Franciaország 200 millió eurós alapot hozott létre annak érdekében, hogy a bortöbbletüket megsemmisítsék. Ezzel a nehéz helyzetbe került termelőkön próbálnak segíteni, hiszen azok így magasabb áron tudják majd értékesíteni a termékeiket.
Több francia bortermelő vidéken is problémák sokaságával néznek egyszerre szembe a borászok. Megváltoztak ugyanis a fogyasztói szokások, a megélhetési költségek magasabbak lettek, és a covid utózöngéje is érezteti hatását a piacon – foglalta össze a 24.hu a Guardian értesülését.
Első hallásra talán hihetetlen, de a helyzet súlyosságára utal, hogy a Bordeaux-i borvidéken például minden harmadik bortermelő nehéz anyagi helyzetben van. Így már érthető a beavatkozás drasztikus mértéke is, ráadásul bormegsemmisítésre az Európai Unió adott a franciáknak 160 millió eurót, és a kormányzat most ezt egészítette ki 200 millióra.
Az agrárminiszter ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az iparágnak alkalmazkodnia kell a környezethez és egy új világra kell berendezkednie a fogyasztói szokásokhoz igazodva. A borokat egyébként nem egyszerűen „kiöntik a lefolyóba”, hanem a belőlük kivont alkoholt kézfertőtlenítőkben, tisztítószerekben és parfümökben használják újra.
„A pénz arra szolgál, hogy megakadályozzuk az árak összeomlását. A borászok így ismét bevételhez juthatnak”
– világított rá a francia agrártárca vezetője a valóban válságos helyzetre. Júniusban a kormányzat már 57 millió eurós alapot hozott létre azzal a céllal, hogy körülbelül 9500 hektár szőlőültetvényt vonjon ki a termelésből a Bordeaux-i régióban.
(Fotó: Kerstin Riemer/Pixabay)