Agrárközélet

25 euró lesz az orosz exportadó a búzára, de csak februártól

Agrofórum Online

Oroszország exportadót kíván kivetni a búzára – jelentette be Maxim Reshetnikov gazdasági miniszter hétfőn a moszkvai kormányülésen. Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök kritikus hangot ütött meg az emelkedő élelmiszerárak miatt és a stabilizálására irányuló intézkedések ezek után merültek fel.

Az exportadót tonnánként 25 euróban (30,4 dollárban, mintegy 8850 forintnyiban) állapítják meg február 15. és június 30. között. Az exportadó kiegészíti a 17,5 millió tonnás gabonaexport-kvótát ugyanebben az időszakban – fűzte hozzá a miniszter.

Az amerikai búza határidős árfolyama hétfőn emelkedéssel nyitott, és közel három hetes csúcsot ért el azzal a várakozással kapcsolatban, hogy Oroszország korlátozásai növelni fogják az amerikai ellátás iránti keresletet. Később azonban megfordult a trend a piacon.

„Az exportadóról szóló intézkedés valószínűleg a vártnál kisebb orosz búzaexportot eredményez a búza belföldi megnövekedett takarmányfelhasználása miatt” – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég egy feljegyzésében. A Sovecon azt is hozzátette, hogy néhány gazdálkodó várhatóan elhalaszthatja készleteinek értékesítését a következő 2021/22-es gazdasági szezonra, amely 2021. június 30-án kezdődik.

Az adó 2-3 millió tonnával, 37,8-38,8 millió tonnára csökkentheti Oroszország 2020/21-es gazdálkodási szezonjában a búzaexportot – mutatott rá a Sovecon. A orosz búza exportára december-januárban valószínűleg 2-4 százalékkal emelkedik az intézkedés hatására.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre nagy búzatermést aratott le ebben az évben, de a belföldi árak ennek ellenére is emelkedtek.

Vlagyimir Putyin bírálta múlt héten az emelkedő élelmiszerárakat. Ez egybeesett az oroszok jövedelmének 4,8 százalékos csökkenésével a harmadik negyedévben, és a COVID-19 válság miatt az előző negyedévben 20 év alatt a legerőteljesebben zuhant a jövedelem, és így azoknak a reálértéke is.

Az orosz cukor- és napraforgóolaj-gyártók termékeik árcsökkentéséről is megállapodnak a kiskereskedelmi láncokkal – közölték a tisztviselők hétfőn.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Felpattant a búza, folytatódik a kilábalás a terménypiacokon

2024. március 9. 09:10

Amerikában tovább emelkedtek az árak a terménypiacokon, Európában viszont nem volt egyértelmű iránya a kereskedésnek.

XXVI. Búzatanácskozás - Versenyképes-e a magyar búza?

2019. május 30. 15:38

A konferencia fő témája ez alkalommal a „A búza tápanyagellátása - a sikeres termesztés kulcseleme” volt. Versenyképes-e a magyar búza? Mi várható a búzapiacon?

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Német aggodalmak az élelmiszerexport-korlátozások miatt

2022. március 16. 08:36

Világszerte számos ország élelmiszerexport-korlátozást jelentett be, vagy fontolgatja a tilalmat, hogy megvédje belföldi készleteit Oroszország ukrajnai inváziója után.