Agrárközélet

Fityiszt mutatnak a befektetők az afrikai mezőgazdaságnak

Syngenta Blog

A világ szántóterületének mintegy 60 százaléka Afrikában van, és milliárd dolláros befektetésekre van lehetőség szerte a földrészen – állapították meg a dél-afrikai Johannesburgban rendezett Afrikai Befektetési Fórumon. A befektetők azonban nem tolonganak.

Mielőtt azon lamentálnánk, miért is érzik a befektetők kockázatosnak Afrikát, nézzük meg a térképet: könnyen lehet, hogy valóban a kontinensen van a világ művelhető területeinek 60 százaléka. Afrika ugyanis akkora, hogy simán belefér az Egyesült Államok, India, Kína, és Japán, sőt még Európa egy részének is jutna rajta hely.

Ami a befektetéseket illeti, a johannesburgi befektetési fórumon arra szólították fel az afrikai bankokat, biztosítási intézményeket és befektetőket, hogy lazítsanak a feltörekvő agrárvállalkozásokkal szembeni szigorú követelményeiken.

A kis családi farmoknak nagy szükségük lenne hitelre, azonban a befektetők húzódoznak, hiszen több államban nagyon bizonytalan a politikai helyzet, arról nem is beszélve, hogy a termények szállítása bonyolult, költséges és néha kockázatos. A határokon való hosszadalmas várakozás alatt romlik az áruk minősége. A tengerparttal nem rendelkező országok vállalkozásai különösen arra panaszkodnak, hogy a termékek eljuttatása a kikötőkbe olyan hosszadalmas, hogy sok esetben jelentős veszteséget szenvednek el a késlekedés miatt.

Emellett Afrika-szerte kevés a gabonaraktár, a kiszámíthatatlan áramellátás pedig arra kényszeríti az élelmiszergyártókat, hogy drága dízelüzemű generátorokat használjanak.

Mindezek után nem csoda, hogy a pénzügyi intézmények továbbra is kockázatosnak tartják a kisüzemi gazdálkodóknak adandó hiteleket. Tshokolo Nchocho, a dél-afrikai Land and Agriculture Bank ügyvezető igazgatója szerint a fő baj az, hogy a hitelintézetek túlzott mértékű biztosítékokat követelnek, így a hitelek elérhetetlenek a kis mezőgazdasági vállalkozások számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Csökkent a mezőgazdaság hozzáadott értéke

2022. augusztus 24. 05:33

2021-ben a hazai GDP 7,1 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 3,6, az ipar 1,9, az építőipar 0,7 százalékponttal járult hozzá.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.

Élénkülőben a magyar-ghánai kapcsolatok

2018. november 21. 12:33

A releváns magyar termékek már bemutatkozhattak a ghánai-magyar mezőgazdasági-feldolgozóipari szakfórumon, ahol a cégek a termeléstől a csomagolásig, illetve az értékesítésig kínálnak nemzetközileg versenyképes megoldásokat.

Beporzók Napja: mindannyian tehetünk a beporzók védelméért

2020. március 11. 06:43

Ahogyan arra a március 10-i Beporzók Napja is rávilágít, a hosszú távú megoldást a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele jelenthetné, mely többek között a méhtartás körülményeinek javítása, illetve vadvirágokkal borított szegélyek létesítése révén valósulhat meg.