Ukrajna mintegy 28 000 tonna gabonát exportált teherautókkal május 1. és 22. között – közölte az APK-Inform mezőgazdasági tanácsadó cég hivatalos adatokra hivatkozva.
Békeidőben Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabonatermesztője és exportőre, akár havi 6 millió tonna gabonát szállít külföldre. Exportja jelentősen visszaesett, miután a fekete-tengeri kikötőket a február 24-én kezdődött orosz invázió miatt blokkolták. Az APK-Inform tájékoztatása szerint az exportált mennyiség 26 300 tonna kukoricát, 1 200 tonna búzát és néhány tonna egyéb gabonát tartalmazott. A gabona nagy részét a lengyelországi határátkelőkön keresztül exportálták. Az APK-Inform szerint Ukrajna a 2021/22-es július-júniusi szezonban várhatóan 18,8 millió tonna búzát, 21,2 millió tonna kukoricát és 5,7 millió tonna árpát exportál majd. E mennyiségek nagy részét már az orosz invázió előtt exportálták.
Keresik az exportlehetőségeket
Ukrajna módot keres a gabona- és növényi olajok kijuttatására az országból. A gabona Ukrajna egyik fő bevételi forrása, 2021-ben az export összesen 12,2 milliárd dollárt tett ki, és az ország exportjának közel egyötödét teszi ki. Most a kikötők le vannak zárva és a vasúti rendszer nem tud megbirkózni a többletmennyiséggel, az ország jelenleg csak havi 1-1,5 millió tonnát exportál. Antony Blinken amerikai külügyminiszter a múlt héten azzal vádolta Oroszországot, hogy Ukrajnában az élelmet használja fegyverként, és nem csak ukránok, hanem milliók számára okoz gondot a világon. A Kreml szerint a Nyugat váltotta ki a válságot Moszkva elleni szankciókkal.
Az ENSZ élelmezésügyi hivatalának illetékese szerint május elején közel 25 millió tonna gabona ragadt Ukrajnában az infrastrukturális kihívások és a tengeri blokád miatt. Az árak megugrásával az ENSZ-ügynökségeknek akár felére is csökkenteniük kell a menekültek és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek élelmiszeradagját a Száhel övezet egyes részein, például a hatalmas finanszírozási hiány miatt.
Kedvező májusi időjárás
A májusi időjárási viszonyok többnyire kedvezőek voltak az ukrán tavaszi és őszi vetésű növények számára – közölték az időjárás-előrejelzők. Ukrajna már majdnem befejezte a 2022-es tavaszi vetést, de a terület akár 30%-kal kisebb lehet, mint 2021-ben, az ország déli és keleti régióiban az orosz invázió kapcsán.
„A mérsékelt, hűvös hőmérséklet miatt a májusi csapadékhiány ellenére mérsékelt volt a talaj nedvességigénye” – áll az állami meteorológiai előrejelző központ jelentésében, hozzátéve, hogy az őszi vetésű növények termőhelyén a nedvességtartalom elegendő volt a talajban. Az előrejelzők szerint csak a déli Odessza és Kherson régiókban, valamint a központi régiók egyes területein romlott a víztartalom.
Ursula von der Leyen felszólalása
Oroszország fegyverként használja az élelmiszer-ellátást, aminek globális kihatásai vannak, ugyanúgy cselekszik, mint az energiaszektorban – erősítette meg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A svájci Davosban tartott éves Világgazdasági Fórumon beszédében azt mondta, hogy a „globális együttműködés” az „ellenszere Oroszország zsarolásának”.
Az EU ígéretet tett arra, hogy „szolidaritási csatornákat” nyit Ukrajnával – alternatív logisztikai útvonalakat, amelyek segítik az ország gabonaexportját. Az EU agrárpolitikai felelőse azt mondta, hogy az elképzelés teljes támogatást kapott az uniós országok mezőgazdasági minisztereitől egy brüsszeli tanácskozáson – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Európa saját élelmiszerellátását nem veszélyezteti a háború kitörése, tekintettel az EU saját termelésére, de Ursula von der Leyen arra számít, hogy Ukrajna kukorica-, búza-, olaj- és repceexportjának csökkenése továbbra is növeli az élelmiszer- és takarmányárakat az EU-ban, nyomást gyakorolva a gazdálkodókra.