Az idei OMÉK nyitónapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke együttműködési megállapodást írt alá.
Magyarországon a légi növényvédelemnek nagy hagyománya van, fontos technológiai eszköz a növénytermesztésben. Már 66 éve közreműködnek az agráriumban a merevszárnyú repülőgépek, és a helikopteres permetezéseknek is már több mint 35 éves múltja van. Bár a korábbiakhoz képest a légi úton kezelt terület nagysága jelentősen csökkent, még mindig 800 ezer hektáron végeznek munkát légi járművek.
– Az Európai Bizottság környezetvédelmi szempontokra hivatkozva a repülőgépes védekezések megszüntetésére törekszik. Újabb intézkedéssel előírták a repülőgépek permetező berendezéseinek időszakos felülvizsgálatát is. Hazánkban ugyanakkor a légi védekezések hagyományosan szigorú, megfelelően szabályozott keretek között folynak, ezért továbbra is fent kell tartani ennek lehetőségét – mondta az együttműködési megállapodás aláírása előtt Győrffy Balázs, a NAK elnöke. – Már csak azért is, mert a versenyképes mezőgazdasági termelésben a mezőgazdasági repülés és a légi permetezés jelentős szerepet játszik. A magyar mezőgazdaság szerkezetét, a hazai domborzati és időjárási viszonyokat, valamint az időről-időre jelentkező rendkívüli növény-egészségügyi helyzet kialakulásának veszélyét figyelembe véve elengedhetetlen a légi növényvédelmi tevékenység. A gazdálkodók is ragaszkodnak ehhez a lehetőséghez, hiszen sok esetben csak ezzel a megoldással védhető meg hatékonyan az adott kultúra.
Mint mondta, a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségével (MERÉSZ) létrejött megállapodás egyik legfontosabb célja, hogy légi védekezés továbbra is rendelkezésre álljon a gazdálkodók számára.
– Ennek elérése érdekében minden lehetséges eszközünkkel támogatjuk a mezőgazdasági repülés fenntartását. A megállapodásban vállaltuk, hogy információt nyújtunk a gazdálkodók eredményességét nehezítő problémákról, legyenek azok jogi előírások, piaci változások, új termelési célok, műszaki igények stb. Rögzítettük továbbá, hogy részt veszünk a MERÉSZ-tagvállalatok innovációs programjaiban a technológiafejlesztés területén, elősegítve ezzel a megfelelő fejlesztést. Mindezeken túl vállalást tettünk arra is, hogy részvételi lehetőséget biztosítunk egymásnak az általuk szervezett szakmai-tudományos rendezvényeken, és népszerűsítjük egymás szakmai-tudományos kezdeményezéseit, programjait.
Kovács András, a MERÉSZ elnöke annyival egészítette a kamara elnökének gondolatait, hogy a múltjuk ugyan szép és eredményes, ám a jövő – az EB szándéka miatt – kétséges.
– Mi azonban bármikor, bármely pillanatban készenlétben állunk, hogy segítsük a mezőgazdasági termelőket – jegyezte meg.