Agrárgazdaság

Trump óriási vámokat vet ki több országból érkező importra

Agrofórum Online

Donald Trump megválasztott elnök hétfőn bejelentette, hogy magas vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.

Trump, aki január 20-án lép hivatalba, közölte, hogy 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból származó importra, amíg ezek az országok nem lépnek fel kábítószer, különösen a fentanil, valamint a határon átkelő illegális bevándorlók ellen.

Kereskedelmi megállapodást sért a 25%-os vám

Január 20-án, hivatalba lépéseim egyik első lépéseként aláírom az összes szükséges dokumentumot annak érdekében, hogy 25%-os vámot vessenek ki MINDEN termékre, amely Mexikóból és Kanadából, valamint az értelmetlenül nyitott határaikon át érkezik az Egyesült Államokba

– mondta Trump.

Ezek az új vámok sérthetik az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada közötti kereskedelmi megállapodás (USMCA) feltételeit. A megállapodás, amelyet Trump írt alá, 2020-ban lépett hatályba, és nagyrészt vámmentes kereskedelmet tett lehetővé a három ország között.

Trumpnak 2026-ban lesz lehetősége felülvizsgálni a megállapodást, amikor egy „lejárati” záradék értelmében vagy ki kell lépni a megállapodásból, vagy újra kell tárgyalni annak feltételeit.

Komolyan gondolja, vagy csak alkupozíciót keres?

Emellett Trump bejelentette, hogy a Kínából érkező importra a meglévő vámokon felül további 10%-os vámot vet ki. Ez egyes szakértők szerint még mindig alacsonyabb, mint amit korábban vártak. Az még nem világos, hogy ez konkrétan milyen hatással lesz a Kínával folytatott kapcsolatokra, mivel Trump korábban még azt mondta, hogy tervezi Kína kedvezményes kereskedelmi státuszának megszüntetését és a kínai importra több mint 60%-os vámok kivetését.

Többen úgy gondolják, hogy Kína egyelőre kivár, illetve valószínűleg gazdasági intézkedésekkel fog reagálni. És vannak olyan vélemények, hogy a vám kivetésének „belengetése” csak egy alku kezdeti lépését jelenti. A bejelentésre mindenesetre mindhárom ország valutájával szemben erősödött az amerikai dollár.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz nyomulással az EU búzaexportja Nyugat-Afrika felé tolódik el

2024. december 3. 16:40

Az Európai Unió búzaexportja egyre inkább Afrika nyugati felére összpontosul, miután Oroszország helyzete erősödik a főbb észak-afrikai és közel-keleti piacokon – közölték kereskedők.

Brutális napraforgómag-vásárlás Oroszországban

2024. december 3. 11:10

Egy piaci forrás szerint a Demetra körülbelül 150–200 ezer tonnát vásárolt októberben, egy másik 200 ezer tonnára becsülte a mennyiséget.

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

2024. december 1. 10:10

A 2025/26-os gazdasági évben a globális búzatermelés várhatóan enyhén, 0,2%-kal csökken. A vetés utáni körülmények egyelőre nagyrészt biztatók.

Mi lesz az USA mezőgazdaságával illegális bevándorlók nélkül?

2024. november 29. 16:10

Donald Trump választási kampányában az illegálisan az országban tartózkodók kitoloncolását ígérte. Egymillióan dolgozhatnak az agráriumban is.

Az import segít az aszály miatt kialakult helyzeten

2021. július 28. 08:26

Kazahsztán magas búzakészlete és az Oroszországból származó gabonaimport támogatni fogja az ellátást ebben a szezonban az elemzők szerint a közép-ázsiai országban. A Kazahsztán egyes részeiben bekövetkezett aszály csökkentette a 2021-es búzatermésre vonatkozó becsléseit.

Megszűnik az élelmiszerár-stop, az érintett termékek gyors drágulása várható

2023. július 3. 11:54

A Magyarországon bizonyos alapvető élelmiszerek esetében 2022 elején bevezetett árstop kivezetésére 2023. augusztus 1-jén kerül sor. Vajon mire számíthatnak a vásárlók az érintett termékek kapcsán?

Valamit titkol Kína a búzaterméséről, furcsa felvásárlásba kezdett

2023. november 8. 09:10

Hivatalosan kiemelkedő búzatermésről szólnak a kínai híradások, ám az ázsiai szuperhatalom mégis jelentős terményfelvásárlásba kezdett. Mi állhat a háttérben?

Az Európai Unió kevesebb pálmaolajat importál

2023. augusztus 10. 08:10

A 2022/23-as gazdálkodási esztendőben az Európai Unió alig 4 millió tonna pálmaolajat importált harmadik országokból; ez 934 ezer tonnával, 19 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.