Lassan elsüllyedt egy 21 ezer tonna műtrágyát szállító hajó a közel-keleti Vörös-tengeren azután, hogy még februárban rakétatámadás érte.
Az Egyesült Államok katonai közleménye szerint a brit tulajdonban lévő Rubymar elnevezésű hajót először február 18-án találta el egy ballisztikus rakéta, amelyet követően a hajó víz alá került, és végül a múlt hétvégén elsüllyedt.
Az amerikai hadsereg a Vörös-tenger partjaival rendelkező jemeni húti lázadócsoportot tette felelőssé, és közölte, hogy az incidens környezeti károkat okozhat, valamint más hajókra is hatással lehet.
Az Egyesült Államok Központi Vezérkara (CENTCOM) – amely az amerikai katonai műveleteket felügyeli a térségben – az X-en közzétett bejegyzésében közölte:
„Március 2-án hajnali 2:15 körül az MV Rubymar, egy belize-i zászló alatt közlekedő, brit tulajdonban lévő teherszállító hajó elsüllyedt a Vörös-tengeren, miután február 18-án egy ballisztikus rakéta eltalálta. „Az indokolatlan támadás óta a hajó lassan víz alá került” – közölte a CENTCOM.
A 171 méter hosszú hajó február 8-án indult el a Szaúd-Arábia keleti partjainál lévő Ras al Khair kikötővárosból. Mielőtt a feltételezett rakétacsapás megtörtént volna, az Arab-félszigetet megkerülve és a Vörös-tengeren haladt. A hajónak február 27-én kellett volna megérkeznie a bulgáriai Várna kikötőjébe.
A CENTCOM közleménye szerint: „A mintegy 21 000 tonna ammónium-foszfát-szulfát műtrágya, amelyet a hajó szállított, környezetvédelmi kockázatot jelent a Vörös-tengeren. Mivel a hajó elsüllyed, a felszín alatt más hajókra is veszélyes lehet, amelyek a forgalmas hajózási útvonalakon haladnak át”.
Az ENSZ még januárban azt nyilatkozta, hogy a Vörös-tengeren a hútik által elkövetett merényletek „pusztító hatásúak a globális kereskedelme és az ellátási láncokra nézve, amelyek már így is az ukrajnai háború és a Panama-csatornán uralkodó, az éghajlatváltozással összefüggő körülmények hatásaitól szenvednek”.
A húti lázadók Jemen nagy részét, köztük a Vörös-tenger partvidékét is ellenőrzésük alatt tartják. November óta, az Izrael és a Hamász közötti gázai ellenségeskedések kezdetét követően a húti lázadók fokozták a Vörös-tengert a Földközi-tengerrel összekötő Szuezi-csatorna felé tartó hajók elleni támadásaikat, arra hivatkozva, hogy az izraeli kikötőkbe tartó hajókat veszik célba.