Agrárközélet

A KAP kalkulátor kitöltési útmutatója

NAK

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2018. évre vonatkozó támogatás kalkulátora segítségével kiszámíthatja a közvetlen támogatásainak várható összegét (SAPS, zöldítés, fiatal mezőgazdasági termelőknek járó támogatás, termeléshez kötött támogatások).

A számított eredmény alapján a kistermelői rendszer tagjai mérlegelhetik, hogy kívánnak-e a továbbiakban is az egyszerűsített rendszerben maradni, vagy a SAPS rendszer keretein belül igénylik inkább közvetlen támogatásaikat.

A közvetlen támogatások mellett a kalkulátor segítségével képet kaphat az egyéb nemzeti forrásból finanszírozott várható támogatásokról is, amelyeket az egységes területalapú támogatási rendszerben a közvetlen támogatásokon felül, vehet igénybe. A kalkulátor a teljesség igénye nélkül csak a legjellemzőbb növénytermesztési és állattenyésztési egyéb nemzeti forrásból finanszírozott támogatásokkal számol.

A kalkulátorban szereplő támogatási összegek becsült értékek. Az uniós forrásból fizetett támogatások esetében a ténylegesen folyósított támogatási összeg nagysága függ a támogatás folyósításához megállapított forint/euró árfolyamtól, a tényleges fajlagos támogatási összeg(ek)től valamint az esetleges levonásoktól. A nemzeti forrásból fizetett támogatások esetében a kifizetésre kerülő támogatások mértéke függ az elfogadott nemzeti költségvetésben szereplő összegektől.

A GAZDASÁG VEZETŐJÉNEK ADATAI

Az itt szereplő mezők kitöltése a fiatal mezőgazdasági termelők számára igényelhető kiegészítő támogatás kiszámítása szempontjából releváns.

Fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatást igényelhet az a fiatal mezőgazdasági termelő aki:

a.) természetes személy, és a támogatás első igénylésének évében 40 évesnél nem idősebb (2018. évi kérelmezés esetén 1978-ban, vagy azt követően született) és egységes területalapú támogatás (SAPS) iránti kérelmet legkorábban 2014-ben nyújtott be, vagy

b.) tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorol egy jogi személy felett, amely jogi személy a támogatást igényli, ő maga pedig megfelel az előző pontban foglaltaknak.

A fiatal mezőgazdasági termelő támogatási jogcímet a 11/2015. FM rendelet szabályozza.

 NÖVÉNYTERMESZTÉS

Ebben a részben a területalapú támogatásokhoz szükséges adatokat és hasznosításokat adhatja meg.

A gazdaság összes igényelt területe mezőnél minden támogatható mezőgazdasági területének összegét kell megadni, amire területalapú támogatást igényelt. A mezőgazdasági terület magában foglalja a szántó (szántóföldi kultúrával bevetett és parlagon hagyott terület, valamint ideiglenes gyep is), az állandó gyep (legalább 5 éve gyep felszínborítású és gyepként bejelentett) és az állandó kultúra (ültetvény, és minden olyan kultúra, amely a területet legalább 5 évig borítja) területét is.

2015-től a mezőgazdasági termelő közvetlen támogatásban akkor részesülhet, ha

  • a tárgyév június 9-én összesen legalább egy hektár nagyságú, támogatható földterülettel jogszerű földhasználóként rendelkezik. A táblák támogatható területének el kell érnie a 0,25 ha mértéket, vagy
  • az adott naptári évben igényelt vagy kapott, állatokra vonatkozó, létszámalapú, termeléshez kötött közvetlen támogatásainak összege legalább száz euró.

A közvetlen támogatások igénybevételére az 5/2015. FM rendelet és a 8/2015. FM rendeleteknek megfelelően van mód.

A zöldítés támogatása : 2015-től minden gazdálkodó számára kötelező betartani az éghajlat és környezet szempontjából fontos mezőgazdasági gyakorlatokat (zöldítés), amelynek követelményrendszerét a 1307/2013/EU rendelet mellett, a 10/2015. FM rendelet fekteti le. A kalkulátor a SAPS összege mellett automatikusan számol a zöldítési összeggel is a „gazdaság összes igényelt területe” mezőbe beírt összes SAPS jogosult hektár esetén, azonban fontos kiemelni, hogy a zöldítés összege csak a feltételek maradéktalan teljesítése esetén jár a gazdálkodó összes SAPS jogosult területére. A zöldítési gyakorlatokról bővebben a NAK honlapján elérhető Zöldítés gazdálkodói kézikönyvben olvashat.

A növénytermesztési termeléshez kötött támogatások  az alábbiakban felsorolt támogatásokra vonatkozóan a 9/2015. FM rendelet szerint igényelhetőek:

  • zöldségnövény termeléshez kötött támogatás,
  • ipari zöldség termeléshez kötött támogatás,
  • gyümölcsültetvény és héjas gyümölcs termeléshez kötött támogatás,
  • szemes fehérjenövény termeléshez kötött támogatás,
  • szálas fehérjenövény termeléshez kötött támogatás,
  • rizs termeléshez kötött támogatás,
  • cukorrépa termeléshez kötött támogatás

ÁLLATTENYÉSZTÉS

Ebben a részben az állattartáshoz kapcsolódó támogatási jogcímek szempontjából releváns adatokat adhatja meg.

Húsmarha tartáshoz kapcsolódó támogatások

  • termeléshez kötött anyatehén-támogatás és
  • termeléshez kötött hízottbika-támogatás

vehető igénybe uniós forrásból a 9/2015. FM rendelet alapján,

Tejtermeléshez kapcsolódó támogatások

  • termeléshez kötött tejelő tehén támogatás vehető igénybe az egyedek után uniós forrásból a 9/2015. FM rendeletalapján,
  • tej állatjóléti támogatás: évi támogatási határozat, és évente benyújtott kifizetési kérelmek alapján a tartási helyeken tartott nőivarú, tejtermelő szarvasmarhák (tehenek, borjak, üszők) után gazdálkodási évente állategységenként meghatározott mértékű támogatás vehető igénybe a 18/2011. VM rendeletalapján.

Juh- és kecsketenyésztéshez kapcsolódó támogatások

  • termeléshez kötött anyajuh támogatás vehető igénybe az egyedek után uniós forrásból a 9/2015. FM rendelet alapján,
  • juh de minimis támogatás és
  • kecske de minimis támogatás vehető igénybe nemzeti forrásból a 74/2016 FM rendelet alapján.

Baromfi állatjóléti támogatások

  • Támogatás igényelhető nemzeti forrásból a 139/2007. FVM rendelet alapján a korábbi időszak támogatás igénylésének feltételeivel megegyező feltételek mellett az értékesített, vagy átcsoportosított egyedek után. A becsült támogatási összegek tájékoztató jellegűek, a támogatásra jogosult egyedek számának függvényében az utolsó negyedévben a támogatási keret kimerülése esetén annak mértékéig visszaosztásra kerül sor.

Sertés állatjóléti támogatások

  • Hízó állatjóléti támogatás: Támogatás igényelhető nemzeti forrásból a 140/2007. FVM rendelet alapján a korábbi időszak támogatás igénylésének feltételeivel megegyező feltételek mellett a hízósertés vágóhídra, valamint a tenyészkoca-süldő továbbértékesítése után. A becsült támogatási összegek tájékoztató jellegűek, a támogatásra jogosult egyedek számának függvényében az utolsó negyedévben a támogatási keret kimerülése esetén annak mértékéig visszaosztásra kerül sor.

Tenyészkoca állatjóléti támogatás: 7/2015. FM rendelet alapján támogatás igényelhető a tenyészkoca és a vemhesített kocasüldők után.

A kalkulátor itt elérhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Egyszerű szabályok szükségesek az uniós agrárpolitikában

2019. május 15. 06:34

Jelenleg még sok a kérdőjel az Európai Bizottság által javasolt új támogatáselosztási modellel kapcsolatban és a tagállamok többsége szerint további tárgyalások szükségesek ahhoz, hogy a gyakorlatban könnyen végrehajtható szabályozás kerüljön elfogadásra.

AM: indul a 2023. évi egységes kérelmek benyújtása

2023. április 20. 12:24

Megjelentek a Közös Agrárpolitika új támogatási időszakának egységes kérelmek benyújtásához szükséges jogszabályai.

Forrást is biztosítani kell az európai környezetvédelmi megállapodás teljesítéséhez

2020. március 4. 15:33

Küzdeni kell azért is, hogy az átmeneti nemzeti támogatások rendszere fennmaradhasson mindaddig, amíg az új költségvetési időszak nem kezdődik meg.

EU-s számmisztika: reálértéken akár 15 százalék is lehet az agrártámogatások kurtítása

2018. május 16. 10:21

Az uniós tagállamok kétharmada nem ért egyet azzal a javaslattal, ami 2020 után szerintük aránytalany mértékben megnyirbálná a közös agrárpolitika költségvetését.