A német Alsó-Szászország tartományban 1948 óta nem volt olyan alacsony a gabonatermesztés területe mint ebben az esztendőben.
Az idei év egyik legszembetűnőbb újdonsága a kis vetésterület a gabonaféléknél az észak-németországi tartományban. Amint arról az Alsó-Szászország Állami Statisztikai Hivatal (LSN) beszámolt, a gabonatermesztés alatt álló terület 2020-ban 744 ezer hektárt tett ki, ami 1948 óta a legalacsonyabb. A gabona hektáronkénti hozama az ország számos régiójában szintén alacsonyabb volt 2020-ban.
Egy olyan tipikus tavaszi aszályos évben, mint az idei, az Alsó-Szászországban található mocsaras talaj termése jó szokott lenni korábbi években. Ám a mocsarak ebben az évben nem voltak képesek javítani a tartomány gabonaegyensúlyát. Ezekben a régiókban mindenekelőtt a nedves 2019. őszi időszak tette nehézzé, vagy akár lehetetlenné a búza elvetését bizonyos mocsaras területeken – számolt be a német topagrar.com agároldal.
Ennek következményeként a kevésbé termékeny nyári gabonaféléket használták egyes mocsaras területeken. A foltosan téli búzával bevetett területeket tavaszi búzával vagy tavaszi árpával javították fel. A frissen bevetett területek ráadásul a vetés idején vonzották a vadlibákat, ami szintén hozamcsökkenést okozott.
Az Alsó-Szászország déli térségben jellemzően jó, agyagos talaj található, melyen a hozam 2020-ban viszonylag jónak volt mondható. Az utolsó hat „normál év”, azaz hosszú távon átlagosnak mondható időjárási körülményeknek megfelelő esztendő (2012 és 2017) átlagához viszonyítva még enyhe hozamnövekedést is regisztráltak.
A mocsaras vidékeken és a homokos szerkezetű talajjal rendelkező térségekben viszont csak öntözéssel lehetett jó hozamot elérni. Ha azonban az öntözési kapacitás korlátozott, a gazdálkodók inkább burgonyát, sörárpát és répát termesztenek. A 2020-as év immár a harmadik egymás utáni esztendő, amely nagyon alacsony hozamú, különösen a homokos talajon. A fokozódó klímaváltozás és az új műtrágyázási szabályozások miatt valószínűleg egyre nehezebb lesz betakarítani a régen megszokott mennyiséget a gyengébb minőségű talajokon.