Agrárközélet

Az ivóvizek 94%-a „örök vegyi anyaggal” szennyezett az EU-ban

Magyar Természetvédők Szövetsége

A Pesticide Action Network (PAN Europe) partnereivel és a Magyar Természetvédők Szövetségével 55 ivóvízmintát (csapvíz és ásványvíz) elemzett 11 uniós tagállamból, azt figyelve, milyen mértékű az „örök vegyi anyagok” közé tartozó TFA (trifluorecetsav) vegyszer jelenléte az európai ivóvizekben.

A TFA a PFAS-vegyületek és az F-gázok (fluortartalmú gázok) rendkívül tartósan megmaradó bomlásterméke. Az aggasztó eredmények fényében a környezetvédő szervezetek az „örök vegyi anyagokat” tartalmazó peszticidek és a fluortartalmú gázok (F-gázok) betiltását követelik.

Mik azok az örök vegyi anyagok?

A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ek) az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportja, amely több mint 4700 vegyi anyagot fed le, melyek idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. „Örök vegyi anyagokként” is emlegetik őket, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben. Olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint például a tüdőkárosodás, pajzsmirigy megbetegedés, túlsúly, termékenységi problémák és rák.

A Pesticide Action Network (PAN Europe) és partnerei, így a Magyar Természetvédők Szövetsége által vett ivóvízminták elemzésének eredményeit a TFA: „örök vegyianyag” az ivóvizükben (TFA: The Forever Chemical in the Water We Drink) című jelentés foglalja össze. 

Az elemzés legfontosabb eredményei:

  • A TFA-t 11 uniós ország 36 európai csapvízmintájából 34-ben mutatták ki –a magyarországi ivóvízmintában is. A talált értékek a kimutathatósági határ (< 20 ng/l) és a 4100 ng/l közötti tartományban voltak. A budapesti ivóvízmintában 1000 ng/l TFA-szintet mértek. A legmagasabb értékek összehasonlíthatóak az európai folyókban és tavakban májusban talált csúcsértékekkel. A csapvízminták mindössze 6%-a volt TFA-mentes. Az ivóvízben mért 740 ng/l-es átlag alacsonyabb, mint amit a PAN Europe legutóbbi jelentésében a folyókban és tavakban talált, ahol 1220 ng/L-t volt a kimutatott TFA-szint. 
  • Annak vizsgálatára, hogy a TFA behatol-e olyan mély vízkészletekbe is, amelyekből ásványvizek származnak, 17 ásványvíz- és 2 forrásvízmintát vontunk be a vizsgálati programba. A 19 mintából 12 volt TFA-val szennyezett, a kimutatási határ és 3200 ng/L közötti koncentrációban, az átlagos terhelés 278 ng/ volt. 
  • A 24 egyéb PFAS-vegyületre vonatkozó vizsgálatok azt mutatták, hogy az összes vizsgált minta teljes PFAS-terhelésének több mint 98%-át a TFA tette ki.

Az egészségügyi kockázatokat eddig alig vizsgálták 

Annak ellenére, hogy világszerte széles körben jelen van a vizekben, kevés tanulmány készült a környezeti és egészségügyi kockázatokról. a kockázatértékelések jelentősen eltérnek, mivel a szabályozó hatóságok eltérően kezelik a szűkös tudományos ismereteket. 

Az EU egyelőre nem hozott szigorú előírásokat, melyek megóvnak minket a TFA-szennyezéstől, bár néhány tagország már az uniósnál szigorúbb határértékeket fogadott el. A holland hatóság 2200 ng/l-es ivóvíz-határértéket javasolt. Ezt az értéket – amely egy meglehetősen óvatos kockázatértékelésen alapul – a vizsgált 55 európai vízminta közül csak 2 lépte túl.

A jó hír, hogy szinte minden mintában a talált TFA-szintek a jelenlegi ismeretek szerint biztonságos értékeken belül vannak. A TFA-bevitel azonban folyamatosan növekszik, és a biztonsági puffer már nagyon kicsi.

A jogszabályi határértékek hiánya 

Bár a TFA-szennyezés széles körű, az EU-ban jelenleg nincs jogszabályi határérték a felszíni vizekben, a felszín alatti vizekben vagy az ivóvízben lévő TFA-ra vonatkozóan. 

Az EU-ban csak 2026-ban lép hatályba az ivóvízben a „PFA-vegyületek összességére” vonatkozó, 500 ng/l-es szabványos határérték. Ám az elemzett csapvízminták fele meghaladja az „összes PFA-vegyületekre” vonatkozó 500 ng/l-es határértéket, ha a TFA-t is beleszámítjuk ebbe a paraméterbe. 

Magyarországon a 5/2023. (I. 12.) Korm. rendelet szabályozza az ivóvizek minőségi követelményeit. Ebben „PFA-vegyületek összességére” 0,10 µg/l (100 ng/l) határérték szerepel. Az ebbe a kategóriába tartozó 20 PFAS-vegyület felsorolásában viszont nem található meg a trifluorecetsav (TFA). 

Jogi szempontból határérték hiányában a TFA mindeddig „láthatatlan” szennyező anyag volt. Az uniós Víz Keretirányelv által szabályozott vízszennyezési szabványok aktualizálásával ez megváltozhat. Az európai intézményeknek most lehetőségük van arra, hogy irányt szabjanak a vízvédelemnek. Ebben a soros magyar elnökségnek fontos szerepe lehet.

További intézkedésekre van szükség

Addig is a környezetvédő civil szervezetek sürgős intézkedésekre szólítanak fel, mint például:

  • A PFAS-vegyületeket tartalmazó növényvédő szerek azonnali betiltása.
  • Az F-gázok azonnali betiltása.
  • A REACH szerinti általános PFAS-korlátozás gyors végrehajtása.
  • A TFA-ra vonatkozó biztonságos ivóvíz-határérték megállapítása uniós szinten.
  • A TFA-ra vonatkozó minőségi szabványok meghatározása a Víz Keretirányelv által szabályozott vizek esetében.
  • Ahol vegyi szennyezés miatt víz tisztítására van szükség, ott a szennyező fizet elvet kell alkalmazni.
  • A gazdák támogatása abban, hogy a PFAS növényvédő szerek használatát más, ideális esetben vegyszermentes növényvédelmi formákkal váltsák fel. 

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Súlyos csapás érte a mezőgazdasági vegyszerek piacát

2024. augusztus 10. 12:10

Az alacsony árak arra késztették a gazdálkodókat, hogy kevesebb vegyszert használjanak a növénytermesztésben.

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

2019. január 16. 05:36

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.

Növényvédő szerek hatása a talajra

2023. június 22. 13:36

A talajban a legfontosabb lebomlási út a mikrobiológiai átalakulás. Sok esetben a mikrobiológiai és kémiai bomlási termékek kémiai szerkezete azonos.

Betiltották a neonikotinoidok szabadföldi használatát

2018. május 7. 18:41

A neonikotinoid hatóanyagú rovarölő szerek szabadföldi használatának teljeskörű betiltásáról döntött EU Bizottság a 2018. április 27-i ülésén.