Körülbelül 16 beszállító nyújtott be ajánlatokat Egyiptom legnagyobb egyedi búzatenderére, amely a vártnál hosszabb szállítási időszakot és nem túl vonzó fizetési feltételeket ír elő a kereskedők szerint.
Egyiptom állami gabonavásárlója, az Általános Ellátási Hatóság (GASC) 3,8 millió tonna búza behozatalára írt ki pályázatot a múlt héten egy stratégiaváltás során. A búza világpiaci árának közelmúltbeli zuhanását akarják kihasználni az afrikai országban. A hónap elején az árak négyéves mélypontra estek.
5,5 milliót tonna
A világ egyik legnagyobb búzaimportőreként Egyiptom nagymértékben támaszkodik a behozatalra, hogy támogatott áron biztosítson kenyeret több tízmillió állampolgárnak. Egyedül a GASC körülbelül 5,5 milliót tonna búzát importál évente az ország kenyértámogatási programjában.
Gazdasági problémák
Egyiptom az elmúlt két évben magas inflációval küszködött, és szüksége volt a Nemzetközi Valutaalap támogatására és a baráti Öböl-országok segítségére, akik dollármilliárdokat juttattak az országnak hitelek és befektetések formájában csak 2024-ben, hogy megbirkózzanak a devizaválsággal.
Áprilisig lehet elég
A 2024/25-ös pénzügyi évre a GASC összesen 8,25 millió tonna búzát szán a kenyértámogatási programra, mind a helyi betakarításból, mind az importból. A becsült költséggel számolva közel 96 milliárd egyiptomi fontba (1,95 milliárd dollár) kerül ez az állami költségvetésnek. A kormány már 3,6 millió tonnát beszerzett az idei helyi termésből.
„A pályázatban szereplő 3,8 millió tonnát a GASC áprilisig számolja, amikor a következő helyi betakarítás kezdődik” – mondta Noaamany Nasr, az ellátási miniszter volt tanácsadója.
270 nap
A búza nagy mennyisége és a meghosszabbított szállítási határidő arra késztetheti a kereskedőket, hogy felárral kínálják ajánlataikat, hogy megvédjék magukat a lehetséges piaci ingadozásoktól – tette hozzá Nasr.
A GASC felkérte a kereskedőket, hogy nyújtsanak be ajánlatot a 2024 októbere és 2025 áprilisa közötti időszakokban történő szállításra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Ezenkívül a hosszú, 270 napos fizetési határidők is elriaszthatnak néhány kereskedőt a részvételtől vagy az áraik emelésére késztetheti őket ez a kitétel. A hírek szerint többek között a Cargill, a Viterra, a CHS és az ADM is adott be ajánlatot.