Ha Oroszország nem járul hozzá az ukrán kikötőkből származó gabona és műtrágya biztonságos kivitelét lehetővé tevő megállapodás meghosszabbításához, nem valószínű, hogy a nyugati államok továbbra is együttműködnek a Moszkvát exportjában segítő ENSZ-tisztviselőkkel – mondta a segélyszervezet egyik vezetője.
Oroszország azzal fenyegetőzött, hogy kilép a július 17-én lejáró megállapodásból, mert több, saját gabona és műtrágya szállítására vonatkozó követelést nem teljesítettek. Az egyezmény keretében utazó utolsó három hajó az ukrán odesszai kikötőben rakományokat vesz fel, és valószínűleg hétfőn indul.
A világ meglátta a Fekete-tengeri Kezdeményezés értékét, ezt nem szabad eldobni
– mondta Martin Griffiths, az ENSZ munkatársa újságíróknak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Isztambulban tárgyalt a gabonaszerződésről Tayyip Erdogan török elnökkel. A megállapodás keretében több mint 32 millió tonna kukoricát, búzát és egyéb gabonát exportált Ukrajna.
Griffiths az ukrajnai fekete-tengeri megállapodás vezető ENSZ-tisztviselője, Rebeca Grynspan pedig az ENSZ vezető kereskedelmi tisztviselője az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport korlátozásainak enyhítésén dolgozik.
Grynspan azt reméli, hogy július 17-e előtt Moszkvába utazik, Griffiths pedig reméli, hogy a jövő héten találkozik a felekkel Isztambulban, ahol az orosz, ukrán, török és ENSZ-tisztviselők közös koordinációs központja hajtja végre a fekete-tengeri megállapodást.
A Grynspan együttműködik az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Nagy-Britanniával és másokkal az orosz export sikere érdekében. Oroszország a fekete-tengeri megállapodást és a saját exportjának megkönnyítéséről szóló megállapodást egyetlen csomagként kezeli.
Annak érdekében, hogy meggyőzzék Oroszországot a fekete-tengeri egyezmény elfogadásáról, három évre szóló szándéknyilatkozatot kötöttek, amelynek értelmében az ENSZ-tisztviselők beleegyeztek, hogy segítsenek Oroszországnak élelmiszer- és műtrágyaexportjában.
Míg az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra nem vonatkoznak a 2022. februári ukrajnai invázió után bevezetett nyugati szankciók, Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályt jelentenek a szállításban.
Oroszország követelései között szerepel a fekete-tengeri ammóniaexport újraindítása és az Orosz Mezőgazdasági Bank visszakapcsolása a SWIFT fizetési rendszerhez.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a globális élelmezésbiztonságban „nélkülözhetetlen szerepet” betöltőnek minősítette az ukrán kikötőkből biztonságos fekete-tengeri élelmiszer- és műtrágyaexportot lehetővé tevő megállapodást, valamint Oroszország saját exportját elősegítő egyezségeket.
Kiemelt kép: Pixabay