Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Ukrán élelmiszerimport: Párizs és Varsó behúzná a féket

Ukrán élelmiszerimport: Párizs és Varsó behúzná a féket

Agrofórum Online

Franciaország és Lengyelország az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és lecsillapítsák a dühös gazdálkodókat.

Az EU-tagok azon vitáznak, miként biztosítsák az ukrán termékek további egy évre szóló vámmentes bejutását az uniós piacokra, miközben megnyugtatják azokat a gazdákat, akik hónapok óta tiltakoznak az EU környezetvédelmi szabályai és az olcsó import ellen.

Destabilizált piac

Marc Fesneau francia mezőgazdasági miniszter az EU-tagállamokkal folytatott brüsszeli találkozója előtt újságíróknak azt mondta, hogy a destabilizált piacok alááshatják Kijev lakosságának támogatottságát, ami sem az EU-nak, sem az ukránoknak nem lenne érdeke.

Lengyel kollégája, Czeslaw Siekierski szerint az Ukrajnával szomszédos országok gazdái túl magas árat fizetnek Ukrajna vámmentességéért.

A közelben gazdálkodók mintegy 250 traktorral akadályozták a forgalmat az EU-negyedben, például a Brüsszelbe vezető főúton és az Európai Parlament előtti téren. Sokan cukorrépát, földhalmokat és fa raklapokat halmoztak fel egy rendőrbarikád mellett.

Az EU azonnali vámok helyett vészféket ajánl

Az Európai Bizottság az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámok további egy évre, 2025 júniusáig történő felfüggesztését javasolta, a baromfira, a tojásra és a cukorra vonatkozó új „vészfék” bevezetésével. Ez vámokat jelent, ha a behozatal meghaladja a 2022-es és 2023-as átlagos szintet.

Azóta felkerült a listára a zab, a kukorica, a dara és a méz. Marc Fesneau francia mezőgazdasági miniszter és Nagy István magyar agrárminiszter azt mondta, hogy a búzát is fel kell tenni rá.

Franciaország és Lengyelország eközben azt szorgalmazza, hogy a küszöb a 2021–2023-as átlag legyen. Ebbe beletartozna az orosz invázió előtti év is, amikor az EU-ba irányuló ukrán exportot vámokkal és kvótákkal korlátozták.

Várják a megoldást

Kijevben azt állítják, hogy a gabonaexportjuk nagy része most a hagyományos fekete-tengeri útvonalon halad, nem pedig Kelet-Európába. A globális búzaárak alacsonyak, de a legnagyobb exportőr Oroszország bőséges kínálata miatt csökkentek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

David Clarinval, a hat hónapos soros EU-elnökséget betöltő Belgium mezőgazdasági minisztere azt mondta, hogy a következő napokban megoldásra számít, de nem részletezte, hogy ez mit jelent.

Ukrán rakétatámadás ért orosz hadihajót

Közben ukrán rakétatámadás érte az orosz haditengerészet felderítő hajóját és egy nagyméretű hadihajót, amelyet Moszkva a Krím félsziget 2014-es annektálása során Kijevtől foglalt le – közölte az ukrán haditengerészet.

Az orosz fekete-tengeri flotta, amelyet Moszkva a háború előtt a Földközi-tengerre és a Közel-Keletre irányított, számos csapást szenvedett el, mivel Ukrajna hadihajókat, sőt még egy tengeralattjárót is támadott haditengerészeti drónokkal és rakétákkal.

Kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így törte meg Ukrajna Putyin fekete-tengeri gabonablokádját

2024. július 26. 15:10

Az ukránok legyőzték a fekete-tengeri orosz flottát, amely blokád alá vette fekete-tengeri kikötőiket, veszélyeztetve a világ gabonaellátását.

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

2024. július 26. 13:10

A „hőinfláció” (angolul: heatflation) a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatott jellemezni.

Tíz százalékkal erősödött az élelmiszeripar

2024. július 20. 16:10

Egy kivételével minden élelmiszeripari alágazatban nőtt a kibocsátás. Az ipari termelés volumene viszont visszaesett.

Eladhatják a magyar és lengyel Viterra olajos magvak részlegeit

2024. július 18. 16:10

A Bunge eladná a Viterra lengyel- és magyarországi olajos magvak részlegét, hogy 34 milliárd dolláros cégegyesülést hajthasson végre.

Isztambulban tárgyalnak az ukrán gabonaexport újraindításáról

2022. július 13. 07:34

Ukrajna, Oroszország és Törökország katonai delegációi szerdán találkoznak az ENSZ tisztviselőivel Isztambulban, hogy megvitassák az ukrán gabona biztonságos exportjának újraindítását.

Varsó a gabonavita miatt nem küld több fegyvert Ukrajnának

2023. szeptember 22. 09:10

A gabonaimport körüli vita nem azt jelenti, hogy Lengyelország felhagyott Ukrajna támogatásával Oroszországgal szemben, hanem azt, hogy Varsónak fel kell töltenie saját fegyverkészleteit.

Olaszország a gabonaexport visszafogásán gondolkodik

2022. március 10. 06:06

A római ipari minisztérium közleménye szerint "megvizsgálja a korlátozások bevezetésének lehetőségét, mint például vámok és kiviteli engedélyek bevezetését bizonyos nyersanyagok exportjára".

Brutálisan visszazuhan Ukrajna tengeri gabonaexportja 

2024. január 20. 14:10

Az ukrán tengeri gabonaexport várhatóan 20 százalékkal csökken januárban az előző hónaphoz képest a Vörös-tengeren tapasztalható válság és az újévi ünnepek miatt – közölte egy magas rangú ukrán kormánytisztviselő.