A kiszáradt Paraná folyó egészen szeptemberig negatív hatással lehet az argentin gabonaexportra.
Az argentin Paraná folyó sekély vize még legalább szeptemberig biztosan lassítja majd az exportot és megviseli majd az ország szójabab feldolgozását – közölte több tisztviselő is, mivel ebben a helyzetben több teherhajóra van szükség azonos mennyiségű áru szállításához.
Az aszály miatt a Paraná vízszintje évtizedek óta a legalacsonyabb, megnehezítve a szállítást és a szójabab-termelést.
Egyre több hajó fut zátonyra, és a magasabb szállítási költségek nyomást gyakorolnak az óriási szójabab feldolgozó üzemekre, amelyeknek köszönhetőn Argentína a világ legnagyobb állati takarmány-exportőre.
„Az idén kialakult helyzet az elmúlt ötven év legalacsonyabb vízszintjét eredményezte. Ez megakadályozza a hagyományos navigációt és korlátozza a hajók által szállítandó rakomány mennyiségét, ami érezhetően növeli a költségeket” – mondta Omar Perotti, az ország Santa Fé tartományának kormányzója.
A helyzet szeptemberig várhatóan nem javul, vélekednek időjárási szakértők és egyre nagyobb a egyetértés a témában. Az argentin közlekedési problémák negatívan befolyásolhatják a világkereskedelmet, mivel a türelmetlen vásárlók a konkurens exportőr országokból, mint például Brazíliából és az Egyesült Államokból vásárolhatnak terményeket.
Egy kínai tulajdonban lévő, 42 ezer tonna szójalisztet szállító hajó zátonyra futott, és a vontatóhajók, amelyeket a hajó kiszabadítására küldtek, akadályozták a forgalmat Rosario kikötőjében, amely az egyik legjelentősebb agrárlogisztikai helyszín a környéken.
Rosario ad otthont a világ egyik legnagyobb szójaliszt gyárának is, ahol az Argentínából és a szomszédos Paraguayból származó szójababot is feldolgozzák. A folyó alacsony vízszintje azonban késleltette a Paraguay felől érkező szállítóhajók célba érkezését.
A paraguayi szója későbbi megérkezése késlelteti a szójabab feldolgozását, és nehézzé teszi a nemzetközi szerződések betartását – tette közzé a Rosario-i Gabonatőzsde a közelmúltban készített jelentésben.
Amíg a folyó alacsony vízszintje növeli a szójafeldolgozó üzemek költségeit Argentínában, addig az országban is működő, globális mezőgazdasági vállalatok a világ más részein megnövelt árréssel kompenzálhatnak. Ilyen például a Bunge, amelynek az Egyesült Államokban van a székhelye.
A Paraná szintje valószínűleg nem fog növekedni addig, amíg a déli féltekén lévő tavaszi esők mintegy három hónap múlva nem érik el Argentína, Brazília és Paraguay hármas határának vidékét – tette hozzá Leonardo De Benedictis helyi meteorológus a Thomson Reuters hírügynökségnek.