Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat tervez kiszabni az import műtrágyákra. A Copa-Cogeca viszont ellenzi ezt.
Az Európai Bizottság március 20-i hatállyal dömpingellenes vámot vetne ki az Oroszországból, Trinidadból és Tobagóból, valamint az Egyesült Államokból származó karbamid- és ammónium-nitrát (UAN) keverékeinek behozatalára. A tervet Arthur Braam, az EB Kereskedelmi Főigazgatósága kereskedelmi védelmi eszközökkel foglalkozó ágazati vezetője által jegyzett levelében jelentették be az iparági érdekelt felek számára.
A vámtétel az érintett vállalattól függően 39,3%, illetve 31,9% lesz Oroszország esetében, 16,3% Trinidad és Tobago, valamint 22,6% az Egyesült Államok esetében, amelyek mindegyike egyenértékű a „kárkülönbözettel”, amivel – a Bizottság szerint – az uniós iparág az import miatt szembesül. Az EB a 2017. július 1-től 2018. június 30-ig terjedő időszak dömpingre és kárra vonatkozó vizsgálata után hozta meg ezt a döntést.
A Copa és a Cogeca határozottan ellenzi ezt a tervet, mivel a Bizottságnak figyelembe kellett volna vennie a gazdálkodóknak jelentett többletköltségeket és ellensúlyoznia kell azokat az európai műtrágyagyártók számára jelentett esetleges előnnyel. A Copa és a Cogeca szerint a vámok kivetésének jogi feltételei nem teljesülnek, és azt bizonygatják, hogy a vizsgált időszakban az UAN-árak bármely csökkenése a világpiaci trendek miatt következett be. Pekka Pesonen főtitkár elmagyarázta, hogy „a műtrágyák az európai gazdálkodók inputköltségeinek messze a legnagyobb részét jelentik”, megjegyezve, hogy „egyedül az UAN tudja kitenni a gazdaságok működési költségeinek akár 30%-át Európában”. A vámok költségét közvetlenül a gazdálkodókra hárítanák át.
A gabonafélék munkacsoportjának elnöke, Jean-François Isambert elmondta, hogy a nitrogénműtrágya-árak az elmúlt hónapokban már jelentősen nőttek az EU-ban, hangsúlyozva, hogy „a javasolt dömpingellenes vámok körülbelül kétmilliárd euróval növelnék ezeket a költségeket egy ötéves időszak alatt”. Hozzátette, „legyünk reálisak, ezeket a többletköltségeket soha nem fogják továbbhárítani az agrár-élelmiszerláncban, és ismét a gazdálkodóknak kell megfizetniük az árat, ha ilyen dömpingellenes vámokat alkalmaznak”.
A Kereskedelmi Főigazgatóságnak címzett (március 21-i keltű) levelében Pesonen felszólított a dömpingellenes vizsgálat abbahagyására bárminemű vámok kivetése nélkül. A 6 oldalas levelezés – beleértve 3 oldalnyi magyarázó mellékletet – hangsúlyozza annak szükségességét, hogy a gazdálkodók versenyképes áron férjenek hozzá a műtrágyakészletekhez, és elmagyarázza, hogy bármilyen vám ellentétes lenne az EU érdekeivel a jövedelmekre gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt.