogy Oroszország 2023-as búzatermése 84,8 millió tonnára csökken a 2022-es rekord 100,6 millió tonnáról – áll a közleményükben. Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre.
A Sovecon arra számít, hogy Oroszország idén ősszel jelentősen csökkenti az őszi gabona vetésterületét a heves esőzések, a viszonylag alacsony belföldi búzaárak és az erős rubel-árfolyam miatt. Az előzetes becslések szerint Oroszországban az őszi gabona vetésterülete 18,8 millió hektárra csökken az egy évvel ezelőtti 19,5 millió hektárról.
Az őszi búza, amelyet ősszel vetnek be a nyári betakarításra, általában az oroszországi termés 70 százalékát adja, magasabb hozamot hoz, mint a tavaszi fajták, és kevésbé érzékeny az időjárásra. „Az őszi vetésű növények fejlődésének feltételei a jó nedvességtartalom mellett átlagon felülinek értékelhetők” – tette hozzá a tanácsadócég.
A teljes betakarítás előtti búzaterületet Oroszországban 2023-ban 29,1 millió hektárra becsülik, ami 400 ezer hektárral kevesebb, mint az idén.
25,5 milliós exportkvóta
Az orosz mezőgazdasági minisztérium 25,5 millió tonnában javasolta az ország gabonaexport kvótáját meghatározni a február közepétől június végéig tartó időszakra – közölte az Interfax hírügynökség.
Oroszország, amely főként Afrikába és a Közel-Keletre szállítja búzáját, általában gabonaexport-kvótákat állapít meg erre az időszakra, hogy elegendő ellátást biztosítson a belföldi szükségletekhez – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A kvóta nagysága megegyezik azzal, amit az Oroszországi Gabonaexportőrök Szervezete javasolt korábban októberben, amikor azt mondta, hogy az ilyen export nem korlátozó jellegű, és „kompromisszumos megoldás” lenne.
Felülvizsgálják a géntechnológiai szabályokat
Kelet-Európával kapcsolatos hír, hogy Ukrajna törvénymódosítását tervez a géntechnológiával módosított növények termesztésének tiltásával kapcsolatban a termények növekvő illegális piacára válaszul, de még nem döntöttek, hogy szigorítja vagy enyhíti a tilalmat – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.
Ukrajna a mezőgazdasági termékek globális exportőre, és a géntechnológiával módosított növényekkel kapcsolatos bizonytalanság érintheti az olyan országokkal folytatott kereskedelmet, ahol ezek a termékek tiltottak.
Ukrajna 2007-ben fogadta el a géntechnológiával módosításról (GMO) szóló törvényt, amely azonban nem tartalmaz ellenőrzési mechanizmusokat, és számos ellentmondást tartalmaz.