Agrárgazdaság

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

Agrofórum Online

Donald Trump megválasztott elnök hétfőn bejelentette, hogy magas vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.

Trump, aki január 20-án lép hivatalba, közölte, hogy 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból származó importra, amíg ezek az országok nem lépnek fel kábítószer, különösen a fentanil, valamint a határon átkelő illegális bevándorlók ellen.

Kereskedelmi megállapodást sért a 25%-os vám

Január 20-án, hivatalba lépéseim egyik első lépéseként aláírom az összes szükséges dokumentumot annak érdekében, hogy 25%-os vámot vessenek ki MINDEN termékre, amely Mexikóból és Kanadából, valamint az értelmetlenül nyitott határaikon át érkezik az Egyesült Államokba

– mondta Trump.

Ezek az új vámok sérthetik az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada közötti kereskedelmi megállapodás (USMCA) feltételeit. A megállapodás, amelyet Trump írt alá, 2020-ban lépett hatályba, és nagyrészt vámmentes kereskedelmet tett lehetővé a három ország között.

Trumpnak 2026-ban lesz lehetősége felülvizsgálni a megállapodást, amikor egy „lejárati” záradék értelmében vagy ki kell lépni a megállapodásból, vagy újra kell tárgyalni annak feltételeit.

Komolyan gondolja, vagy csak alkupozíciót keres?

Emellett Trump bejelentette, hogy a Kínából érkező importra a meglévő vámokon felül további 10%-os vámot vet ki. Ez egyes szakértők szerint még mindig alacsonyabb, mint amit korábban vártak. Az még nem világos, hogy ez konkrétan milyen hatással lesz a Kínával folytatott kapcsolatokra, mivel Trump korábban még azt mondta, hogy tervezi Kína kedvezményes kereskedelmi státuszának megszüntetését és a kínai importra több mint 60%-os vámok kivetését.

Többen úgy gondolják, hogy Kína egyelőre kivár, illetve valószínűleg gazdasági intézkedésekkel fog reagálni. És vannak olyan vélemények, hogy a vám kivetésének „belengetése” csak egy alku kezdeti lépését jelenti. A bejelentésre mindenesetre mindhárom ország valutájával szemben erősödött az amerikai dollár.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A zöld célok miatt gabonaimportőr lehet az EU

2021. június 26. 07:53

A javasolt zöld célok csökkenthetik a közönséges búza termelését, 2030-ra mintegy 109 millió tonnára az idén várható 128 millióról.

Az EU vámot vethet ki az Oroszországból érkező gabonára

2024. március 21. 15:10

Az EU vámokat készül kivetni az Oroszországból és Fehéroroszországból származó gabonára, hogy megnyugtassa a gazdákat és néhány tagállamot – közölték a terveket ismerő tisztviselők.

280 százalékkal nőtt az importált amerikai szójabab mennyisége az EU-ban

2018. augusztus 3. 06:52

A brüsszeli testület tájékoztatása szerint az amerikai szójabab részesedése a júliusi 360 ezer tonnával 37 százalékra nőtt az uniós importban, szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal.

Az élelmiszerek kivitele nőtt, behozatala csökkent júniusban

2024. szeptember 14. 16:10

Jelentősen nőtt az export, elsősorban gabonafélékből, és csökkent az import, főleg zöldség-gyümölcsből. A termék-külkereskedelmi egyenleg romlott.