Május 30-án a Gazprom orosz állami gázipari vállalat azonnali hatállyal beszüntette a holland GasTerra földgázellátását. Mivel a GasTerra megtagadta a rubelben történő fizetést, az orosz fél így döntött – olvasható a hortidaily.com oldalon.
Vajon milyen hatást gyakorolhat ez a körülmény egy olyan piacra, amely eredetileg is magas energiaárakkal küzd?
A GasTerra, amely nem hajlandó eleget tenni az orosz rubelkövetelménynek, jelezte, hogy október 1-jén a Gazprommal kötött szerződése egyébként is lejárt volna. Mintegy 2 milliárd m3 szerződött gáz leszállítása maradt így el.
Rövidtávon mi a megoldás?
Hollandia teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy az orosz vezetékes gáz alternatívájaként LNG-t (liquefied natural gas, vagyis cseppfolyósított földgáz) importáljon. Ez azonban rendkívül költséges, és nem lehet megvásárolni a köbméterenkénti 18 eurócentért, amiért tavaly nyárig megoldható volt. Mivel az európai országok kötelesek a tél beállta előtt feltölteni gázkészleteiket (legalább 80%-ban), az orosz döntés azt jelenti, hogy a készletek betárazása jóval nehezebbé válik – mondta Rob Jetten holland klíma- és energiaügyi miniszter. Reméli, hogy a tárolók időben feltöltődnek, és számít a más országokból (pl. az USA-ból és Katarból) származó cseppfolyósított gáz behozatalának lehetőségére.
A téli gázkészletek feltöltése egyelőre nem forog veszélyben. Az ukrajnai háború azonban még nem ért véget, és továbbra is bizonytalanságot okozhat az Európába irányuló gázellátásban.
Ha a gázár ilyen magas marad, az nem lesz a végtelenségig fenntartható a termelők számára. Egy ilyen év valóban nagyon kellemetlen, és minél tovább tart az állapot, annál több termelő lesz kénytelen feladni. Ez a dísznövénytermesztési ágazatra is vonatkozik. A termesztők társadalma most jelentős figyelmet szentel az energiatakarékos megoldások bevezetésére: például a LED megvilágítás előnyben részesítésére, a HPS izzókkal ellentétben.
A holland kertészetnek nagyon kevés ideje van arra, hogy felkészüljenek a magasabb gázárakra. Nem számítanak arra, hogy a kertészeti tevékenység rövid távon belül bezárja kapuit, de a helyzet valóban sietteti az energiastratégia megváltoztatását.
Mi lesz a megoldás hosszú távon?
Az energetikai és a termesztési technológiák számos megoldást kínálnak. Készen áll egy energetikai terv, amelyben többek között a geotermikus energia, a szél- és a napenergia játsszák majd a főszerepet. Az említett források LED megvilágítással való kombinálása sikeres jövőt vetít előre.
Adri Bom-Lemstra elnök az NPO Radio 1 műsorában arról beszélt, hogy egyes termelők – becslések szerint körülbelül a termelők fele – már a mai naptól kezdve érzik a magasabb gázárak hatásait. Az évszakhoz képest hűvös holland napok plusz költségeket eredményeztek a termesztőberendezések fűtése miatt.
Hogy a helyzet tényleg olyan drámai-e, mint amilyennek jelenleg tűnik, az még kiderül.