Oroszország hétfőn feltételeket szabott a fekete-tengeri gabonával kötött megállapodás további meghosszabbításához, Vlagyimir Putyin elnök pedig kijelentette, hogy Moszkva ingyenes gabonát küldhet afrikai országoknak, ha ezek a feltételek nem teljesülnek.
Az ukrán és orosz fekete-tengeri kikötőkből származó gabona biztonságos kivitelét lehetővé tevő megállapodást szombaton 60 napra – a tervezett időtartam felével – meghosszabbították, miután Moszkva közölte, hogy a május 18-án túli további meghosszabbítást egyes nyugati szankciók megszüntetésétől teszi függővé.
Az orosz külügyminisztérium a honlapján közzétett közleményében kijelentette, hogy Moszkva úgy döntött, hogy a megállapodás meghosszabbítását 60 napra korlátozza, mivel „az előrelépés hiányzik a hazai mezőgazdasági export normalizálása terén”.
A közlemény szerint a megállapodás májusi megújítása bizonyos feltételektől függ, beleértve a SWIFT pénzügyi üzenetküldő rendszerhez való hozzáférés visszaállítását az orosz állami mezőgazdasági központú Rosselkhozbank számára, a mezőgazdasági gépek szállításának újraindítását, valamint a külföldi eszközök és számlák feloldását szabták feltételként az orosz mezőgazdasági társaságok számára.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által tavaly júliusban kötött gabonaüzlet célja a globális élelmiszerválság leküzdése, amelyet részben Oroszország ukrajnai lépései tápláltak. Oroszország és Ukrajna egyaránt jelentős gabonaexportőr. Ukrajna, Törökország és az ENSZ 120 nappal meg akarta hosszabbítani a megállapodást.
Afrika megsegítése
Putyin Moszkvában egy orosz-afrikai parlamenti konferencián kijelentette, hogy a fekete-tengeri megállapodás értelmében a gabonaexport méltánytalanul az európai piacokat helyezi előtérbe az afrikai országok helyett.
Putyin kijelentette, hogy ha nem újítják meg az egyezményt, Moszkva ingyen szállíthat gabonát „különösen rászoruló afrikai országoknak”, de további részleteket nem közölt. Eddig a gabonaügylet keretében az exportot kereskedelmi megállapodások alapján szállították.
Bár a megállapodás értelmében a gabonaszállítás fő célországai Kína, Spanyolország és Törökország voltak, az afrikai országok közvetett módon profitáltak, mivel a megnövekedett kínálat csökkentette a gabona globális árát.
Az orosz külügyminisztérium közleményében közölte, hogy sem Törökország, sem Ukrajna nem emelt hivatalos kifogást a gabonaügylet megújítási időszakának lerövidítése ellen.
Egy magas rangú ukrán tisztviselő azt mondta a Reutersnek, hogy Kijev kifogásolta Moszkva ragaszkodását a 60 napos meghosszabbításhoz.
Csökkent az orosz gabona ára
Az orosz búza ára csökkent a múlt héten az Oroszországból érkező továbbra is magas beszállítás és az ország fő versenytársainál tapasztalható alacsonyabb árak miatt. A fekete-tengeri kikötőkből szállított, 12,5 százalékos fehérjetartalmú orosz búza tonnánkénti ára 13 dollárral, 277 dollárra csökkent a múlt héten – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég.
Tíz százalékos ukrán terméscsökkenés
Ukrajna 2023-as kombinált gabona- és olajos magvak betakarítása az előzetes adatok szerint 63 millió tonnára esik vissza a 2022-ben betakarított 70 millió tonnáról – mondta Mikola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek. Szolszkij nem volt hajlandó pontos előrejelzést adni az idei gabona- és olajos magvak betakarításának volumenéről, de elmondta, hogy az őszi gabonafajták termőterülete valamivel nagyobb, mint a minisztérium várta.