31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Agrárközélet

Együttműködési megállapodást írt alá a kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

NAK

Az idei OMÉK nyitónapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke együttműködési megállapodást írt alá.

Magyarországon a légi növényvédelemnek nagy hagyománya van, fontos technológiai eszköz a növénytermesztésben. Már 66 éve közreműködnek az agráriumban a merevszárnyú repülőgépek, és a helikopteres permetezéseknek is már több mint 35 éves múltja van. Bár a korábbiakhoz képest a légi úton kezelt terület nagysága jelentősen csökkent, még mindig 800 ezer hektáron végeznek munkát légi járművek.

– Az Európai Bizottság környezetvédelmi szempontokra hivatkozva a repülőgépes védekezések megszüntetésére törekszik. Újabb intézkedéssel előírták a repülőgépek permetező berendezéseinek időszakos felülvizsgálatát is. Hazánkban ugyanakkor a légi védekezések hagyományosan szigorú, megfelelően szabályozott keretek között folynak, ezért továbbra is fent kell tartani ennek lehetőségét – mondta az együttműködési megállapodás aláírása előtt Győrffy Balázs, a NAK elnöke. – Már csak azért is, mert a versenyképes mezőgazdasági termelésben a mezőgazdasági repülés és a légi permetezés jelentős szerepet játszik. A magyar mezőgazdaság szerkezetét, a hazai domborzati és időjárási viszonyokat, valamint az időről-időre jelentkező rendkívüli növény-egészségügyi helyzet kialakulásának veszélyét figyelembe véve elengedhetetlen a légi növényvédelmi tevékenység. A gazdálkodók is ragaszkodnak ehhez a lehetőséghez, hiszen sok esetben csak ezzel a megoldással védhető meg hatékonyan az adott kultúra.

Mint mondta, a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségével (MERÉSZ) létrejött megállapodás egyik legfontosabb célja, hogy légi védekezés továbbra is rendelkezésre álljon a gazdálkodók számára.

– Ennek elérése érdekében minden lehetséges eszközünkkel támogatjuk a mezőgazdasági repülés fenntartását. A megállapodásban vállaltuk, hogy információt nyújtunk a gazdálkodók eredményességét nehezítő problémákról, legyenek azok jogi előírások, piaci változások, új termelési célok, műszaki igények stb. Rögzítettük továbbá, hogy részt veszünk a MERÉSZ-tagvállalatok innovációs programjaiban a technológiafejlesztés területén, elősegítve ezzel a megfelelő fejlesztést. Mindezeken túl vállalást tettünk arra is, hogy részvételi lehetőséget biztosítunk egymásnak az általuk szervezett szakmai-tudományos rendezvényeken, és népszerűsítjük egymás szakmai-tudományos kezdeményezéseit, programjait.

Kovács András, a MERÉSZ elnöke annyival egészítette a kamara elnökének gondolatait, hogy a múltjuk ugyan szép és eredményes, ám a jövő – az EB szándéka miatt – kétséges.
– Mi azonban bármikor, bármely pillanatban készenlétben állunk, hogy segítsük a mezőgazdasági termelőket – jegyezte meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Ritkább, de veszélyes betegségek az árpában

2022. május 30. 07:38

Az őszi árpa kalászolása után, de főleg a virágzást követően rosszabb esetben néhány olyan kórokozó károsításával is lehet találkozni, amelyek eddig is jelen voltak a növényekben, de most látványos tünetekkel jelzik jelenlétüket.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Egy más megoldás a fenyércirok ellen!

2019. szeptember 10. 13:58

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.