Agrárgazdaság

Impozáns tervet dolgozott ki Oroszország a gabonaszállítása felpörgetésére

Agrofórum Online

Oroszország az Ukrajnával vívott háborúja ellenére továbbra is fontos globális szereplő a terménypiacokon. Megnehezült azonban a gabonaszállításuk, ám erre talán most megtalálták a megoldást.

2022. februárja óta tart az orosz-ukrán háború, amely nemcsak emberéletek százezreit követelte, de megroppantotta a két ország (sőt egész Európa) gazdaságát is. Most, az aratási időszak vége felé mindkét fél azon ügyködik, hogyan juttassa el terményeit a külföldi piacokra.

Ukrajnát az orosz blokád hátráltatja, júliusban ugyanis Oroszország hivatalosan is kilépett abból a megállapodásból, amely lehetővé tette, hogy Ukrajna gabonát exportáljon a fekete-tengeri kikötőin keresztül.

Oroszországot pedig a nyugati szankciók sújtják, amelyek rendkívül megnehezítették számára a nemzetközi kereskedelmet. Idén talán még nehezebb helyzetben vannak ebből a szempontból, mint tavaly, nagyon kevés ugyanis az a célország, ahová például a megtermelt gabonájukat eladhatnák.

Most részben talán megoldást találtak a problémáikra, Oroszország ugyanis saját szállítóhajók építését határozta el. Ez azért fontos, mert néhány fogadóország ugyan akadna, de a globális gabonakereskedők igencsak visszafogott aktivitással tevékenykednek abban a térségben. Érthető, hiszen a háború miatt a szállítási és biztosítási költségeik alaposan megemelkedtek.

Az orosz mezőgazdasági minisztérium közlése szerint várhatóan 24 százalékkal esik vissza a gabonaexportjuk, ám a várakozások szerint a nagyhatalom a 2023/2024-es szezonban továbbra is a legnagyobb búzaexportőr lesz 45,5 millió tonna kivitt terménnyel.

Ennek elszállításához lenne tehát szükség az említett hajókra, amelyek megépítése természetesen időbe telik. Putyin elnök nyilatkozata szerint a terv az, hogy Ukrajna helyett Oroszország váljon Afrika gabonaellátójává. Jelenleg csak kisebb kapacitású és idősebb szállítóhajóik vannak, ezért szeretnének mintegy 61 gabonaszállító hajót építeni a lehető legrövidebb határidővel, ami számításaik szerint fedezné a szükségleteiket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ pénteken tárgyal a gabonatermékekről

2023. május 5. 07:36

Törökország, Oroszország, Ukrajna és az ENSZ technikai személyzete pénteken találkozik, hogy megvitassák az ukrán gabona fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodást.

10 millió euró értékben adományoz termékeket a Lidl tulajdonosa az Ukrajnából menekülőknek

2022. március 3. 09:33

A Schwarz Csoportot mélyen megdöbbentették az Ukrajnában zajló események.

Oroszország 8 millió tonnára csökkentheti a búzaexport kvótáját

2021. december 22. 06:36

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú orosz búza tonnánként 334 dollárba került a múlt héten.

Június 5-ig korlátozza az ukrán importot az EU

2023. május 4. 06:36

Ukrajna mezőgazdasági exportja 31%-kal 5,3 millió tonnára csökkent áprilisban márciushoz képest, ami az elmúlt nyolc hónap legalacsonyabb szintje.