A decemberi és január eleji szokatlanul meleg időjárás negatív hatással lehet az ukrán őszi vetésű búza és repce termésére, ami alacsonyabb terméshozamhoz vezethet – közölte egy termésfelmérés adataira hivatkozva az APK-Inform tanácsadó cég.
Ukrajna jelentősen csökkentette a 2023-as betakarításra szánt búza vetésterületét, mivel Oroszország megszállta keleti és déli régiói egy részét, valamint a gazdálkodók életét is nehezíti a pénzhiány a gabonaexport 2022 első felében tapasztalt nehézségei miatt. A tartós őszi esőzések azt is eredményezték, hogy a búza nagy részét az optimálisnál későbbi időpontban vetették el.
Az APK-Inform tájékoztatása szerint az állami növény-egészségügyi felügyelők által végzett ellenőrzések szerint a rendkívül meleg időjárás „negatívan befolyásolja a téli időszakot”, és ez „veszélyes a gyengén fejlett őszi vetésű növényekre”.
„A növények stresszes hősokk-körülmények közé kerültek, és a rövidebb nappalok miatt megindultak a csomós gyökerek kialakulásának folyamatai, amelyek a hőmérséklet meredek csökkenésekor negatívan befolyásolják a növények túlélését”
– idézte a felmérést a tanácsadó cég. A meleg időjárás betegségek és kártevők kialakulását is elősegíti – jegyezték meg.
A globális búzatermesztő és -exportőr Ukrajnában 2022-ben 20,2 millió tonnára csökkent a búzatermelés a 2021-es 32,2 millióról. Ukrajna több mint 6 millió hektár őszi búzát vetett a 2022-es betakarításra, de nagy területet foglaltak el Oroszország ukrajnai inváziója során, és csak 4,9 millió hektáron takarítottak be a termést, az ukrán ellenőrzés alatt álló területen.
Csaknem harminc százalékos a mínusz
Ukrajna a 2022/23-as gazdálkodási szezonban eddig csaknem 23,6 millió tonna gabonát exportált, ami kevesebb, mint az előző szezon azonos szakaszában exportált 33,5 millió tonna – derült ki a kijevi Földművelésügyi Minisztérium adataiból.
A mennyiség körülbelül 8,6 millió tonna búzát, 13,3 millió tonna kukoricát és körülbelül 1,7 millió tonna árpát tartalmazott. Az orosz invázió okozta csaknem hat hónapos blokád után július végén három ukrán fekete-tengeri kikötőt oldottak fel a Moszkva és Kijev között az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás értelmében.
Az ukrán kormány tájékoztatása szerint az országban idén mintegy 51 millió tonna gabonát takaríthatnak be a 2021-es rekord 86 millió tonnához képest.