Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Ukrajna felállt a padlóról, döbbenetes folyamatok zajlanak a gazdaságban

Ukrajna felállt a padlóról, döbbenetes folyamatok zajlanak a gazdaságban

Agrofórum Online

Sokan egy lyukas garast nem adtak volna azért, hogy az Oroszországgal háborúzó Ukrajna tavaly 5 százalékos GDP-növekedést és 5 százalékos inflációt produkál – de mindez bekövetkezett.

Ukrajna közel két éve vív háborút Oroszországgal. Az emberanyaga lassan kifogyóban, hadi felszerelések terén pedig komoly mértékben a nyugati államok segítségére támaszkodik. Elemzők szerint a harcok legalább a novemberi amerikai elnökválasztásig elhúzódhatnak.

Ilyen körülmények mellett mindenképpen meglepő, milyen teljesítményre képes az ukrán gazdaság. Az ENSZ jelentése szerint meglehetősen „rugalmasan” idomult a háborús helyzethez, és ezt tükrözik a 2023-as eredményei is.

Míg Ukrajna gazdasága 2022-ben 29,1 százalékos zsugorodást szenvedett el, addig tavaly már 4,6 százalékra becsült növekedést produkált. Csak emlékeztetőül: Magyarországon 2023-ban 0,5 százalékos GDP-visszaeséssel számolnak az előrejelzések.

Az ENSZ elemzői ugyanakkor hozzátették azt is, hogy a látványos ukrán bővülés korántsem jelenti azt, hogy a gazdaság lassan visszaállhat a háború előtti szintre. Amíg tartanak a harcok, azt északkeleti szomszédunk komolyan meg fogja sínyleni. Még akkor is, ha tavaly élénkült a lakossági fogyasztás, valamint nőttek az újjáépítésre fordított kiadások is.

Napvilágot látott egy másik gazdasági adat is, amely szintén figyelemre méltó trendre mutat rá. Ukrajnában ugyanis az inflációt sikerült 26 százalékról 5 százalékra csökkenteni, vagyis a háborúban álló ország ezen a téren is nagyobb lépést tett előre hazánknál.

„A 2023-as esztendő legelején 26 százalékos infláció mellett 0 százalékos gazdasági növekedést jósoltak a szakemberek, természetesen számos bizonytalansági tényező jelenlétével. Ehhez képest az évet 5 százalékos növekedéssel és 5 százalékos inflációval zártuk” – büszkélkedett Andrij Pishnyi, az ukrán központi bank elnöke.

(Fotó: Alexandra_Koch/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Az agrárium a bruttó hozzáadott érték 4,1 százalékát adta tavaly

2021. május 18. 05:02

A GDP, azaz a bruttó hazai termék 2020. évi 5,0 százalékos volumencsökkenését elsősorban a szolgáltatások alacsonyabb teljesítménye okozta.

A mezőgazdaság a GDP termeléséhez 3,3 százalékkal járult hozzá 2017-ben

2018. május 14. 11:29

2017-ben a mezőgazdasági termelői árak az előzetes adatok szerint 5,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a növényi termékek 3,3, az állatok és állati termékeké 9,3%-kal.

Az ukrán-orosz háború ára – folytatásos körkép

2023. január 4. 14:32

2022. december 20-án volt 10 hónapja, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát. Eddig több tízezer ukrán civil vesztette életét, köztük több száz gyermek is. Emberek milliói váltak menekültté, és kényszerültek biztonságosabb helyre költözni. Becslések szerint mintegy hárommillió ukrán állampolgár tatózkodhat külföldön, főként európai országokban.

A mezőgazdaság hozzáadott értéke 3,8 százalékkal csökkent egy év alatt

2021. december 25. 08:36

A termelési oldalon a szolgáltatások hozzáadott értéke 2,2%-kal nőtt, a mezőgazdaságé 4,8, az iparé 2,7, az építőiparé 0,3%-kal csökkent.