2022. szeptember 9-11. között rendezték meg a XXXI. Csíplek Kalocsa! Paprika és Gasztrofesztivált, Kalocsa legjobban várt és legrégebbi hagyományokkal rendelkező eseményét, amelyen idén több, mint 15 ezer ember vett részt. A tavalyi évben hagyományteremtő szándékkal útjára indított szakmai fórum idén is megrendezésre került, az Agrár Hungarikum szakmai kerekasztal-beszélgetés formájában, melynek fő témaköre az aszály-élelmezési helyzeten, a vidékfejlesztési támogatási lehetőségeken túl a fűszerpaprika-termesztés és -feldolgozás jövője volt.
A Városháza dísztermében tartott rendezvényt Font Sándor a térség országgyűlési képviselője, a Parlament Mezőgazdasági Bizottság Elnöke és dr. Filvig Géza polgármester nyitotta meg.
A kiemelkedő nemzeti hungarikum jövőjének fenntartása érdekében konstruktív tanácskozást folytatott az eseményen dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára, prof. dr. Gyuricza Csaba a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Petőházi Tamás a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, dr. Mezei Dávid a Takarékbank agrár és uniós kapcsolatok igazgatója, Fodor Zoltán a NAK mezőgazdasági igazgatója, Németh József a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. vezérigazgatója, Szabadi Árpád termelő és Szigeti Tamás a Kalocsa Térségi Öntözési Közösség ügyvezetője.
Az előadáson Dr. Feldman Zsolt államtitkára elmondta, hogy az egyik oldalon korszerű fajtákra, kutatásra, technológiaváltásra van szükség a nagyobb termésmennyiség eléréséhez és a gazdaságos termeléshez, másik oldalon pedig meg kell küzdeni a piaci versenyben a fogyasztókért.
Az államtitkár az érdeklődő helyi és környékbeli gazdálkodóknak jelezte: több speciális, a fűszerpaprika-termelést segítő támogatás is elindult az utóbbi években. Példának a fűszerpaprikához kapcsolódó vetőmag- és szárítási költségeket enyhítő támogatást említette, valamint azt, hogy 2015 óta a termeléshez kötött támogatásból is részesedhetnek a fűszerpaprika-termesztők. Ennél nagyobb jelentőségűnek tekinthetők a kertészeti ágazatok számára kiírt fejlesztési pályázatok lehetőségei – melyekben mintegy 150 milliárd forintnyi támogató döntés született az elmúlt másfél évben –, hiszen ezek révén valósulhat meg a termelés technológiai megújítása. Az államtitkár legfontosabbnak ugyanakkor azt tartotta, hogy a megváltozott értékesítési lehetőségeknek és vásárlói szokásoknak meg tudjanak felelni a fűszerpaprika-ágazat szereplői.
Abban egyetértettek a jelenlévők, hogy fajtanemesítésre, kutatásra, technológiaváltásra van szükség a nagyobb termésmennyiség eléréséhez és a gazdaságos termeléshez. Emellett a fűszerpaprika ágazatnak időről időre meg kell küzdenie a munkaerőhiánnyal és az importtal.
A versenyképesség alapja ebben az ágazatban is a technológiai váltás, a technológiai megújulás, amelyet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Gyuricza Csaba szerint a generációváltás fog megoldani. Az utánpótlás biztosított, a MATE évről évre kétezer, piacképes tudással rendelkező végzett agrárszakembert bocsát ki.
Szigeti Tamás a Kalocsa Térségi Öntözési Közösség vezetője leszögezte, hogy a pályázati lehetőségeket maximálisan ki kell használni és igyekeznek megragadni minden olyan támogatási formát, ami a Kalocsa környéki fűszerpaprika-termesztőknél tud lecsapódni. Jelezte, hogy a napokban megkapták az első évre jutó támogatás összegét a 3 évre 180 millió forintban megítélt fenntartási-üzemeltetési támogatásnak, valamint folyamatban van egy 130 millió forintos beruházásuk, amihez az Agrárminisztérium 70%-os, mintegy 90 millió forintnyi támogatást biztosít.
Ezt a nézetet osztotta Szabadi Árpád termelő is, akinek családja évtizedek óta foglalkozik paprikatermesztéssel közel 80 hektáron. Az elmúlt évek, évtizedek viszontagságai őket is érintették. Ha kevesebb területen is, de még mindig foglalkoznak paprikatermesztéssel, a hagyományos kézi szedést helyezve előtérbe. Hangsúlyozta, hogy a mostani pályázati lehetőségek nagyon fontosak a gazdák számára, és mindenki megtalálja a számára megfelelő támogatási formát.
A fűszerpaprika, mint hungarikum különösen fontos a kalocsaiak számára, nem véletlenül van speciális vetőmag- és szárítási költségtámogatás hozzá, de az elmúlt években kiírt kertészeti pályázatok jelenthetik a legnagyobb segítséget a technológiai megújuláshoz.