Agrárgazdaság

Csökkent az agrárium kibocsátási volumene

Agrofórum Online

2021-ben a mezőgazdasági kibocsátás volumene 2,1 százalékkal csökkent 2020-hoz képest. Az 5,3 millió tonnás búzatermés 3,8 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. Árpából 1992 óta nem tapasztalt mennyiséget, kukoricából – a nyári aszály következtében – az előző évinél 25 százalékkal kevesebbet arattak.

Az olajos magvú növények közül a napraforgó termesztése bővült. 2021. december 1-jén tyúkból többet, szarvasmarhából, sertésből és juhból kevesebbet tartottak, mint az előző év azonos időpontjában.

A mezőgazdaság 2021. évi teljesítményét környezeti és piaci hatások egyaránt alakították. Az előzetes adatok szerint a mezőgazdaság a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékéből 3,9 százalékkal részesedett. Az agrárium kibocsátási volumene csökkent, így a GDP növekedéséhez nem tudott hozzájárulni.

Leginkább a növénytermesztés alacsony termelési volumene befolyásolta kedvezőtlenül a teljesítményt. Az ágazat beruházási volumenének növekedése kisebb volt a nemzetgazdasági átlagnál. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása tovább csökkent – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2021 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.

Az előző évihez képest a termelői és a ráfordítási árak egyaránt számottevően emelkedtek, a fontosabb növények (kukorica, búza, napraforgó, repce) három-, négytizedével kerültek többe. A ráfordítások közül a műtrágyák és a takarmányok is kiugróan drágultak. Kevesebb növénytermesztési termék került külpiacra, ezek behozatala viszont nőtt 2021-ben. Búzából, napraforgóból több, kukoricából, repcéből kevesebb termett. A baromfik december 1-jei létszáma jelentősen nőtt, a többi főbb állatfajé csökkent az előző év azonos időpontjához viszonyítva.

Az előzetes becslés szerint 2021-ben az Európai Unió mezőgazdasági kibocsátási értéke az előző évinél 7,1 százalékkal több, 444 milliárd euró volt. A gabonafélék és az ipari növények termesztésének volumene számottevően nőtt, a burgonyáé, a gyümölcsöké és a boré csökkent. A baromfifélék kibocsátása mérséklődött, a szarvasmarháé és a sertésé nem változott jelentősen. A legnagyobb kibocsátók közül Franciaországban és Németországban csökkent a volumen, Spanyolországban és Olaszországban az előző évihez hasonlóan alakult. Románia kibocsátása az alacsony bázis miatt kiugró mértékben nőtt.

Az előzetes adatok szerint hazánk 2021-ben az unió mezőgazdasági kibocsátásának 2,1 százalékát állította elő. Elsősorban kukorica- és napraforgó-termesztésünk, valamint baromfitenyésztésünk jelentős az unióban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

A dróntechnológia új módszerrel küzd a gyomok ellen

2023. június 6. 12:45

Mivel a gazdálkodók a gyomnövények gyomirtó szerekkel szembeni növekvő rezisztenciájával küzdenek, ezért az új talajművelési eljárások korszerűbb módszereket kínálnak a gyomnövények elleni küzdelemhez.

Hogyan termesszünk fejfájás-csillapító növényeket, és miként használjuk őket?

2022. szeptember 29. 14:34

Érdemes utánanézni, milyen természetes módszerek és gyógynövények állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy javítsunk a közérzetünkön és megszüntessük a panaszainkat.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most kezdi a károsítást a repcedarázs álhernyója

2022. szeptember 21. 09:33

A talajok nedvesség ellátottsága javult a korábbi hetekhez képest, de az alsóbb talajrétegek elszívó hatása miatt még igencsak messze van az optimálistól.

Hét évbe is telhet egy biopeszticid engedélyezése

2023. január 3. 08:02

2030-ig szóló kötelezettségvállalásaink részeként a CropLife Europe közel 4 milliárd eurós beruházásról számolt be a biopeszticid-fejlesztés területén.