Agrárközélet

Dömpingellenes vámot vetnének ki az import műtrágyára

Agrafacts/NAK

Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat tervez kiszabni az import műtrágyákra. A Copa-Cogeca viszont ellenzi ezt.

Az Európai Bizottság március 20-i hatállyal dömpingellenes vámot vetne ki az Oroszországból, Trinidadból és Tobagóból, valamint az Egyesült Államokból származó karbamid- és ammónium-nitrát (UAN) keverékeinek behozatalára. A tervet Arthur Braam, az EB Kereskedelmi Főigazgatósága kereskedelmi védelmi eszközökkel foglalkozó ágazati vezetője által jegyzett levelében jelentették be az iparági érdekelt felek számára.

A vámtétel az érintett vállalattól függően 39,3%, illetve 31,9% lesz Oroszország esetében, 16,3% Trinidad és Tobago, valamint 22,6% az Egyesült Államok esetében, amelyek mindegyike egyenértékű a „kárkülönbözettel”, amivel – a Bizottság szerint – az uniós iparág az import miatt szembesül. Az EB a 2017. július 1-től 2018. június 30-ig terjedő időszak dömpingre és kárra vonatkozó vizsgálata után hozta meg ezt a döntést.

A Copa és a Cogeca határozottan ellenzi ezt a tervet, mivel a Bizottságnak figyelembe kellett volna vennie a gazdálkodóknak jelentett többletköltségeket és ellensúlyoznia kell azokat az európai műtrágyagyártók számára jelentett esetleges előnnyel. A Copa és a Cogeca szerint a vámok kivetésének jogi feltételei nem teljesülnek, és azt bizonygatják, hogy a vizsgált időszakban az UAN-árak bármely csökkenése a világpiaci trendek miatt következett be. Pekka Pesonen főtitkár elmagyarázta, hogy „a műtrágyák az európai gazdálkodók inputköltségeinek messze a legnagyobb részét jelentik”, megjegyezve, hogy „egyedül az UAN tudja kitenni a gazdaságok működési költségeinek akár 30%-át Európában”. A vámok költségét közvetlenül a gazdálkodókra hárítanák át.

A gabonafélék munkacsoportjának elnöke, Jean-François Isambert elmondta, hogy a nitrogénműtrágya-árak az elmúlt hónapokban már jelentősen nőttek az EU-ban, hangsúlyozva, hogy „a javasolt dömpingellenes vámok körülbelül kétmilliárd euróval növelnék ezeket a költségeket egy ötéves időszak alatt”. Hozzátette, „legyünk reálisak, ezeket a többletköltségeket soha nem fogják továbbhárítani az agrár-élelmiszerláncban, és ismét a gazdálkodóknak kell megfizetniük az árat, ha ilyen dömpingellenes vámokat alkalmaznak”.

A Kereskedelmi Főigazgatóságnak címzett (március 21-i keltű) levelében Pesonen felszólított a dömpingellenes vizsgálat abbahagyására bárminemű vámok kivetése nélkül. A 6 oldalas levelezés – beleértve 3 oldalnyi magyarázó mellékletet – hangsúlyozza annak szükségességét, hogy a gazdálkodók versenyképes áron férjenek hozzá a műtrágyakészletekhez, és elmagyarázza, hogy bármilyen vám ellentétes lenne az EU érdekeivel a jövedelmekre gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Precíziós szolgáltatásokkal díjazzuk, ha most rendeli meg a tavaszi komplex műtrágyákat!

2020. december 16. 08:46

A talajmintavétel és a tápanyag-gazdálkodás képezik a növénytermesztés alappilléreit, és nem csak a talaj, hanem a növény igényeit is középpontba helyezik. Itt is igaz a szükséges és elégséges elv betartása. A szükségtelenül kijuttatott műtrágya pazarlás, a kevés tápanyag pedig limitálja a termést.

Alternatív megoldás a műtrágya kiváltására

2023. február 1. 11:11

Az AGROmashEXPO idején nagy érdeklődés övezte az AGRITURF Zrt. szervezte „Milyen alternatív megoldásokkal lehet kiváltani a műtrágyát?” című kerekasztal beszélgetést.