Agrárgazdaság

Putyin új gabonakereskedelmi javaslattal próbálkozik

Agrofórum Online

Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin felvázolta a BRICS-országoknak (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) szóló gabonakereskedelmi javaslatát.

Oroszország egy BRICS-féle gabonatőzsde létrehozását javasolta, amelyet később más főbb árucikkekkel is ki lehetne egészíteni – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök a BRICS-országok vezetőinek csúcstalálkozóján tartott nyitóbeszédében.

A legnagyobb termelők

„A BRICS-országok a világ legnagyobb gabona-, hüvelyes- és olajosmag-termelői közé tartoznak. Ebben a tekintetben a BRICS-országok gabonatőzsdéjének megnyitását javasoltuk” – mondta Vlagyimir Putyin a vezetőknek.

Tisztességes és kiszámítható

Hozzátette: a tőzsde „az élelmezésbiztonságban betöltött különleges szerepére tekintettel hozzájárul a tisztességes és kiszámítható termékek és alapanyagok árindikátorainak kialakításához”.

Védenék a nemzeti piacokat

„A kezdeményezés végrehajtása segít megvédeni a nemzeti piacokat a negatív külső beavatkozásoktól, a spekulációtól és a mesterséges élelmiszerhiány megteremtésére irányuló kísérletektől” – fűzte hozzá az orosz elnök.

Nemesfémek és gyémántok

Külön platformot lehetne létrehozni a nemesfémek és gyémántok kereskedelmére – emelte ki Vlagyimir Putyin.

Beszédében utalt egy BRICS-befektetési platform létrehozására is, amely megkönnyíti a BRICS-országok közötti kölcsönös befektetéseket, és a déli országok más országaiban is befektetésre használható – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Gyorsan fejlődő országok

A BRICS egy mozaikszó, melyet a gazdaságtanban használnak a gyorsan fejlődő Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika megnevezésére (ezek angol kezdőbetűiből áll össze a mozaikszó). Az országok közötti együttműködés célja a gazdasági fejlődés előmozdítása, a nemzetközi befolyás erősítése és a globális pénzügyi rendszer megreformálása.

A BRICS alapötlete a 2000-es évek elején merült fel, amikor a világ figyelme egyre inkább a feltörekvő piacokra, különösen Kínára és Indiára irányult. Az elnevezés először 2001-ben jelent meg, amikor Jim O’Neill, a Goldman Sachs közgazdásza a „BRIC” kifejezést használta Brazília, Oroszország, India és Kína gyors gazdasági növekedésének leírására.

Ekkor még nem volt hivatalos szervezet, csak egy olyan gazdasági kategória, amely a gyors növekedésű országokat csoportosította. A BRIC országok külügyminiszterei először 2006-ban találkoztak az ENSZ Közgyűlése alatt. Dél-Afrika 2010-ben csatlakozott az együttműködéshez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fordulat: augusztusra csökkent az átlagos agrárbér Magyarországon

2024. november 5. 12:10

A január–augusztus időszakra kumulált átlagbér 478 562 forint volt a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat összevont kategóriában.

Felpörgeti a konstancai kikötő vasúti fejlesztését a román kormány

2024. november 5. 11:10

Augusztusban Románia bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni a szomszédos moldovai Giurgiulesti Duna menti kikötőt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD).

A hamuzsírkínálat közelít az ukrajnai háború előtti szinthez

2024. november 3. 15:10

A mezőgazdaságban talajkondicionálóként is alkalmazzák, mivel káliumot biztosít a talajnak, ami fontos tápanyag a növények számára.

Az orosz támadások kulcsfontosságú gabonaszállításokat késleltetnek

2024. október 30. 11:10

A brit védelmi hírszerzés szerint legalább négy kereskedelmi hajót találtak el orosz hadianyagokkal a Fekete-tengeren október 5. és 14. között.

Terménypiac: nem érdemes várni az új termény értékesítésével

2018. június 5. 10:03

A májusi eső aranyat ér és ha a terméskilátásokat nézzük, ez igaz. Ha azonban a pénzügyi bevételi oldalt számoljuk – ez nem mindig igaz.

Az eső hiánya és a Covid-19 vírus alakítja az árakat

2020. május 13. 14:05

Május eddig eltelt része nem hozta meg a várt csapadékot szinte sehol sem, az árak azonban mégsem tudtak tartósan és jelentősen emelkedni, mert tovább tart a forgalom visszaesése miatti aggódás.

Csendesen zajlott a kereskedés a gabonapiacokon

2020. április 29. 08:40

Chicagóban a búza 0,4 százalékkal drágult, azonban a kukorica és a szójabab ára minimálisan csökkent, szinte stagnál. Európában sem voltak nagy mozgások és vegyes képet mutatott a párizsi parkett.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.