Agrárgazdaság

Putyin új gabonakereskedelmi javaslattal próbálkozik

Agrofórum Online

Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin felvázolta a BRICS-országoknak (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) szóló gabonakereskedelmi javaslatát.

Oroszország egy BRICS-féle gabonatőzsde létrehozását javasolta, amelyet később más főbb árucikkekkel is ki lehetne egészíteni – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök a BRICS-országok vezetőinek csúcstalálkozóján tartott nyitóbeszédében.

A legnagyobb termelők

„A BRICS-országok a világ legnagyobb gabona-, hüvelyes- és olajosmag-termelői közé tartoznak. Ebben a tekintetben a BRICS-országok gabonatőzsdéjének megnyitását javasoltuk” – mondta Vlagyimir Putyin a vezetőknek.

Tisztességes és kiszámítható

Hozzátette: a tőzsde „az élelmezésbiztonságban betöltött különleges szerepére tekintettel hozzájárul a tisztességes és kiszámítható termékek és alapanyagok árindikátorainak kialakításához”.

Védenék a nemzeti piacokat

„A kezdeményezés végrehajtása segít megvédeni a nemzeti piacokat a negatív külső beavatkozásoktól, a spekulációtól és a mesterséges élelmiszerhiány megteremtésére irányuló kísérletektől” – fűzte hozzá az orosz elnök.

Nemesfémek és gyémántok

Külön platformot lehetne létrehozni a nemesfémek és gyémántok kereskedelmére – emelte ki Vlagyimir Putyin.

Beszédében utalt egy BRICS-befektetési platform létrehozására is, amely megkönnyíti a BRICS-országok közötti kölcsönös befektetéseket, és a déli országok más országaiban is befektetésre használható – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Gyorsan fejlődő országok

A BRICS egy mozaikszó, melyet a gazdaságtanban használnak a gyorsan fejlődő Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika megnevezésére (ezek angol kezdőbetűiből áll össze a mozaikszó). Az országok közötti együttműködés célja a gazdasági fejlődés előmozdítása, a nemzetközi befolyás erősítése és a globális pénzügyi rendszer megreformálása.

A BRICS alapötlete a 2000-es évek elején merült fel, amikor a világ figyelme egyre inkább a feltörekvő piacokra, különösen Kínára és Indiára irányult. Az elnevezés először 2001-ben jelent meg, amikor Jim O’Neill, a Goldman Sachs közgazdásza a „BRIC” kifejezést használta Brazília, Oroszország, India és Kína gyors gazdasági növekedésének leírására.

Ekkor még nem volt hivatalos szervezet, csak egy olyan gazdasági kategória, amely a gyors növekedésű országokat csoportosította. A BRIC országok külügyminiszterei először 2006-ban találkoztak az ENSZ Közgyűlése alatt. Dél-Afrika 2010-ben csatlakozott az együttműködéshez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

A vevők voltak fölényben múlt héten a gabonatőzsdéken

2021. május 3. 06:20

Párizsban a malmi búza 9,1 százalékkal, azaz 21,5 euróval a tonnánkénti 257,75 eurós árszintig drágult.

Csendesen zajlott a kereskedés a gabonapiacokon

2020. április 29. 08:40

Chicagóban a búza 0,4 százalékkal drágult, azonban a kukorica és a szójabab ára minimálisan csökkent, szinte stagnál. Európában sem voltak nagy mozgások és vegyes képet mutatott a párizsi parkett.

Terménypiac: lassú erősödés a világban, itthon még ne várjunk sokat tőle

2018. február 13. 18:13

Az év 6. hete kicsit derűsebben telt, köszönhetően a korábbi sok eladásnak és a korábbi eladók döntésének, miszerint fedezik az eladásokat és így vásárolni kezdtek.

Terménypiac: több éves csúcson a búza jegyzése

2018. július 26. 08:37

Július középső hete igazi áttörést hozott és a korábban jelzett kételyek a termés mennyiségét és minőségét illetően a búza esetében igazolódnak.