Agrárközélet

Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia Budapesten

Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület

Az elmúlt évek egyik legizgalmasabb mezőgazdasági szakterülete a high-tech megoldásokra épülő „precíziós gazdálkodás”. Ezért is óriási siker, hogy a terület legfontosabb európai, tudományos eseményének legközelebb Magyarország ad otthont – olyan új témákkal mint a Big Data elemzése öntanuló szoftverekkel.

A franciaországi Montpellier-ben megtartott 12. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencián hivatalosan is bejelentették, hogy a soron következő eseményt Magyarország rendezi meg 2021. július 19. és 22. között.

Mindez két szempontból is hatalmas lehetőséget jelent: egyrészt tovább erősíti a precíziós gazdálkodás hazai elterjedését, másrészt a szakmai konferencia és gyakorlati bemutató révén a mezőgazdaság új, digitális irányait kutató szakemberek megismerhetik régiónk adottságait és új kapcsolatokat alakíthatnak ki a helyi szakemberekkel.

A precíziós gazdálkodás pedig kiemelten fontos nemzetgazdasági szempontból is, mert a digitális technológiák kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gazdálkodók megfeleljenek a klímaváltozás, a fenntarthatóság és a versenyképesség kihívásainak.

A 2021-es Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia rendezési jogáról szóló, a hazai PREGA-konferenciák tapasztalatain alapuló pályázatot a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület képviseletében dr. Milics Gábor és Bolyki Bence nyújtotta be az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia programbizottságának. Az Agrárminisztérium, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara már előzetesen szakmai támogatásáról biztosította és üdvözölte az európai konferencia megszervezését – ezzel is hangsúlyozva a nemzetközi rendezvény jelentőségét.

A tárgyalások végén egyhangú szavazással választották Magyarországot a 2021-es helyszínnek: a rendezvény így nem csak a magyar kutatók, de a közép-kelet európai térség szakemberei számára is könnyen elérhető lesz. Az idei esemény alapján több száz kutató, professzor, illetve PhD-hallgató érkezésére lehet számítani különböző kutatóintézetekből és agráregyetemekről.

Bolyki Bence a szervező bizottság társelnökeként elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarországot egy ilyen rangos szervezet méltónak találja a konferencia megszervezésére. A nemzetközi szervezet vezetősége személyes látogatásokon győzödött meg róla korábban, hogy képesek vagyunk európai színvonalú agrárszakmai rendezvények szervezésére”.

Dr. Milics Gábor kiemelte az idei konferencia tartalmasságát és magas szakmai színvonalát: a 124 előadást 270 benyújtott tudományos cikkből választották ki.
2021-ben új témaként több előadás is foglalkozik majd a klímaváltozás hatásait követő új termelési technológiákkal és a digitalizáció során keletkező hatalmas adatbázisokat (Big Data) algoritmusokkal elemző, öntanuló szoftverekkel.

További újdonság, hogy a 2021-es Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia a V4-tagországokat kiemelt vendégországokként hívja meg. Mindezek jegyében – előeseményként – rendezik meg a szervezők a 2020 februári, hatodik PREGA Konferenciát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Kulcsot adunk a precíziós gazdálkodáshoz!

2021. november 12. 08:59

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.

5 ok, amiért érdemes a szenzoros technológiát előnyben részesíteni

2023. április 3. 13:41

Az intelligens mezőgazdasági piac gyorsan fejlődik, mivel a növénytermesztés egyre automatizáltabbá válik, és ennek szerves részét képezi az érzékelő- és adatvezérelt technológia.