Az ENSZ Élelmezésügyi Világprogramja (WFP) arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna búzatermelése az elkövetkező években nem lesz képes kielégíteni a belföldi és az export igényeket, ha a fekete-tengeri export útvonalak továbbra is elzáródnak és az élelmiszer-infrastruktúra elleni támadások folytatódnak.
A WFP ukrajnai igazgatója, Matthew Hollingworth szerint az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának (OHCHR) hamarosan megjelenő jelentése kimutatja, hogy július közepe óta 31 dokumentált támadást követtek el Ukrajna gabonatermelő és exportlétesítményei ellen.
Azt mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hogy „e támadások közül 28-at csak Odessza megyében követtek el, amely a globális kereskedelemhez nélkülözhetetlen fekete-tengeri és dunai termináloknak ad otthont”. Az orosz erők kedd este is Х-31 rakétákkal támadták a kikötői infrastruktúrára Ukrajna déli részén, Odessza városában – közölte a regionális kormányzó.
„Ha folytatódnak az élelmiszer-infrastruktúra elleni támadások és a tengeri export útvonalak elzáródása, az drámai hatással lesz a mezőgazdasági termelési kilátásokra az elkövetkező években, és a legrosszabb forgatókönyv szerint ahhoz vezethet, hogy a búzatermelés nem tudja kielégíteni a belföldi és az export igényeket” – mondta Hollingworth.
Vaszilij Nebenzia orosz ENSZ-nagykövet azt mondta a Biztonsági Tanácsnak, hogy Moszkva katonai infrastruktúrát céloz, nem polgári infrastruktúrát. Az ENSZ a 2022 februári Ukrajna elleni orosz invázióját tette felelőssé a globális élelmiszerválság súlyosbodásáért. Ukrajna és Oroszország egyaránt jelentős gabonaexportőr. Oroszország nagy műtrágyaszállítója is a világpiacnak.
Az orosz mezőgazdasági miniszter a múlt héten közölte, hogy Vlagyimir Putyin elnök júliusi ígéretének megfelelően Moszkva megkezdte a 200 000 tonnáig terjedő ingyenes gabonaszállítást hat afrikai államba.
Hollingworth elmondta, hogy a háború előtt Ukrajna a globális búzaexport 9%-át, a kukorica 15%-át és a napraforgóolaj 44%-át biztosította.
Az ENSZ-tisztviselők megpróbálják újraéleszteni a fekete-tengeri gabona üzletet, amelyről Oroszország júliusban – egy évvel az ENSZ és Törökország közvetítése után – felmondott, nehezményezve, hogy saját élelmiszer- és műtrágya exportja akadályokba ütközik.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a hónap elején azt mondta a Reutersnek, hogy nehéz lesz újraéleszteni a fekete-tengeri megállapodást, amelynek keretében közel 33 millió tonna ukrajnai gabonát exportáltak.
Ukrajna augusztusban elindított egy úgynevezett ideiglenes exportfolyosót, hogy alternatív megoldásként lehetővé tegye a mezőgazdasági exportot. Az új útvonalon több mint 700 000 tonna gabona hagyta el az ukrán kikötőket.
(Fotó: Canva)