Franciaország gondoskodni fog arról, hogy az ANSES egészségügyi és biztonsági ügynökség azon döntése, amely megtiltja a gabonákkal közvetlenül érintkező növényvédő szerek használatát, ne akadályozza az Európai Unión kívüli exportját – közöltek a párizsi parlamentben a kereskedelmi és mezőgazdasági miniszterek.
Október végén az ANSES engedélyezte a kártevők fertőtlenítéssel történő elpusztítására használt foszfintabletták használatát, de kijelentette, hogy nem kerülhetnek „közvetlen kapcsolatba a gabonafélékkel”, ami veszélyezteti az egyes piacokra irányuló exportot, beleértve Algériát, Egyiptomot és Marokkót.
Nincs ok aggodalomra az exportnál, az eddigi gyakorlat folytatódni fog. Ez jó az exportőreinknek és jó ezen importáló országok élelmezésbiztonságának”
– mondta Olivier Becht kereskedelmi miniszter, hozzátéve, hogy április 25-ig megteszik a szükséges lépéseket, amikor az ANSES határozat hatályba lép.
Franciaország egy uniós rendeletre kíván hivatkozni, amely szerint a peszticidek maximális maradékanyag-határértékei nem vonatkoznak az EU-n kívüli országok exportjára, ha bizonyítható, hogy a kezelések szükségesek vagy elfogadottak – mondta Becht.
Franciaország az importáló országok kérésére fog fellépni – mondta Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter a parlamentben. Elmondta, hogy az EU-országok, köztük Németország és Bulgária is alkalmazzák a növényvédő szert az Algériába irányuló gabonaexport során.
Nagy dózisban belélegezve a foszfin légúti, neurológiai és gyomor-bélrendszeri rendellenességeket okozhat. A parlamenti kérdések a l’Opinion újság hétvégi beszámolóját követték, amely szerint április 25-től leáll a francia gabonaexport. A határidő közeledtével a francia gabonatermelők gyors választ kértek a párizsi kormánytól – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Megfosztjuk magunkat a francia gabona értékesítési lehetőségeinek negyedétől”
– mondta Eric Thirouin, az AGPB francia gabonatermesztő csoport vezetője a Reutersnek. A tilalom megerősítése esetén Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre lesz a fő haszonélvező – tette hozzá Thirouin. Az ANSES-döntés által veszélyeztetett export mintegy 4 milliárd euró kereskedelmi többletet tesz ki, szemben a tavalyi 11 milliárd eurós gabonakereskedelmi többlettel.