Olaszország megakadályozta, hogy a kínai tulajdonú Syngenta csoport megvásárolja a Verisem zöldségvetőmag-termelőt – közölték kormánytisztviselők, hangsúlyozva Mario Draghi miniszterelnök elkötelezettségét, hogy megvédje az ország kulcsfontosságú eszközeit a nem kívánt külföldi felvásárlásoktól.
Az október 19-i kormányülésen született meg a döntés, de eddig még nem hozták nyilvánosságra, hogy Olaszország megvétózta az agrár-élelmiszeripari szektorban a felvásárlást – mondta el a Reutersnek két, az ügyben közvetlenül érintett tisztviselő. Róma egy speciális szabályozását használ a nem kívánt ajánlatok blokkolására a stratégiai jelentőségű iparágakban, például a távközlésben, a bankszektorban és az egészségügyben.
A svájci székhelyű Syngenta csoportot 2017-ben 43 milliárd dollárért vásárolta meg a ChemChina, amely az év elején a Sinochem Holdings Corp-ba került. Egy harmadik forrás szerint körülbelül 200 millió eurót ajánlottak fel a Verisem megvásárlására.
A Verisem, amelyet a Paine Schwarts and Partners amerikai alap bocsátott forgalomba, weboldalán globális vetőmag-termelőként jellemezte magát, amelynek feldolgozó létesítményei Olaszországban, Franciaországban és Észak-Amerikában találhatók.
A Coldiretti mezőgazdasági lobbicsoport felszólította Draghit, hogy akadályozza meg a Syngenta felvásárlását, azzal érvelve, hogy az Ázsiába mozdította volna el a világ stratégiai egyensúlyát a zöldség- és fűszernövény-termesztésben használt vetőmagok piacának ellenőrzésében.
A Syngenta csoport szóvivője nem kívánta kommentálni az általa „pletykáknak és találgatásoknak” nevezetteket.
Róma 2012 óta eddig négyszer használta fel speciális eszközeit arra, hogy megakadályozza a külföldi érdekeltségű cégek terjeszkedését Olaszországban.
Draghi nemzeti egységkormánya áprilisban megakadályozta, hogy a Shenzhen Invenland Holdings Co. Ltd. kínai vállalat irányító részesedést vásároljon egy milánói székhelyű, félvezető berendezéseket gyártó cégben. A kormány jelenleg is vizsgálja a fegyveres erők számára csúcstechnológiás drónokat gyártó cég kínai állami befektetőknek történő eladását.
Olaszország ezt az speciális eszközt használja fel számtalan egyesülési ügylet alapos vizsgálatára, amelyeket a legtöbb esetben a nemzeti érdekek védelmét szolgáló ajánlásokkal hagynak jóvá.