A Bunge amerikai gabonakereskedő óriásvállalat felajánlotta eladásra a részben a Glencore által birtokolt Viterra olajos magvak feldolgozó- és finomítóüzemeit Magyarországon és Lengyelországban annak érdekében, hogy megkapja az Európai Unió trösztellenes jóváhagyását a 34 milliárd dolláros cégegyesüléshez – közölte egy, az üzlethez közel álló forrás.
A témáról a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva számolt be.
Engedmények a cégegyesülés érdekében
A cégek, amelyek egy éve jelentették be a cégegyesülést annak érdekében, hogy jobban felvegyék a versenyt az Archer-Daniels-Midland és a Cargill globális óriáscégekkel, a múlt héten engedményekkel fordultak az EU versenyjogi hatóságához.
Felajánlották, hogy két EU-tagországban, Lengyelországban és Magyarországon értékesítenek vagyonelemeket – közölték más források a múlt héten a Reuters hírügynökséggel. Weboldala szerint a Viterra 11 országban működik, több mint 30 feldolgozó- és finomítóüzeme között 13 olajos magokat feldolgozó üzem található.
Két hét múlva dönthetnek
Az Európai Bizottság, amely a tervek szerint augusztus 1-ig dönt az ügyletről, visszajelzést kért a gazdálkodói csoportoktól, ügyfelektől és riválisoktól, mielőtt eldönti, elfogadja-e a Bunge ajánlatát.
„Biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felajánlott kötelezettségvállalások a bizottság által kifejezett aggályos területekre vonatkoznak, amelyek bizonyos piacokra korlátozódnak” – közölte Bunge.
Gigaüzlet
Az amerikai gabonakereskedő óriáscég, a Bunge Ltd tavaly júniusban közölte, az utolsó simításokat végzi azon a megállapodáson, amellyel egyesül részben a Glencore Plc által birtokolt Peer Viterrával, és létrehoz egy mezőgazdasági kereskedelmi óriást, amely az adósságok beszámításával is 30 milliárd dollárnál többet ér. A megállapodás azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon.
Az olyan alapvető élelmiszerek, mint a búza, a kukorica és a szójabab, kereskedelmének jelentős része már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – kezében összpontosul.
A Viterra cégcsoport Magyarországon
A három tagból álló Viterra magyarországi cégcsoport a gabonafélék, olajos magvak, növényolajok és állati takarmány-alapanyagok kereskedelmének és logisztikájának egyik legfontosabb szereplője a cég honlapja szerint, emellett gyártási és raktározási tevékenységet is folytat. A magyar piacon 1996 óta jelen lévő Viterra Hungary Kft. fő tevékenysége a termények, takarmány-alapanyagok és növényolajok kereskedelme.
A Viterra Növényolajgyártó Kft. üzemelteti Közép-Európa egyik legnagyobb növényolajgyárát Foktőn, ahol csúcsminőségű növényolajgyártási technológiát alkalmaznak. A legfontosabb feldolgozott termény a napraforgó, de az üzem alkalmas repcemag, szójabab és kukoricacsíra feldolgozására is. A Viterra Logisztikai Kft. elsődleges célja a magyar gabonapiac raktározási, terménytárolási és -kezelési igényeinek kiszolgálása; telephelyei az ország négy pontján találhatók.
Fotó: Viterra