Agrárgazdaság

Megkezdődött a közvetlen támogatások előlegfizetése

Agrofórum Online

Október 16-án megkezdődött a közvetlen támogatások előlegfizetése a magyar gazdatársadalom számára. Év végéig, a részfizetésekkel együtt, mintegy 277 milliárd forint értékben jutnak forráshoz a gazdálkodók.

Nagy István agrárminiszter a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a magyar agráriumban a változások korát éljük. A magyar gazdák megélhetését leginkább meghatározó külső tényező jelenleg az ukrán gabonaexport, melynek korábbi, hagyományos útvonala a fekete-tengeri kikötőkből indult és elsősorban az EU-n kívüli országokba irányult.

Az orosz-ukrán fegyveres konfliktus azonban megváltoztatta ezt a helyzetet és az ukrán termékek teljes, mennyiségi korlátozások nélküli vámmentességet kaptak az Európai Uniótól. A hagyományosan gabonaexportőr közép-európai országok és Magyarország gazdálkodóinak lehetetlen versenyezni az onnan diktált olcsóbb árakkal.

A megoldás érdekében 2022 decembere óta tárgyalások folytak – az érintett tagállamokkal közösen – az Európai Bizottsággal. Végül nemzeti hatáskörben, április 15-én betiltották az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek Magyarországra történő importját.

Májusban, látva a térségben élő gazdák felháborodását, az Európai Unió engedélyezte az öt tagállamnak – Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának –, hogy megtiltsa az Ukrajnából származó a kukorica, repce, napraforgó és búza importját.

Ez a korlátozás szeptember 15-ig volt hatályos. Ezt követően ismét nemzeti hatáskörben kellett meghosszabbítani a behozatali tilalmat Magyarországon, hogy az ukrán termények az őszi betakarítás előtt legalább hazánkban ne foglalják el a terménytároló kapacitásokat.

A piaci viszonyok mellett, a gazdálkodóknak az idei esztendőtől figyelemmel kell lenni a Közös Agrárpolitika új előírásaira, amelynek meg kell felelniük annak érdekében, hogy elnyerhessék az őket megillető támogatásokat. Ezek a tényezők együttesen kívánnak nagyfokú alkalmazkodást és fegyelmezettséget a gazdálkodóktól.

Az agrártámogatások uniós feltételeinek változása és a különböző piaci nehézségek közepette minden pénzügyi és finanszírozási segítség felértékelődik. Ezek közül kiemelte az új kamattámogatott forgóeszköz-finanszírozási lehetőségeket, az Agrár Széchenyi Kártya Max+ kamattámogatott hiteleit és a Magyar Fejlesztési Bank kedvezményes kamatozású hitelprogramjait.

„A magyar kormány ebben a kivételes időszakban is természetes módon a gazdák mellett áll, az előlegek kifizetésének minden feltétele biztosított” – fogalmazott az agrárminiszter.

Nagy István agrárminiszter
Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár

Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár elmondta, hogyhazánkban – a korábbi évekhez képest – a gazdálkodók számára kifizethető forrás nagyságrendje nem változott. Szemben a többi tagállammal, ahol a megváltozott közös agrárpolitika hatására csökkent a területalapú támogatások mértéke.

Nálunk, annak köszönhetően, hogy a vidékfejlesztési forrásokhoz 80%-os kiegészítő finanszírozást ad a magyar kormány, a vidékfejlesztési források uniós lábából 25% átcsoportosításával ezt a korábbi években kialakított szintet meg lehetett őrizni.

155 000 gazdálkodó nyújtotta be tavasszal az egységes kérelmet. Ők azok, akik a mostani kifizetések tekintetében kedvezményezettjei lesznek az agrártámogatási rendszernek. November 30-ig tart az előlegfizetés ütemezett megvalósítása, ami a maximális, 70%-os előleg kifizetését jelenti a Magyar Államkincstáron keresztül a gazdálkodók számára. Ez az alaptámogatást tekintve hektáronként 37 900 forintot jelent.

Az újraelosztó támogatás esetében az első 10 hektárra 22 400 forint/hektár, amely előleg formájában kifizetésre kerülhet. A 10 és 150 hektár közötti birtokméret esetén ez 12 300 forint/hektár értéket jelent.

Nemcsak az alaptámogatás és az újraelosztó támogatás, hanem több termeléshez kötött, célzott ágazati támogatás tekintetében is el lehetett indítani az előlegfizetést, így a tejhasznú tehén-, a hízottbika- és az anyajuh-tartók, valamint az extenzív és intenzív gyümölcstermesztők számíthatnak előlegre.

Az Agro-ökológiai Program (AÖP) esetében a következő év január 30-ig benyújtandó gazdálkodási napló szolgál majd annak igazolására, hogy mit tudtak a vállalásaikból teljesíteni a gazdálkodók.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy év végéig mintegy 277 milliárd forintot fizetnek ki a magyar gazdatársadalom számára. Első körben összesen 54,4 milliárd forint érkezik 74 000 gazdálkodóhoz, majd az újraelosztó támogatások kifizetése következik.

(Vezérkép: Nagy Csaba/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Az OTP Agrár a hosszú távú kapcsolatok kiépítésére alapoz

2023. június 1. 09:09

A Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napok idén is bőséges programkínálattal és számtalan kiállítóval várta az érdeklődőket. Az eseményen immár 11-ik éve van jelen az OTP Agrár, így a jelenlétről, a partnerkapcsolatok elmélyítésének jelentőségéről, és nem utolsó sorban a vállalati konstrukciókról Zsarnóci Csabával, az OTP Bank Agrár főosztályvezetőjével beszélgettem.

Tartsuk be az állatjóléti szabályokat a haszonállatoknál is!

2018. november 15. 07:47

A számvevők szerint egyes területeken továbbra is hiányosságok tapasztalhatók, különösen a sertések rutinszerű farokkurtítása, a hosszú távolságra történő szállításra és a szállításra alkalmatlan állatok szállítására vonatkozó szabályok betartása.

Elengedhetetlen a Közös Agrárpolitikára fordítható források szinten tartása

2020. február 24. 16:47

Bulgária, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia, Magyarország és Lengyelország agrárminiszterei február 24-én közös nyilatkozatban álltak ki a Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének szinten tartása mellett.

Fontos lesz a környezet- és éghajlatvédelem a 2020 utáni közös agrárpolitikában

2019. augusztus 27. 08:33

Akik a kötelező minimumon túl további követelményeknek tesznek eleget, az éghajlat- és környezetvédelmi önkéntes támogatási rendszer (öko-rendszerek) lehetőséget biztosítana arra, hogy az alaptámogatáson felüli kiegészítő támogatásban részesüljenek.