Agrárgazdaság

Romániában találtak drónkrátert az orosz támadások után

Agrofórum Online

A román védelmi minisztérium arról számolt be, hogy drónkrátert fedeztek fel az ország Ukrajnával közös határa közelében, miután előző este orosz támadások érték az ukrán kikötői infrastruktúrát.

Oroszország az Ukrajna és a NATO-tag Románia közötti Duna menti ukrán kikötőket és raktárakat vette célba, mióta júliusban kilépett abból a megállapodásból, amely lehetővé tette Kijev számára, hogy gabonát exportáljon fekete-tengeri kikötőiből. Úgy tűnik, hogy a támadások csökkentik Ukrajna mezőgazdasági exportjának fő lehetőségeit.

Ez idő alatt Románia egyedi esetekről számolt be, amikor drón alkatrészek landoltak az országban, bár azt mondták, hogy nem Románia volt a célpont.

A védelmi minisztérium közölte, hogy a kráternél „lehetséges becsapódási robbanás történt”, intézkedéseket tettek a terület biztosítására, és a csapatok továbbra is figyelemmel kísérik a román légteret.

„A Nemzetvédelmi Minisztérium határozottan elítéli az Orosz Föderáció által a polgári infrastruktúra egyes céljai és elemei ellen végrehajtott támadásokat az ukrán dunai kikötőkben – áll a közleményben. – Ezek a támadások indokolatlanok, és súlyosan ellentétesek a nemzetközi humanitárius jog szabályaival.”

„Az orosz dróntámadások felerősödése Ukrajna tengeri és folyami kikötői ellen a Fekete-tenger térségében, még közelebb hozta a háborút Románia határaihoz – közölte az elnöki hivatal. – Azok az incidensek, amikor dróntöredékek hullottak országunk területére és a NATO-ba, növelik az eszkaláció kockázatát” – tették hozzá.

Közben orosz dróntámadás ért az egyik napról a másikra egy gabonatárolót a dél-ukrajnai Odessza régióban, és a gabona egy része megsemmisült – közölte egy katonai szóvivő.

„Sajnos támadás érte a kikötői infrastruktúrát. Egy gabonatároló megsérült, közvetlenül maga a gabona is sérült” – mondta Natalia Humeniuk, a déli katonai parancsnokság szóvivője egy online tájékoztatón. Azt nem közölte részletesen, hogy mennyi gabonában esett kár – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Oroszország csapást mért Odessza gabonakikötőjére

2023. július 19. 07:40

Oroszország azt állítja, hogy visszatérhet a gabonaegyezséghez, de csak akkor, ha teljesítik a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjára vonatkozó szabályok enyhítésére vonatkozó követeléseit.

Még nincs döntés az orosz exportkvótáról

2020. december 14. 06:34

Ha az exportált mennyiség meghaladja a kvótákat, akkor a gabonákra kivetett adót a vámár 50 százalékára emelik, de az nem lehet kevesebb, mint 100 euró, azaz mintegy 35 400 forintnyi tonnánként.

Kijev szerint Moszkva megakadályozza gabonaegyezség működését

2023. május 24. 07:36

Formálisan Pivdennyi kikötője a kezdeményezésben van, de valójában egy hónapja nincs benne, mert nincs bejövő flotta.

Ukrajna gabonaexportja csaknem hatvanmillió tonnára emelkedhet

2021. augusztus 21. 13:14

Ukrajna 2021-es gabonatermése elérheti a 76,97 millió tonnát, beleértve 28,79 millió tonna búzát, 37,76 millió tonna kukoricát és 8,34 millió tonna árpát.